RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

ארכיון קטגוריית 'היבטים חברתיים'

מדיה חברתית ועיצוב מכוון-משתמש – חיבור לא מתאים?

ניקולאס הולצאפפל פרסם בשבוע שעבר מאמר מעניין בבלוג השיתופי המשובח Johnny Holland, בו הוא מעלה שאלות בנוגע לרלוונטיות של מתודולוגיית עיצוב-מכוון משתמש בהקשר של יישומים חברתיים כדוגמת פליקר, סקייפ ווויקיפדיה. לטענתו, התבססות על צרכי הוגה הרעיון שמובילים לממשק פשוט שתומך בפונקציונאליות מאוד ספציפית, יכולים לעיתים לנטרל את הצורך בהתייחסות מתודולוגית למשתמשים לאורך תהליך הפיתוח.

להמשך המאמר..

ה-API החברתי החדש של גוגל

לפני מספר ימים השיקה גוגל את ה-Social Graph API המאפשר למפתחים לבנות יישומים שמקשרים בין משתמשים על פי מאפיינים חברתיים הקיימים בקישורי HTML. מדובר במידע ציבורי שנגיש לכולם ובעזרת חבילת הפקודות שמציעה גוגל יהיה ניתן לעשות בו שימוש שיחשוף קשרים בין אנשים על פני מספר אתרים. היכולת למצוא אחד את השני ברשת יכולה להיות דבר מצוין אך לעיתים אנו מעדיפים לחיות באשליה שאנו לא באמת גלויים לכולם.

להמשך המאמר..

ה-Poke בפייסבוק – אי וודאות חיובית

מדובר ביישום שבהתחלה נראה אולי מוזר ולא מובן. Poke זאת לא פעולה שאנו מכירים מהאינטרנט ובחיים הפיזים אנו שומרים נעיצת אצבע בכתף למקרים מיוחדים בהם אנו רוצים לקבל את תשומת הלב של מישהו. הגדולה העיצובית של ה-Poke בפייסבוק נובעת בדיוק מזה שאנשים לא הבינו למה הוא טוב, ובהיעדר ההבנה הזאת התחילו להמציא שימושים שונים ומגוונים בעצמם.

להמשך המאמר..

גוגל ממציאה לנו חברים

בשבועות האחרונים דובר יותר ויותר על התוכנית של גוגל להוסיף שכבה חברתית ליישומים המגוונים שהחברה מציעה בכדי ליישר קו עם הרשתות החברתיות על ידי העשרה חברתית של שירותים שונים כמו Google reader. הגישה של גוגל היא שכל איש קשר בג'ימייל הוא חבר ברשת החברתית של המשתמש ויכולות להיות לכך השלכות חיוביות ושליליות המלמדות אותנו מספר דברים על הבעייתיות הטמונה ביצירת רשת חברתית באופן ממוחשב ללא התערבות אנושית.

להמשך המאמר..

Locus – ממשק חברתי נסיוני

חלק מהממשק של לוקוס

הפרוייקט הנסיוני הזה מוגדר על ידי היוצר שלו כ-"מסנג'ר, ניסוי חברתי ויצירת אמנות" והוא מציג בצורה ויזואלית קשרים אפשריים בין אנשי הקשר שלכם על סמך התדירות של מילים מסויימות בשיחות איתם. מה שמעניין הוא שבניגוד לרשתות חברתיות נפוצות, רשימת אנשי קשר במסנג'ר גלויה רק למשתמש ואנשי הקשר עצמם לא מודעים לאנשים האחרים איתם הם חולקים את הרשימה. למרות שמדובר בחישוב גס במקרה הזה ולא באלגוריתם מורכב, הרעיון בהחלט מעורר כמה מחשבות לגבי יישומים אפשריים, בעיקר בזירה הארגונית.

להמשך המאמר..

Me.dium.com – הדפדפן כמרחב ציבורי גלוי

הוידג'ט של מדיום

תוך כדי השיטוט החודשי בערימת התוספים לפיירפוקס נתלקתי ב-Me.dium המציג מרחב בו ניתן לראות בכל רגע נתון את האתרים בהם נמצאים אנשי קשר וזרים אותם המערכת מציעה על פי התאמה כלשהי. הרעיון מאחורי המוצר הוא לאפשר לאנשים לגלות אתרים חדשים תוך צפייה בשיטוט של אחרים כאשר ניתן לפצוח בשיחה כאשר נמצאים באותו אתר. כפי שאתם יכולים לדמיין, יש לא מעט בעיות במוצר הזה (פרטיות ושמישות בעיקר) אך כמוצר המתיימר להפוך את חווית הגלישה לאקט שיתופי וגלוי, הוא גרם לי לחשוב על שקיפות כאמצעי למידה לא פורמאלית וחשיפת אנשים לתכנים חדשים בסביבת העבודה.

להמשך המאמר..

מנגונים חברתיים טכנולוגים – סקירה ויזואלית

ביומיים האחרונים ליקטתי צילומי מסך ואירגנתי בעבודה מצגת לצוות בו אני עובד הסוקרת (על פני 105 מסכים) את המגמות העכשוויות בתכנון מנגונים חברתיים טכנולוגים באינטרנט אך לא רק. מדובר במצגת ויזואלית המחולקת לפי נושאים שהתגבשו לאחר שהחומרים השונים נאספו. היא לא נועדה לכסות כל דוגמא אפשרית של כל יישום חברתי ברשת, והמטרות העיקריות שעמדו מאחוריה היו בחינה והיכרות עם מגמות בתחום וסיעור מוחות מאוד כללי בינתיים בנוגע למידת הרלוונטיות שלהן לפרוייקט עליו אנו עובדים.

להמשך המאמר..

Wii בפאב כמנגנון חברתי

בשבועות האחרונים התחלתי להבחין בקונסולות Wii בפאבים בלונדון שבניגוד למכונות המשחקים המסורתיות, נועדו לעודד אינטראקציה בין אנשים. מדובר גם בפאבים שכונתיים ולאו דווקא מקומות בילוי עם מקדם מגניבות גבוה, כך שלא מדובר רק ביצירת אווירה אלא בנסיון מעניין לחזק את החוויה החברתית שהחלל מציע תוך הטעמת מנגנון פשוט אך אפקטיבי. השאלה המתבקשת היא "איזה סוג של Wii ניתן להטמיע בסביבות חברתיות וירטואליות?"

להמשך המאמר..

הטלפון הנייד כחפץ חברתי – השלכות

מחקר שהוזמן על ידי אגודת חברות הסלולאר בצרפת, מציג מספר מסקנות מעניינות בנוגע לשימוש בטלפונים ניידים, בדגש על היבטים והשפעות חברתיות. בניגוד לתפיסה המקובלת שמדובר במכשיר מאוד אישי שכמעט ולא מחליף ידיים, בפועל ובעיקר אצל צעירים הוא מועבר לא מעט בין חברים ובני משפחה. יש לכך השלכות מגווונת בתפיסת חווית המשתמש, ויהיה מעניין לראות האם וכיצד טלפונים יתוכננו בהתאם בכדי לקחת הקשרים חברתיים בחשבון.

להמשך המאמר..

אני אעביר הרצאה בנושא שמישות וחברותיות ב-16 לחודש בת"א

הוזמנתי על ידי לאה אהרונוביץ לדבר על המתח בין עיצוב מכוון-משתמש לעיצוב מכוון-קהילה במפגש שמאורגן על ידי אילא – איגוד ישראלי לטכנולוגיית המידע ב-16.07.07 תחת הכותרת "האינטרנט בעידן WEB 2.0 – מגמות וחידושים". אני אציג ואסקור את מה שאני מכנה "דילמת השמישות החברתית".

להמשך המאמר..

הבא »