RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

ארכיון קטגוריית 'נגישות'

האם הממשק של מערכת ההפעלה החדשה של גוגל יכול להנגיש מחשבים עבור משתמשים מבוגרים?

לפני שבוע וחצי פורסמה כתבה ב-BBC בה תוארה מערכת הפעלה בשם SimplicITy המיועדת למשתמשים מבוגרים וכפי שאפשר להתרשם מסרטון הוידאו בקישור לכתבה, מדובר בממשק פשוט עם דגש על פונקציות מאוד מסויימות כאשר החשיבה האיפיונית היתה דילול המורכבות המבלבלת שיכולה בקלות להרתיע משתמשים מבוגרים. כתבתי לפני שנתיים וחצי על טלפונים שעוצבו למשתמשים מבוגרים והנושא של עיצוב מוצרים עבור קהל יעד עם צרכים מיוחדים אינו פשוט מסיבות איפיוניות, שיווקיות, כלכליות וחברתיות. מהסיבות הללו אני תוהה באיזו מידה מערכת ההפעלה הבראוזרית החדשה של גוגל, Google Chrome OS, יכולה להוות בין השאר פתרון נגיש עבור קהלי יעד עם צרכים מיוחדים (קוגנטיבים בעיקר) כמו משתמשים מבוגרים.

להמשך המאמר..

תהיות לגבי נגישות האתר "מוטק'ה" – הפורטל לאוכלוסיה המבוגרת

מדובר ביוזמה מבורכת ליצור סוג של מקבילה ישראלית לאתר האמריקאי המצליח SeniorNet, המתמקד מזה שנים באוכלוסיה של בני שישים וחמש ומעלה ומציע קהילה שוקקת לצד תכנים מגוונים. איפיון אתר המיועד באופן ספציפי לאוכלוסיה מסויימת עם צרכים מיוחדים יכול להיות אתגר לא פשוט מכל מיני בחינות (מבנה, עיצוב, תכנים, בדיקות, תמיכה). במקרה של "מוטק'ה" מדובר לדעתי באתר שהנגישות שלו כלפי אנשים מבוגרים היתה יכולה להיות יותר מוצלחת.

להמשך המאמר..

הנשים והמבוגרים בבריטניה כובשים את האינטרנט

החודש התפרסם הדו"ח השנתי הרביעי במספר של מינהל התקשורת הבריטי האחראי על הגבלות, הסדרים ותחרות בכל הקשור לאמצעי התקשורת השונים. הנתונים המעניינים שעוררו עניין תקשורתי קשורים למספר השעות בחודש שמעבירה אוכלוסיית המבוגרים (בני 65 פלוס) והנשים בשימוש באינטרנט. בקבוצות גיל מסויימות, הנשים עוקפות את הגברים ולא מעט מבוגרים מעבירים שעות מול מחשב.

להמשך המאמר..

טלפון מיוחד לאוכלוסיה המבוגרת נדחה על ידי חנויות בבריטניה

על פי ידיעה שפורסמה בשבוע שעבר ב-BBC, חניויות המוכרות טלפונים ניידים בבריטניה וספקיות השרות דוחות דגם המיועד לאוכלוסיה המבוגרת בטענה שהוא אינו משתלב בתוכניות השיווקיות שלהן. המכשיר שפותח על ידי החברה האוסטרית Emporia, מיועד לבני חמישים ומעלה ומציג ממשק פשוט ומוגדל עם כפתור מצוקה גדול בחלקו האחורי. לפני כחודש תיארתי טלפון הפונה אף הוא לקהל יעד מבוגר, ובמקרה ההוא היצרן גם כיוון אותו עבור אנשים צעירים יותר שרוצים מכשיר פשוט נטול כל התוספות של השנים האחרונות.

להמשך המאמר..

