RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

ארכיון קטגוריית 'עיצוב'

מטרו – סגנון הממשק החדש של Windows 8

הממשק של מערכת ההפעלה Windows 8 עבר שינוי קיצוני ומעניין הטומן בחובו מספר גישות ותפיסות בעיצוב ממשק משתמש. סגנון הממשק שזכה לשם "מטרו" מבוסס HTML5 ומושתת על מספר עקרונות היוצרים ממשק נקי נטול אותה מעטפת אפורה ומלאת כפתורים שהיוותה למעשה את החלון הקלאסי והקדום בכל ממשק משתמש גרפי. במקום ערימות של קופסאות אפורות הממשק מוטמע בצורה טבעית יותר בתוכן וזה מוצג בצורה ויזואלית יותר תוך שימת דגש רב על טיפוגרפיה.

להמשך המאמר..

העימוד החדש של אתר הספורט של ה-BBC והטור הצר הזוכה במקום של כבוד

השבוע הושקה גרסה חדשה לאתר הספורט של ה-BBC ובין שלל השינויים (שחלקם כמו הצבעוניות הותירו רושם ראשוני שלילי) זיהיתי יצור מוזר שנתקלתי בו בעבר כשעיתון ה-Guardian עבר שידרוג לפני זמן מה. אותו יצור הוא טור דקיק מהסוג שאנו רגילים לראות בשולי העמוד מכיל פרסומות וזוטות, אשר מקבל לפתע מקום של כבוד במרכז הדף הראשי. במבט ראשון לפני מספר חודשים באתר ה-Guardian העימוד עם הטור הצר באמצע נראה לי מוזר, אולי אפילו נסיוני אך למדתי להעריך אותו ואני לא מופתע שה-BBC אימצו אותו עכשיו. טרנד חדש בעימוד אתרי חדשות?

להמשך המאמר..

מחשבות על ממשקים עגולים בעקבות גוגל פלוס

השבוע גוגל השיקה באיחור לא אופנתי רשת חברתית בשם +Google ואחד הדברים שמיד צדו את עיניי היתה תצוגת קבוצות אנשי קשר כעיגולים כפי שניתן לראות בצילום המסך בראש הפוסט. השימוש במעגלים כמטפורה לקבוצת אנשים אינו מפתיע היות ו-"מעגל חברתי" הינו מונח מוכר בסוציולוגיה. עם זאת, השימוש באלמנט ממשקי עגול פחות צפוי ומקובל. הסיבה העיקרית היא שניצול מקסימלי של שטח התצוגה המרובע של מסך מחשב מחייב אותנו להשתמש בצורות מרובעות וגריד של קווים אנכיים ואופקיים. במקרה של ה-Circles בגוגל פלוס לא מדובר בממשק שלם אלא באלמנט שמעלה מספר שאלות לגבי האפקטיביות, היתרונות והחסרונות של צורות עגולות בעיצוב ממשק.

להמשך המאמר..

דוגמאות לעיצוב יישומי חדשות לאייפד

בשבוע שעבר התבשרנו על השקת אפליקציית האייפד של העיתון "ישראל היום" שהוכתרה כאפליקציית האייפד הראשונה של עיתון ישראלי. מבט חטוף ביישום הטרי מגלה קורא PDF המאפשר לקרוא את העיתון המודפס בשלמותו, ולא ביישום חדשות שנבנה במיוחד לאייפד בכדי להציג את תוכן העיתון בצורה ייחודית המתאימה למכשיר בו חווים אותו. מדובר בשלב די עוברי הנמצא בחזקת "זה עדיף מכלום" וניכר שבמירוץ להציע תוכן באייפד כמה שיותר מהר, "ישראל היום" בחרו להתחיל מהתחתית ולהציע את המינימום שבמינימום. איני טוען שיש בכך דבר רע אך מי שיצפה לגרסה ישראלית של יישומי חדשות מובילים סטנדרטים לאייפד עלול להתאכזב. איפיון יישומי חדשות לאייפד כיום, כמו סוגי יישומים אחרים, הוא מערב פרוע ללא חוקים וסטנדרטים וכאשר "ישראל היום" יחליטו לשדרג את היישום שלהם בעתיד הם יגלו שיש יותר מדרך אחת להציג תוכן של עיתון באייפד. הנה כמה דוגמאות.

להמשך המאמר..

