RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

האם הממשק של מערכת ההפעלה החדשה של גוגל יכול להנגיש מחשבים עבור משתמשים מבוגרים?

לפני שבוע וחצי פורסמה כתבה ב-BBC בה תוארה מערכת הפעלה בשם SimplicITy המיועדת למשתמשים מבוגרים וכפי שאפשר להתרשם מסרטון הוידאו בקישור לכתבה, מדובר בממשק פשוט עם דגש על פונקציות מאוד מסויימות כאשר החשיבה האיפיונית היתה דילול המורכבות המבלבלת שיכולה בקלות להרתיע משתמשים מבוגרים. כתבתי לפני שנתיים וחצי על טלפונים שעוצבו למשתמשים מבוגרים והנושא של עיצוב מוצרים עבור קהל יעד עם צרכים מיוחדים אינו פשוט מסיבות איפיוניות, שיווקיות, כלכליות וחברתיות. מהסיבות הללו אני תוהה באיזו מידה מערכת ההפעלה הבראוזרית החדשה של גוגל, Google Chrome OS, יכולה להוות בין השאר פתרון נגיש עבור קהלי יעד עם צרכים מיוחדים (קוגנטיבים בעיקר) כמו משתמשים מבוגרים.

הפתרונות הנגישים הכי טובים לדעתי הם אלו העונים בו זמנית על הצרכים של משתמשים שונים שלחלקם ישנם צרכים מיוחדים. זה לרוב בא לידי ביטוי באפשרויות התאמה אישית של מערכת ההפעלה והדפדפן למשל המאפשרות להגדיר צבעוניות, גודל טקסט ואובייקטים, מהירות תנועת עכבר ואפשרויות קול בכדי להקריא למשתמש מה קורה על המסך. היתרון הברור הוא שלא צריך ליצור גרסה מיוחדת של המוצר ומשתמשים עם צרכים מיוחדים לא צריכים להרגיש ש"יש להם בעיה" כי הם צריכים להשתמש במשהו שונה מכלל האוכלוסייה. ישנם מקרים של מוגבלויות קשות בהם אין מנוס משימוש בממשקים מיוחדים וטכנולוגיה מסייעת אך במקרה של אוכלוסיית משתמשים מבוגרים ללא נסיון קודם בשימוש במחשב ממשק פשוט יכול להיות התחלה טובה מאוד גם אם לא פתרון כולל. האם Google Chrome OS יכול להוות פתרון חלקי?

Google Chrome OS היא מערכת הפעלה בה כל המידע והתוכנות שמורים באינטרנט וכפי שאפשר לראות בצילום המסך וקטע הוידאו, אחת התוצאות היא ממשק משתמש פשוט יותר המתמקד בפונקציות בסיסיות יחסית כמו אימייל, תמונות ואתרי אינטרנט. הנושא של מחשוב מעונן, או איך שהחליטו לתרגם השבוע את המונח Cloud Computing, שנוי במחלוקת עם יתרונות וחסרונות ואני בכוונה לא רוצה להכנס כאן לדיון בנושא זמינות חיבור אינטרנטי וההשלכות שיש לכך על חווית השימוש. נושא חשוב בפני עצמו אך בשביל לשמור על מיקוד אני רוצה להתייחס בפוסט לממשק המשתמש ולגישה הכללית בהקשר של משתמשים מבוגרים שלרבים מהם ישנן מוגבלויות קוגנטיביות ומוטוריות כתוצאה ממצבם הבריאותי והדעיכה הטבעית של גוף האדם לעת זיקנה. לצורך הדיון, הבא נניח שחיבור אינטרנטי זמין אינו בעיה ונתרכז בשאלה האם מערכת הפעלה מבוססת דפדפן יכולה להיות נגישה יותר ברמת הממשק נטו.

בגלל שמערכת ההפעלה צנומה וקומפקטית, הממשק של Google Chrome OS נראה פשוט יותר בהשוואה למערכות ההפעלה הקיימות. יכול להיות שזאת אשליה אופטית במובן מסויים אך ברמת העיקרון אני תוהה האם מערכת הפעלה מבוססת אינטרנט יכולה לחסוך ממשתמשים, צעירים ומבוגרים כאחד, התעסקויות טכניות כמו התקנת תוכנות, הודעות מערכת בגלל אי התאמה כלשהי שבסופו של דבר יכולות לתרום לרמת שמישות ונגישות גבוהה יותר. איני טוען שלא קיימת עקומת למידה בשימוש ב-Google Chrome OS אך אני כן תוהה עד כמה היא תלולה בהשוואה למערכות הפעלה אחרות בדגש על משתמשים מבוגרים ללא נסיון קודם בתפעול מחשב.