עיצוב שמיש מראיין – איתן גלינרט, מפתח משחקים נגישים ב-MIT

תמונה של איתן גלינרט

אני שמח לפרסם את הראיון הראשון של הבלוג במה שאני מקווה שיהפוך לסדרת ראיונות עם אנשים בתעשייה והאקדמיה. לפני מספר חודשים, תוך כדי שבוע של כתיבה על משחקים נגישים, נתקלתי בפרוייקט פיתוח משחק מחשב לעיוורים של ה-Singapore-MIT GAMBIT Game Lab. איתרתי את איתן גלינרט,אחד האנשים מאחורי הפרוייקט, וקפצתי על ההזדמנות ללמוד ולהבין מה עומד מאחורי פיתוח של משחק כזה. איתן הואיל בטובו להשיב על מספר שאלות באמצעות אימייל, והתוצאה הסופית מציעה הצצה אל התהליכים, האתגרים והפוטנציאל הטמון בפיתוחים מרתקים מהסוג הזה.

להמשך המאמר..

תכירו – הטלפון הנייד הכי פשוט בעולם

הג'יטרבאג

ה-Jitterbug של סמסונג הוא טלפון שעושה דבר מדהים – הוא תומך רק בחיוג וקבלת שיחות. הוא פונה בראש ובראשונה לקשישים שלעיתים קרובות מרגישים מאויימים לנוכח המכשירים הנוצצים עם אין ספור האפשרויות שכמעט כולן חוץ מביצוע שיחות לא רלוונטיות עבורם. הפשטות הכמעט פארודית שלו הופכת אותו גם לפריט פוטנציאלי עבור משתמשים צעירים שרוצים מכשיר פשוט ומאוד פונקציונאלי שלא מתיימר להיות לפטופ בגודל של קופסת גפרורים. אני אחד מהם.

להמשך המאמר..

ההמלצות החדשות והלא שמישות להנגשת תכני אינטרנט

החודש פורסמו ההמלצות המעודכנות להנגשת תכנים על ידי ה- W3C (גרסה 2). ההמלצות המקוריות שפורסמו ב-1999 התיישנו מהר מאוד וסבלו מביקורת קשה. הן היו יותר מסובכות מהוראות התקנת מערכת קולנוע ביתית ויצרו רתיעה בלתי נמנעת בקרב בוני אתרים. הן שיקפו דרכי עבודה וטכנולוגיות של אמצע שנות התשעים וגרסה חדשה היתה חייבת לצאת. נראה שעם הגרסה החדשה שכוללת עדכונים מבורכים המצב לא השתפר מבחינת שמישות המסמך עצמו שימשיך להקשות על אלה שרוצים להנגיש תכנים ומתקשים למצוא את הידיים והרגליים בין כל המלל ותתי הסעיפים שלא נגמרים.

להמשך המאמר..

מייקרוסופט מציגה – נגישות

מדובר בסרטוני וידאו תדמיתיים קצרים המציגים בצורה קולעת כיצד משתמשים עם מגבלות שונות עושים שימוש בטכנולוגיה מסייעת של מייקרוסופט במקום עבודתם. חרף העובדה שהם טבולים בעיסת יחסי ציבור דביקה במיוחד הם נותנים סקירה מרשימה של משתמשים עם צרכים מיוחדים (שיתוק, עיוורון, כבדות שמיעה, דיסלקסיה). זהו לדעתי אמצעי המחשה חשוב ואיכותי בייחוד עבור אנשים העוסקים בהוראה ומלמדים נגישות.

להמשך המאמר..

עיוורון צבעים

לכל אחד מאיתנו ישנם צרכים מיוחדים ברמות שונות המשפיעים על היכולת שלנו לבוא במגע עם ממשקים. חלקם קבועים (בעיות ראייה, דיסלקסיה, כבדות שמיעה) וחלקם זמניים (אי יכולת להתרכז בגלל עייפות ולחץ, ראות מוגבלת כתוצאה מתנאי תאורה בעיתיים). במקרה שלי, אני מתקשה להבחין בין צבעים שונים בגוונים מסויימים לצד בעיות אחרות. מקרה שקרה לפני עשר דקות המחיש לי בפעם הראשונה את המגבלה השכיחה הזאת תוך כדי שימוש בממשק.

להמשך המאמר..

משחקים נגישים – חלק ב'

האתר ההולנדי Game-Accessibility.com הוא אתר מרשים המתמקד במשחקי מחשב לאנשים עם מגבלות ראייה, שמיעה ותנועה. המטרה שלו היא ליידע משתמשים עם מוגבלויות לגבי משחקים קיימים וגם לספק מידע רלוונטי למפתחים ואנשים בתעשייה.

להמשך המאמר..

הבא »