עיצוב ומידע – תהיות בעקבות המקרה של דאגלס בומן וגוגל

לפני קרוב לחודשיים התפטר דאגלס בומן המעצב הויזואלי הראשי של גוגל מכיוון שלטענתו העיצוב בחברה נשען יותר מידי על מידע מחקרי והוא אינו יכול לעבוד בסביבה בה כל החלטה עיצובית חייבת להיות מגובה במידע "קר". המקרה עורר הדים בגלל שמדובר בגוגל אך לא מעט בגלל הסיבה בגללה הוא בחר לעזוב והתיאור כיצד בגוגל ערכו בדיקות בכדי לבחור גוון של צבע כחול מתוך ארבעים ואחת אפשרויות. לכאורה היה נראה בזמנו שמדובר במאבק אידיאולוגי בין עיצוב שנשען על כשרון, ידע ואינטואיציה לעומת גישה הנדסית שנשענת על מספרים ובדיקות. האם השניים יכולים להתקיים בשלום או שגישה אחת תמיד תבוא על חשבון השנייה?

להמשך המאמר..

סאגת נענע10 – מקרה מבחן מורכב וחשוב

חודש לאחר ההשקה של עיצוב נענע10 הכבר-לא-כל-כך-חדש ניתן להביט אחורה על ארבעה שבועות שכללו הרבה תגובות, חוות דעת, אמוציות, פוסטים, דרמה וקלחת אשר יצא לי לעקוב אחריה מקרוב הן כאיש מקצוע והן כמשתמש קבוע באחד הפורומים בנענע. מדובר במקרה מבחן מעניין בכל הקשור לאיפיון, שיווק, ניהול קשרי לקוחות, התמודדות וניהול קהילת משתמשים וותיקה, תכנון ובניה של אתר אינטרנט מאוד מורכב, עיצוב, פונקציונאליות, אסתטיקה ושמישות. הקשר בינהם הדוק ויוצר קשיים ואתגרים מגוונים.

להמשך המאמר..

על טעם ועל ריח בעיצוב – האומנם?

כאשר אנשים חווים דיעה על משהו שהם קולטים באמצעות החושים שלהם (רואים, שומעים, טועמים או מריחים) ומציגים התרשמות המנוגדת או שונה מזו שלנו, אנו נוהגים לומר בפייסנות חצי דיפלומטית "על טעם ועל ריח אין מה להתווכח" ומקבלים את העובדה שלא כולם שותפים לטעם שלנו. יש בכך אמת רבה כי כאינדיבידואלים, יש לנו העדפות שונות ואף על פי שאנו נולדים עם אינסטינקטים הישרדותיים (רתיעה מטעמים מרים וחמוצים למשל), לאורך השנים חלקנו מתגברים עליהם ואנו מרגילים את עצמנו להעריך למשל צלילים צורמים וטעמים חריפים שבגיל צעיר נרתענו מהם. כאשר אנו בוחנים עיצוב שגובש בכדי לשרת מטרות מוגדרות, האם עלינו לקבל בהבנה חוסר שביעות רצון כעניין של טעם שונה? לדעתי התשובה היא "לא".

להמשך המאמר..

עיצוב מינימליסטי, עיצוב לא אסתטי ואנטי-עיצוב

בחודש אפריל השנה כתבתי פוסט בשם שמישות ואסתטיקה, ושבוע שעבר לאה אהרונוביץ פרסמה בבלוג שלה פוסט תחת אותה כותרת בו היא מעלה תהיות ומחשבות בנוגע לאיזון החמקמק בין מוצר שמיש ומוצר שנראה טוב. אני לא אחזור על הטיעונים שכבר כתבתי אך כן הייתי רוצה להתייחס לנקודה חשובה שלדעתי מתפספסת לעיתים כאשר מדברים על אסתטיקה בהקשר של שמישות – עיצוב מינימליסטי יכול להיות מאוד אסתטי.

להמשך המאמר..

שמישות ואסתטיקה

לעיתים אני מקבל את הרושם, בעיקר ממעצבים, שהתעסקות בשמישות איכשהו באה על חשבון אסתטיקה. יכול להיות שזה מכיוון שהתחום נתפס כאקדמי ואפור או מכיוון שהאתר של האיש שהכי מזוהה עם שמישות באינטרנט, ג'ייקוב נילסן, מעוצב על פי דוקטרינת העיצוב הסובייטית של אמצע שנות החמישים. בכל מקרה, חשוב להבין שאסתטיקה היא מרכיב חיוני בשמישות בדיוק כמו יעילות ומרכיבים אחרים.

להמשך המאמר..