אחד המשפטים הזכורים לי ביותר מהתקופה בה למדתי בתיכון אמנות ועיצוב גרפי הוא שמעצב טוב הוא זה שיודע מה להסיר ולא מה להוסיף. זהו כלל ברזל לדעתי באיפיון ממשקים ושמישות ו-Google Chrome OS היא מערכת הפעלה שהסירו ממנה הרבה דברים בכדי ליצור מערכת הפעלה שיכולה לרוץ על נטבוקים ולספק גישה מהירה מאוד לדפדפן מרגע הדלקת המחשב. יש לכך מחיר כמובן וכמו לכל פתרון ישנם חסרונות לצד היתרונות.

אני סקרן האם כמערכת הפעלה קומפקטית Google Chrome OS תהיה יותר מובנת למשתמשים מבוגרים שלא יצטרכו להתעסק עם קבצים על המחשב, תוכנות שמפוזרות על דסקטופ ו-start menu ובמקום כל זה חווית המחשב שלהם תתרכז בדפדפן. הם יתמודדו עם פחות מידע ויזואלי ותפעולי אותו הם יצטרכו ללמוד ולזכור וכמו במקרה של מערכת ההפעלה של SimplicITy במובן מסויים הם יראו מולם מספר מצומצם של אייקונים בלי שום דבר מסביב.

אם אכן יסתבר ש-Google Chrome OS היא מערכת הפעלה נגישה יותר לאוכלוסיית משתמשים מבוגרים ללא נסיון בתפעול מחשב זאת תהיה דוגמא טובה לממשק שמסיבות שונות עונה על צרכים של קשת משתמשים רחבה, אשר לחלקם ישנם צרכים מיוחדים כתוצאה ממוגבלויות קוגנטיביות או היעדר נסיון קודם. אני מזהה פה פוטנציאל למחקר השוואתי מעניין שיכול להעסיק סטודנט לתואר שני באינטראקציית אדם-מחשב או דוקטורנט כמה חודשים טובים. נחכה ונראה האם מישהו ירים את הכפפה בעתיד.

5 תגובות על “האם הממשק של מערכת ההפעלה החדשה של גוגל יכול להנגיש מחשבים עבור משתמשים מבוגרים?”

 1. 26/11/2009 בשעה 23:09 פיטר

  מסכים איתך לחלוטין כי למרות השינוי, החסרונות הקיימים והגיוון המועט – הרי שמערכת הפעלה שכזו הינה פשטות. משתמש צעיר, מבוגר, מנוסה או מתחיל פשוט "יזרמו" ויקבלו את כל מה שהם צריכים מולם.

  כבר היום רוב המתמשים צורכים כמעט אך ורק מידע משירותים ענניים באמצעות הדפדפן.

  אם לחשוב על המוצר בפן העיסקי, הרי שזהו מתכון נוח ביותר לעסקים וחברות (גדולות כקטנות). בהן אין צורך למשתמש לקבל פונקציות שונות ומשונות מלבד דפדפן, מעבד תמלילים כלשהו ומספר תוכנות שונות אשר בשנים האחרונות הופכות לנגישות באמצעות דפדפן בלבד (ניהול מסמכים באמצעות SharePoint, פורטלים עסקיים…).

  העלויות לאותם עסקים תפחתנה בהתאמה – רוכשים עמדות קצה "פשוטות" ומשקיעים בתמיכה של שרתים, תחזוקתם, עדכונן (מה שנעשה גם היום) ומתעסקים פחות בתמיכת משתמש (עדכוני גירסה, עידכוני אנטי-וירוס, התקנת כרטיסי זיכרון, הגדרות מחשב…).

