RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

הבר האינטראקטיבי – מסך הרב-מגע מגיע למועדונים ובגדול

לפני מספר חודשים כשה-Microsoft Surface הושק שמחתי כי היה ברור שמעבר למוצר הספציפי הזה מדובר בתחילתה של תקופה בה טכנולוגיות אינטואיטיביות שנראו עתידיות למדי יתחילו לחלחל לאט לאט אל היום-יום. מכיוון שבהתחלה הן יהיו עדיין מאוד יקרות יחסית נראה אותן במקומות ציבוריים ולא בבתים של השכנים. הסרטון הבא מציג בר שלם שכולו מסך רב-מגע אחד גדול. זאתי דוגמא מצויינת לדעתי לפוטנציאל הרב הטמון בפיתוח יישומים עם דגש חברתי חזק שיכולים לקרב בין אנשים על ידי יצירת חוויה משותפת ומהנה.

מדובר בפיתוח מאוד מרשים, לפחות ברמת המימדים. הדגש הוא על משחק, שובבות ותצוגה ויזואלית מרהיבה שנשלטת על ידי אנשים. בהקשר של מועדון לילה נוצץ מדובר ביישום שיכול להוסיף לחוויה הכוללת ולהעצים אותה הרבה מעבר לגימיק שנמאס ממנו אחרי חמש דקות.

עוד לפני שבוחנים את ההזדמנויות במישור החברותי, קיימים גם לא מעט שימושים פונקציונאלים טהורים כגון ביצוע תשלום. דמיינו שאתם מזמינים משקאות וכשהם מונחים על הבר מולכם אתם מניחים את כרטיס האשראי, מקיפים עם האצבע את מה שהזמנתם ומאשרים את החיוב. מדובר פה בהעצמת חווית המשתמש ברמה הפרקטית וברמה הרגשית. זה יכול להיות הרבה יותר נח ומהיר מהתהליך שקיים כיום, ובמקביל הוא הרבה יותר כיפי. פתאום כל לקוח בבר מרגיש כמו ג'יימס בונד.

ברמה החברותית אפשר לחשוב על הרבה דברים מעבר למשחקי האורות שמוצגים בסרטון. גם משחקי האורות הללו חשובים ומועילים מכיוון שהם נותנים לכל מי שיושב או עומד על הבר משהו משותף להסתכל עליו. הם יכולים לגרות קשר עין בין אנשים ועל ידי כך לשמש כסוג של זרז חברתי. ברגע שלאנשים גם יש שליטה על מה שקורה והם יכולים להתחיל לדוגמא להתמסר בחפץ כלשהו הפוטנציאל לשבירת הקרח רק גדל פי כמה.

אפשר לחשוב על אין ספור דוגמאות כיצד בר אינטראקטיבי שכזה יעצים את חווית הבילוי בין אנשים שכבר מכירים אחד את השני ובין זרים שבאו להכיר. הדגש הוא על כיף ואינטראקציה וסביר מאוד להניח שמי שיוצא למועדון יברך על ההזדמנות לקחת חלק במשחקי בר מידי פעם, גם אחרי שתעבור ההתלהבות הראשונית.

החזון של מחשוב מבוזר (Ubiquitous computing) התחיל את דרכו מהרעיון של מסכים בגדלים שונים שיהיו מפוזרים בסביבה בצורה בלתי מאיימת ונגישה והיום אנו רואים את הניצנים הראשונים מתחילים לפרוח. לא מדובר בעוד בתחנות מידע עם מסכי מגע שתקועות באמצע מוזיאון, אלא בסביבה עצמה שמגיבה ומטמיעה בתוכה מחשוב בצורה שקופה לגמרי.

(לעיון נוסף: מצגת בשמונה חלקים בנושא מחשוב מבוזר ב-YouTube)

8 תגובות על “הבר האינטראקטיבי – מסך הרב-מגע מגיע למועדונים ובגדול”

 1. 12/08/2007 בשעה 9:55 מאור בר

  מצד אחד, גם אני מאוד אוהב את זה. מצד שני, ברור לי שהגימיקים האלה הם כדורי הדיסקו ומנורות הלבה של שנות האלפיים. אני מניח שמה שקצת מציק לי זה שהדברים האלה בסופו של דבר הם צעצוע, ודווקא יש לא מעט אקספרמנטים (חלקם ממש דומים לזה שהצגת), אבל בד"כ עם ערך מוסף כלשהו: תקשורת בין הלקוחות ללקוחות אחרים, בין הלקוחות למוזג או בין הלקוחות למאפייני הסביבה (תאורה, מוזיקת רקע וכו').
  לא שיש לי התנגדות ל'וואו', אבל חשוב לזכור את המהות.

 2. 12/08/2007 בשעה 12:03 אמיר דותן

  בצורה מפתיעה מאור אתה מתעלם משני אספקטים חשובים לדעתי:
  1. בניגוד לכדורי דיסקו ומנורות לבה פה מדובר במשהו אינטראקטיבי עם פוטנציאל חברותי
  2. מעבר לאימפקט הויזואלי, שאין לזלזל בו לדעתי, היישום הזה גם מאוד תועלתי מכיוון שהוא יכול לאפשר לאנשים לבצע דברים מאוד פראקטים כמו לשלם, להעביר תכנים בין מכשירים ועוד אם בוחנים את מה שסרפס יכול לעשות לפחות. זה הרבה מעבר לאורגן אורות שטוח.

  ברור שיש פה אלמנט של צעצוע אבל אנשים אוהבים לשחק, במיוחד בהקשר של מקום בילוי. לזה בדיוק התייחסתי. ה'וואו' קיים כי זה חדש ואנשים עוד לא רגילים לראות טכנולוגיה כזאת במרחבים ציבוריים, אך ברגע שזה יחלוף אנחנו נשאר עם התועלת והדרך החדשה לעשות דברים. היה גם קצת 'ואוו' לדעתי כאשר אנשים (בלונדון לפחות) גילו שהם יכולים להתנהל בתחבורה הציבורית על ידי כרטיס חיוב מגנטי או לשלם עם כרטיס חיוב בכל מקום על ידי הזמנת מספר לתוך מכשיר נייד המוגש להם במקום להתעסק עם חתימות. מה שנותר היום זה השימוש הקל והנח שהופך לטבעי. זאת המהות מבחינתי.

 3. 13/08/2007 בשעה 12:29 מאור בר

  חלילה, לא מתעלם כלל. אני פשוט אומר שהערך החברותי שאנו רואים כרגע במשחקיות של האפליקציה הספציפית הזו הוא מאוד תלוי תקופה. כשזה ימאס זה נתייחס לזה אחרת.
  להבדיל מכך, כן הזכרתי (וגם אתה) יישומים יותר מורכבים של התקנים דומים, אלו בעיניי מבורכים, אך הם לא נזכרים בדוגמה שצירפת ודיברת בשבחה. יישומים שעוסקים יותר בפן התקשורתי, הבין-אישי, האנושי – אלו מרתקים בעיניי הרבה יותר מאשר אורגן אורות אינטראקטיבי.

  אם תרצה, אולי זה לא כדור דיסקו, אבל לפחות דיסקו-גלגיליות… :-)

 4. 13/08/2007 בשעה 12:39 אמיר דותן

  עדיין לא הבנתי מאור מדוע לדעתך הבר הזה אינו עוסק גם בפן התקשורתי, הבין אישי והאנושי. החלפת מידע בין מכשירים זה לא תקשורת? חיבור בין אנשים (זרים או מוכרים) זה לא בין אישי ואנושי? המשחקיות הויזואלית היא רק חלק אחד חביב שיוצר גירוי חזותי. אותי יותר מעניין הפן הפרקטי אליו התייחסתי בפוסט. מעבר לאפשרויות התשלום הנוחות, דמיין שאפשר לשלוף נתונים על מה שאתה שותה כשהכוס מונחת על הבר ומזוהה על ידי תג RFID קטן. אולי שתיתי וויסקי כל כך טוב שהייתי רוצה להזמין בקבוק הביתה או להעתיק את הפרטים שלו לטלפון? זאת המהות של סביבה חכמה לדעתי. אפשר לחשוב עוד על שלל דוגמאות אחרות שהן מעבר לגימיק. אני סומך עליך :-)

 5. 15/08/2007 בשעה 10:55 Calvin

  אני כבר רואה בעתיד טרנד של "לא רוצה לשים את הפלאפון/PDA שלי על הבר"
  מבחינת שמירה על פרטיות או מעין אמירה של "אני לא רוצה אינטראקציה כרגע עם אף אחד"… בשלבים הראשוניים יכולה להיות רתיעה מלהניח פלאפון/PDA נלוטות' על Surface שכזה במקום בו יש הרבה אנשים, במיוחד אם זה יהווה גם אמצעי תשלום עתידי.

 6. 15/08/2007 בשעה 11:03 אמיר דותן

  נקודה מעניינת אך אני מאמין שכמו עם כל יישום מבוסס bluetooth בהנחה שבזה מדובר, אנשים יצטרכו להגדיר בצורה אקטיבית שהם מעוניינים לאפשר לסביבה להתממשק עם המכשיר שלהם. זה לא סביר לגמרי שתהיה גישה חופשית בטח כאשר מדובר באמצעי תשלום. האקרים היו ויהיו תמיד והם תמיד ינצלו טכנולוגיות חדשות בשביל לעשות את מה שהם עושים.

  אגב, בגלל תופעת הכייסות והגנבות במקומות בילוי בלונדון, אף אחד כבר עכשיו לא שם שום דבר בעל ערך על הבר או השולחן :) גנבים מיומנים באים לאנשים עם מפה למשל, מניחים אותה על השולחן בשביל לשאול איך מגיעים לביג-בן ובדרך מפנים את תכולת השולחן.

 7. 19/05/2009 בשעה 22:35 מירב

  טכנולוגיה כזו ניתן לראות ב http://www.idtech.co.il/

 8. 19/05/2009 בשעה 22:35 מירב

  חלון ראווה אינטראקטיבי

  http://www.idtech.co.il/index-4.html

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה