RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

ארכיון קטגוריית 'טכנולוגיה'

מטרו – סגנון הממשק החדש של Windows 8

הממשק של מערכת ההפעלה Windows 8 עבר שינוי קיצוני ומעניין הטומן בחובו מספר גישות ותפיסות בעיצוב ממשק משתמש. סגנון הממשק שזכה לשם "מטרו" מבוסס HTML5 ומושתת על מספר עקרונות היוצרים ממשק נקי נטול אותה מעטפת אפורה ומלאת כפתורים שהיוותה למעשה את החלון הקלאסי והקדום בכל ממשק משתמש גרפי. במקום ערימות של קופסאות אפורות הממשק מוטמע בצורה טבעית יותר בתוכן וזה מוצג בצורה ויזואלית יותר תוך שימת דגש רב על טיפוגרפיה.

להמשך המאמר..

דוגמאות לעיצוב יישומי חדשות לאייפד

בשבוע שעבר התבשרנו על השקת אפליקציית האייפד של העיתון "ישראל היום" שהוכתרה כאפליקציית האייפד הראשונה של עיתון ישראלי. מבט חטוף ביישום הטרי מגלה קורא PDF המאפשר לקרוא את העיתון המודפס בשלמותו, ולא ביישום חדשות שנבנה במיוחד לאייפד בכדי להציג את תוכן העיתון בצורה ייחודית המתאימה למכשיר בו חווים אותו. מדובר בשלב די עוברי הנמצא בחזקת "זה עדיף מכלום" וניכר שבמירוץ להציע תוכן באייפד כמה שיותר מהר, "ישראל היום" בחרו להתחיל מהתחתית ולהציע את המינימום שבמינימום. איני טוען שיש בכך דבר רע אך מי שיצפה לגרסה ישראלית של יישומי חדשות מובילים סטנדרטים לאייפד עלול להתאכזב. איפיון יישומי חדשות לאייפד כיום, כמו סוגי יישומים אחרים, הוא מערב פרוע ללא חוקים וסטנדרטים וכאשר "ישראל היום" יחליטו לשדרג את היישום שלהם בעתיד הם יגלו שיש יותר מדרך אחת להציג תוכן של עיתון באייפד. הנה כמה דוגמאות.

להמשך המאמר..

שיקולים טכנולוגים בסיסיים שאיש חוויית משתמש צריך להיות מודע להם

לא מעט אנשי חוויית משתמש, בין אם הם חדשים לתחום או וותיקים, תוהים לדעתי עד כמה ומה עליהם לדעת בכל הקשור לסביבה הטכנולוגית בה הם פועלים. מכיוון שלתחום שלנו מגיעים אנשים מרקעים מקצועיים מאוד מגוונים ישנם אלו שאכלו ושתו שורות קוד לארוחת בוקר וכאלה שהמילה "תיכנות" זרה להם ואולי אף יוצרת אצלהם רתיעה מיידית. מי שעוסק בתחום אינו חייב לבוא מרקע תיכנותי אך הוא כן צריך לדעתי להכיר את התנאים הטכנולוגים בהם הוא פועל ומעבר לכך, להבין ברמה בסיסית איך נראים הדברים מהצד של המתכנתים שיממשו את התכנון שלו.

להמשך המאמר..

ה-iPad – למארק וואייזר יש סיבה לחייך

אחת ההרצאות שהייתי מעביר כאשר לימדתי תואר ראשון במולטימדיה נקראה Ubiquitous Computing (מחשוב מבוזר) והתייחסה לחזון של מארק וואייזר שהיה מדען ראשי במרכז המחקר האגדי Xerox Parc ותיאר כיצד בעתיד המחשוב יהיה בלתי-נראה, מוטמע בסביבה ויקיף אותנו בגדלים שונים. כאשר סטיב ג'ובס נפנף ב-iPad שלשום החזון הזה התקדם צעד מאוד משמעותי קדימה. הדרך עוד ארוכה אבל כעת היא נראית יותר ברורה ומוחשית. תשכחו לרגע מרשימת החסרונות, הטענות והעובדה שאין לגרסה הנוכחית של המוצר מצלמה. כל אלה זניחים ולמען האמת, לא ממש מעניינים, כאשר בוחנים את ה-iPad בהקשר היסטורי רחב של אינטראקציית אדם-מחשב.

להמשך המאמר..

העתקה "חכמה"של קטע טקסט – האם זה חכם להתערב בפעולת המשתמש?

אלכס ריינט כתב אתמול על פיצ'ר פשוט ומעניין באתר של הניו-יורק פוסט שמוסיף באופן אוטומטי קישור למאמר ממנו הועתק קטע טקסט מסויים. לעיתים כאשר אנו מעתיקים פסקה מכתבה למייל או תגובה בבלוג אנו מעתיקים את הלינק ידנית ומפנים אליו למי שמעוניין לקרוא מעבר. זה לא קורה תמיד ואפשר להתווכח האם מדובר בפתרון לבעיה שלא ממש קיימת כי להעתיק קטע טקסט ואז להעתיק שוב את הקישור אליו זאת לא בדיוק פעולה שמזיעים בגללה. מה שאותי יותר מעניין זה האם זה חכם להתערב בפעולת המשתמש ולהשחיל לינק כאשר הפעולה היתה רק העתקה של קטע טקסט? מתי התערבות כזאת מבורכת ונחוצה ומתי היא יכולה להציק?

להמשך המאמר..

האם הממשק של מערכת ההפעלה החדשה של גוגל יכול להנגיש מחשבים עבור משתמשים מבוגרים?

לפני שבוע וחצי פורסמה כתבה ב-BBC בה תוארה מערכת הפעלה בשם SimplicITy המיועדת למשתמשים מבוגרים וכפי שאפשר להתרשם מסרטון הוידאו בקישור לכתבה, מדובר בממשק פשוט עם דגש על פונקציות מאוד מסויימות כאשר החשיבה האיפיונית היתה דילול המורכבות המבלבלת שיכולה בקלות להרתיע משתמשים מבוגרים. כתבתי לפני שנתיים וחצי על טלפונים שעוצבו למשתמשים מבוגרים והנושא של עיצוב מוצרים עבור קהל יעד עם צרכים מיוחדים אינו פשוט מסיבות איפיוניות, שיווקיות, כלכליות וחברתיות. מהסיבות הללו אני תוהה באיזו מידה מערכת ההפעלה הבראוזרית החדשה של גוגל, Google Chrome OS, יכולה להוות בין השאר פתרון נגיש עבור קהלי יעד עם צרכים מיוחדים (קוגנטיבים בעיקר) כמו משתמשים מבוגרים.

להמשך המאמר..

אופרה מציגה את Fingertouch כפתרון לסימון פריטים במסכי מגע קטנים

בשבוע שעבר אופרה הציגה פתרון ויזואלי בשם Fingertouch שנועד לפתור את הבעיה של בחירת עצמים קטנים במסך מגע של טלפון נייד, המוסתרים פעמים רבות על ידי אצבעות המשתמש. הרעיון פשוט וכפי שאפשר לראות בצילום המצורף לחיצה על איזור של עצמים לחיצים מגדיל אותם בנפרד מהדף במקום להגדיל את כל הדף. האם זהו פתרון טוב יותר מהגדלה והקטנה של כל שטח הדף כפי שרבים מאיתנו עושים כיום כאשר אנו רוצים לבחור בהצלחה עצם לחיץ הנמצא בקרבה לעצמים לחיצים אחרים?

להמשך המאמר..

אפליקציות לוח מחוונים למכוניות בשנת 2010 – שיקולי איפיון מאתגרים

בכתבה שהתפרסמה בשבוע שעבר בניו-יורק טיימס מתואר כיצד חברת Hughes Telematics המפתחת מערכות תקשורת לרכבים מתכננת לאפשר לנהגים להוריד ולהתקין אפליקציות ללוח המחוונים כפי שאנשים עושים כיום עם האייפון ומכשירים אחרים. הרעיון לא צריך להפתיע את מי שעוקב אחר פיתוחים כמו לוח המחוונים הדיגיטאלי של חברת פורד שניתן לראות בתמונה המצורפת. מכוניות ממוחשבות אינן דבר חדש אך ברגע שהן הופכות לסוג של אייפון עם האפשרות להוריד ולהתקין יישומים עלינו להזכיר לעצמנו מהם ההבדלים הבולטים בין איפיון יישום לרכב לעומת יישום לטלפון.

להמשך המאמר..

האם אפל תצליח לפתח ממשק דסקטופ תלת-מימדי שמיש?

באתר MacRumors התפרסמה ידיעה המתארת בקשת פטנט שאפל הגישה לממשק דסקטופ תלת-מימדי. לאור העובדה שממשקי דסקטופ תלת-מימדיים קיימים כגימיקים לא שמישים כבר שנים אני תוהה האם גם הפעם יהיה מדובר במקרה בו אפל תראה לכולם שאפשר גם אחרת.

להמשך המאמר..

אתם יודעים כבר לעצב למולטי-טאץ'?

כשהאייפון הושק לפני קרוב לשנה וחצי היה לי ברור שמדובר בצעד משמעותי בעיצוב ממשקים כי המכשיר הביא לצרכנים טכנולוגיה שעד אז נחשבה לאיזוטרית ויקרה ולפתע מיליוני אנשים משתמשים במחשב באמצעות מספר אצבעות במקביל. זה אולי נשמע דבר של מה בכך, אך מספיק לבלות חמש דקות בחנות היישומים לאייפון ואייפוד טאץ' בכדי להבין את הפוטנציאל ולהעריך עד כמה "עוד כמה אצבעות" יכולות ליצור הזדמנויות חדשות לצד קשיים, מגבלות ואילוצים. לאור התמיכה של חלונות 7 במולטי-טאץ' ופיתוחים כמו ה-TouchSmart של HP אנשים בתחום צריכים להתחיל לשאול את עצמם באיזו מידה הם מסוגלים לתכנן ולעצב ממשק למולטי-טאץ'.

להמשך המאמר..

הבא »