 2. 26/11/2009 בשעה 23:24 אמיר דותן

  היי פיטר. מערכות ההפעלה הקיימות עדיין חושפות יותר מידי מעיים טכנולוגיים שמעניינים את המשתמשים המתקדמים ויכולים ליצור את הרושם שהמחשב הוא עדיין בגדר מכונת חישוב משונה ומסובכת :) הדפדפן הוא לא מושלם אבל הוא לדעתי פחות מפחיד מהסביבה הכוללת של מערכת ההפעלה. ברמה הפראקטית אחת הבעיות לדעתי היא שהחזון הענני הוא בינתיים אחלה על הנייר אבל בפועל יישומי רשת כמו גוגל דוקס לא מגיעים לרמת השמישות של היישומים השולחניים. כך למשל שנאבקתי במשך שעה עם האיטיות של מצגת בגוגל דוקס בגלל השמירה האוטומטית וחזרתי מיואש לפאוורפוינט למרות שהסיבה שבחרתי בגוגל דוקס היתה בשביל לעבוד על המצגת עם עוד מישהו. כל זה לא אומר שהקונספט של מערכת הפעלה דפדפנית לא יכול להנגיש את המחשב למשתמשים מבוגרים אך לא רק.

 3. 28/11/2009 בשעה 11:59 UXtasy

  שלום אמיר,

  שני דברים אינם מובנים לי בסיפור הזה.

  אחד – נראה שהסיפור שמוצג בסרטון הזה מיועד "לעבוד" על משתמשים חסרי הבנה טכנית, ולמכור להם משהו שבוודאות אינו נכון, כלומר שמערכת ההפעלה של המחשב שלהם תהיה מעתה ברשת. כפי שברור לך ולי ולכל מי שמבין מה זה מערכת הפעלה, הרעיון מופרך. בעצם, ChromeOS לא תוכל לוותר כמעט על שום דבר מהרשימה שמוצגת ב1:54 – במקרה הטוב, ה-Random Stuff יהיה קצת יותר מקוצץ. ותוכנת אנטי-וירוס מן הסתם אינה חלק ממערכת ההפעלה. עד עכשיו גוגל נמנעה מסיפורים כאלה, וזה קצת מדאיג. אבל זה לא נוגע לפוסט שלך :)

  הדבר השני כן נוגע לו. אני מסכים איתך שיהיה טוב אם תופיע מערכת הפעלה חדשה שתהיה יותר נגישה לכלל הציבור, ובמיוחד לאנשים שאינם אנשי טכנולוגיה. אבל לדעתי אין שום הבדל בהיבט הזה בין מערכת מקומית למערכת מקוונת – המשתמשים עדיין יצטרכו למצוא את הקבצים שלהם ולעבוד איתם פשוט כל אותן התעסקויות טכניות, עידכונים והודעות מערכת יקרו מעכשיו בתוך הדפדפן ולא על הדסקטופ, אבל אני לא רואה סיבה לזה שהן ייעלמו פתאום. כלומר, הארכיטקטורה אינה באמת משנה כאן, והמשתמש עשוי לא להיות מודע בכלל לסוג מערכת ההפעלה שיש לו.

 4. 28/11/2009 בשעה 17:56 אמיר דותן

  היי וברוך הבא. אני מסכים שהמשתמשים עדיין יצטרכו לבצע מטלות אלמנטריות כמו חיפוש קבצים אבל שני ההבדלים המשמעותיים לדעתי הם מספר האפשריות המצומצם יחסית במערכת הפעלה דפדפנית המתמקדת כברירת מחדל במספר מצומצם יחסית של אפליקציות והיעדר רעש מסביב. אני לא בטוח עד כמה כל ההתעסקויות הטכניות איתם אנחנו מתמודדים במערכות הפעלה רגילות כמו התקנות, וידוסים, עדכונים, איזה DLL שהלך לאיבוד וכו' יהוו מטרד במערכת הפעלה דפדפנית. הרושם שלי הוא שמערכת הפעלה כמו זאת של גוגל היא מכוונת-תאחלס ופחות קל בה ללכת לאיבוד. זהו הרושם הראשוני שלי וכפי שכתבתי, יהיה מעניין להשוות ולראות האם מבחינת למידה עבור משתמשים חדשים (מבוגרים וצעירים כאחד) ישנו יתרון למערכת ההפעלה הדפדפנית.

 5. [...] על ידי מדענים בעזרת כתיבת קוד אך הדרך עוד ארוכה. גם הנטבוקים עם מערכות הפעלה שעשויות להיות יותר ידידותיו… נראים ומריחים כמו מחשב וזהו מינוס קריטי בחווית השימוש. [...]

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה