RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

ארכיון קטגוריית 'משולחן העבודה – מחקר'

סיכום תהליך איפיון ופיתוח עליו עבדתי בחודשים האחרונים

באמצע חודש יולי פרסמתי את הפוסט הזה בו הצגתי פרוייקט איפיון קורס מקוון בנושא פיתוח בר-קיימה עליו התחלתי לעבוד ובשבוע שעבר הוא הסתיים. אתמול פרסמתי פוסט סיכום באנגלית בבלוג של מקום העבודה שלי בו אני מתאר בקצרה את השלבים השונים בדרך למוצר הסופי. התהליך כלל שלבים ושיטות עליהם כתבתי בבלוג בעבר כמו ניתוח מתחרים, פרסונות, שימוש בפאוורפוינט ליצירת אב טיפוס מהיר ומתכלה, ויצירת אב טיפוס אינטראקטיבי ב-Axure. בשלב זה מדובר עדיין בפרוייקט פנימי של האוניברסיטה כך שאני לא יכול לפרסם את התוצאה הסופית שמוגדרת כניסוי (Pilot) אך אני אופטימי ומקווה שאוכל להוסיף קישור לאתר בקרוב.

להמשך המאמר..

לעצב עבור ארבעה אנשים בלבד? – מאמר שהצגתי בכנס INTERACT2009 שנערך בשבוע שעבר בשבדיה

בכנס האקדמאי, שנערך תחת הכותרת Research & Practice באופסלה (Uppsala) ליד סטוקהולם, הוצגו עשרות מחקרים בנושא אינטראקציית אדם-מחשב. אחד מהם היה מקרה מבחן בנושא שימוש בפרסונות שכתבתי עם קולגות והצגתי ביום הראשון של הכנס. במאמר תיארתי כיצד השתמשנו בפרסונות בזמן סדנת עיצוב מחדש של APOSDLE אשר נמשכה יומיים והשתתפו בה עשרים ואחד חברי פרוייקט מרקעים מקצועיים ותרבותיים שונים. אחרי שנתיים וחצי של עבודה על הפרוייקט ולאור הממצאים של בדיקות שונות הגענו למסקנה שבשביל סדנת העיצוב חשוב שחברי הפרוייקט יכירו מחדש את האנשים שאמורים להשתמש במערכת ויחשבו עליה בצורה אקטיבית מנקודת המבט שלהם תוך התחשבות בשיגרת העבודה, המגבלות, האילוצים והצרכים שלהם. הפרסונות לא היוו פתרון קסמים (והן לא אמורות להיות כזה) אך הן היו מאוד אפקטיביות לדעתי לעומת חשיבה על "המשתמש" המופשט שלא אומר לנו שום דבר.

להמשך המאמר..

פרוייקט אפיון ופיתוח שאני עובד עליו – שיעור היכרות מקוון בנושא פיתוח בר-קיימה

בשבועיים האחרונים אני עובד על פרוייקט פנימי בעבודה הכולל אפיון ופיתוח של שיעור היכרות מקוון המיועד לכל הסטודנטים החדשים וסגל העובדים ב-City University ומתמודד עם אתגרים מעניינים ולא פשוטים לאור הנושא, קהל היעד ושלל שיקולים ואילוצים שונים. בין הבריף הראשוני לתכנון המפורט של המוצר ישנם לא מעט שלבים, גילויים, ניתוח מידע, תהליכי חשיבה, ניסויים ובדיקות. בפוסט הזה (ובאחרים שיבואו בעקבותיו) אני אשתף אתכם בלבטים, השיקולים והתפתחות הפרוייקט.

להמשך המאמר..

צילומים מהיום הפתוח שנערך אצלנו עכשיו

בין הרצאות מצאתי זמן לצלם כמה תמונות של היום הפתוח בעבודה שנמשך עד הערב. התמקדתי בעיקר בממשקי המולטי-טאץ' הפוטוגנים וניתן גם לראות את מעבדת השמישות בה נעשים מחקרים ופרוייקטים עבור לקוחות מסחריים.

להמשך המאמר..

עדכונים: עבודה חדשה-ישנה, אירוע UPA וטוויטר לקישורים מומלצים

אחרי חמש וחצי שנים בהן לימדתי קורסים מגוונים במכללת SAE כחלק ממסלול תואר ראשון במדיה אינטרקטיבית שהתמקד בעיצוב ופיתוח לאינטרנט החלטתי שהגיע הזמן לשינוי וממחר אני מתחיל לעבוד במשרה מלאה בעבודת המחקר בה אני עובד במשרה חלקית מאז אוקטובר 2007.

להמשך המאמר..

לקחים מביצוע בדיקת שמישות מבוססת היוריסטיקות בקבוצה

הפעם האחרונה בה כתבתי על APOSDLE, פרוייקט המחקר והפיתוח בו אני מעורב מאז אוקטובר 2007, היתה לפני קרוב לחצי שנה כאשר עמלנו בקיץ על גיבוש אב הטיפוס השלישי והאחרון. העבודה היתה מאומצת ולא פשוטה מכיוון ששבעה צוותי פיתוח שונים הפזורים על פני אירופה עובדים על רכיבים שונים שאמורים לחבור יחד לכדי ממשק משתמש אחיד. לפני שבועיים אני ועמיתה מהעבודה הגענו לפגישה בגרמניה בכדי להוביל יומיים של בחינות שמישות עם שותפים שונים המעורבים בפרוייקט. מכיוון שהבחינה נעשתה בסיטואציה קבוצתית ולא עירבה משתמשים בחרנו לערוך על הסקירה על סמך כללי השמישות של ג'ייקוב נילסן ולבחון אילו קווים מנחים לעיצוב שמיש הופרו בגרסה הנוכחית של אב הטיפוס. יישום השיטה בסיטואציה חברתית לעומת סקירה הנעשית על ידי בוחן יחיד הניב מספר לקחים.

להמשך המאמר..

דיווח מהשטח – גיבוש אב הטיפוס השלישי של APOSDLE

השבועות האחרונים היו מאוד עמוסים ומעניינים במרכז לעיצוב אינטראקציית אדם-מחשב ב-City University עבור הצוות המצומצם שעובד על פרוייקט המחקר APOSDLE. לאחר תקופה ממושכת של הערכת השמישות והביצועים של האב הטיפוס השני של המערכת בסביבת היעד התחלנו בעבודה אינטנסיבית על גיבוש אב הטיפוס השלישי והאחרון של המערכת לפני הגרסה הסופית שתראה אור בשנת 2010. האחריות שלנו בחודשים האחרונים היתה גיבוש חווית השימוש והבטחת השמישות של המערכת על ידי עיצוב הממשק בהתבסס על הגדרות טכניות של שבעה צוותי פיתוח נפרדים אשר הפיקו תרשימי ממשק ראשוניים אותם המשכנו לפתח ביחד איתם.

להמשך המאמר..

סרטון התדמית של APOSDLE – או "על מה אני עובד"

מזה למעלה משמונה חודשים אני כותב על פרוייקט המחקר מטעם האיחוד האירופאי עליו אני עובד במרכז לעיצוב אינטראקציית אדם-מחשב ב-City University ביחד עם אחד עשר גופים אירופאים שונים וכעת אני יכול להציג בפניכם את סרטון התדמית שהופק לאחרונה ומציג את הרעיון מאחורי הפרוייקט.

להמשך המאמר..

שבעה חודשים בעבודת המחקר – סיכום תקופה

שבוע שעבר הגשתי מסמך בן 50 עמודים המתאר את ההיבטים החברתיים והאירגוניים של APOSDLE וכולל הצעות שונות ברמה אירגונית עבור חברות שיטמיעו את המערכת, ובכך חתמתי תקופה של שבעה חודשים די אינטנסיבים מלאי סימני שאלה. כאשר התחלתי את עבודת המחקר לא תיארתי לעצמי שאני אמצא את עצמי עוסק בניהול ידע, הטעמת טכנולוגיות באירגונים, למידה אקראית בזמן העבודה ועוד שלל תחומים הקשורים לפרוייקט שהקשר שלהם לאינטראקציית אדם-מחשב הוא לעיתים מקרי לגמרי.

להמשך המאמר..

האתר חזר .. וגיחה לגרמניה

אחרי כמה ימים מורטי עצבים האתר חזר לפעילות הרגילה אחרי שהתקייה הראשית עם כל התכנים פשוט נעלמה מהשרת. חברת האיחסון שטרחה לענות אחרי שהמטרתי מיילים לכל כיוון ובפעם המי-יודע-כמה הבעתי מורת רוח ותסכול מרמת השירות וזמן התגובה הבלתי נסבל של בקשות תמיכה קריטיות, טענה שהתיקייה נמחקה "בצד הלקוח" או ש-"היתה בעיה".

להמשך המאמר..

הבא »