RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,988 תגובות עד כה מאז 2005

הנשים והמבוגרים בבריטניה כובשים את האינטרנט

החודש התפרסם הדו"ח השנתי הרביעי במספר של מינהל התקשורת הבריטי האחראי על הגבלות, הסדרים ותחרות בכל הקשור לאמצעי התקשורת השונים. הנתונים המעניינים שעוררו עניין תקשורתי קשורים למספר השעות בחודש שמעבירה אוכלוסיית המבוגרים (בני 65 פלוס) והנשים בשימוש באינטרנט. בקבוצות גיל מסויימות, הנשים עוקפות את הגברים ולא מעט מבוגרים מעבירים שעות מול מחשב.

זהו נתון מעניין וחשוב שמראה שבשנת 2007, אוכלוסיית משתמשי האינטרנט מאוד מגוונת וכוללת אנשים בכל הגילאים כאשר אוכלוסיית המבוגרים מהווה קבוצה משמעותית שחרף הדיעה הרווחת אינה פוחדת ממחשבים ומוצאת סיבות טובות מאוד להתיישב מול מחשב, לפתוח דפדפן ולבקר באתרים.

על פי הדו"ח המשתרע על פני 338 עמודים, 16% אחוז מהבריטים מעל גיל 65 מעבירים 42 שעות בחודש באינטרנט, יותר מכל קבוצת גיל אחרת שנבדקה (15-24, 25-44, 45-64). נתון מפתיע בהתחשב בקשיי ההסתגלות של קבוצת הגיל הזו בהשוואה לצעירים יותר והגישה שלה למחשבים. עם זאת, ייתכן שהזמן הפנוי הרב שעומד לרשות גיל הפנסיה, מהווה יתרון ב"מירוץ צבירת השעות". בעתיד הקרוב התחשבות בצרכים המיוחדים של האוכלוסיה המבוגרת תהיה יותר משמעותית והיא תהווה חלק נכבד ממשתמשי טכנולוגיות מידע ותקשורת.

תוחלת החיים עולה ויותר אנשים מגיעים לגיל זיקנה. על פי הערכת האו"ם מ-2002, מספר האנשים מעל גיל 60 בעולם יזנק מ-629 מיליון בשנת 2002 לקרוב לשני ביליון בשנת 2050 כאשר בשנת 2150 כל בן אדם שלישי בעולם יהיה מעל גיל 60 (Population aging – עמוד PDF). כמובן שנכנס פה העניין של הגידול הטבעי במספר תושבי כדור-הארץ, אך גם אם לוקחים אותו בחשבון מדובר בעלייה מאוד משמעותית בצורה יחסית מכלל האוכלוסיה. שיפורים בשירותי בריאות וחידושים בתחום הרפואה תורמים לתוחלת חיים ארוכה יותר ובארצות-הברית מצפים שהאוכלוסיה המבוגרת תשלש את עצמה בעשורים הקרובים.

אנשים שהחלו להשתמש באינטרנט בשנות התשעים בשנות הארבעים לחייהם יהיו מה שמכונה "Silver surfers" בעשור הבא ואין שום סיבה מדוע שהתלות ודפוסי השימוש שלהם באינטרנט ישתנו. להפך, כתוצאה מההדרדרות הפיזיולוגית והקוגנטיבית שמאפיינת הזדקנות גדלה המוטיבציה לעשות שימוש באינטרנט לצרכים חברתיים, ביצוע רכישות, תשלום חשבונות, גישה למידע ועוד. אלה הן רק חלק מהסיבות מדוע מבוגרים רבים כיום מגלים עניין רב באינטרנט. בניגוד לדיעה הרווחת שמדובר באוכלוסיה טכנופובית ומוגבלת שנרתעת מחידושים, המציאות בשטח מוכיחה שאנשים רבים מעל גיל שישים יכולים ורוצים ללמוד ולהשתמש באינטרנט לצרכים שונים.

ההשלכות עבור כל מי שעוסק בהפקת ממשקים מהותיות ובעתיד הקרוב נגישות תהפוך לשיקול הרבה יותר מכריע מכפי שאנו רואים היום. הירידה ביכולות הפיזיולוגיות והקוגנטיביות יחייבו תשומת לב רבה יותר לעיצוב ממשקים בכל הקשור לתמיכה באפשרויות התאמה אישית והתממשקות עם טכנולוגיה מסייעת חיצונית. הזיקנה משפיעה על היכולות המוטוריות שלנו ללחוץ על כפתורים ולהזיז עכבר עם רמת דיוק גבוהה (דלקות פרקים, פרקינסון). מצבים רפואיים שונים משפיעים על יכולת הראייה והשמיעה. יכולות עיבוד מידע נפגמות כתוצאה מצורות שונות של שיטיון כגון אלצהיימר.

ישנם לא מעט שיקולים שצריך לקחת בחשבון אך במקרים רבים הנחיות הנגישות מיטיבות עם כלל המשתמשים כמו במקרה של אפשרות שינוי גודל טקסטים, שליטה בצבעוניות וחתירה לפשטות עיצובית. לעיתים רחוקות יהיה צורך ליצור מוצר במיוחד עבור מבוגרים, וגם אז קיים הסיכון שהוא יתפס בתור מעליב מעצם היותו יותר מידי פשוט וילדותי. במקרה של אתרי אינטרנט ומערכות מחשב התומכות בנגישות, אפשר לצפות שמי שידריך את אותו משתמש חדש יכוון את הגדרות הנגישות במחשב ויסביר כיצד ניתן בקלות לשלוט בגודל הפונט בדפדפן. הנקודה היא שצריך לאמץ ראייה כוללת יותר ולהבין שאתר נגיש הוא לא אתר בו גודל הפונט המינימאלי הוא 14 אלא אתר שמאפשר להגדיל את הפונט למי שחפץ בכך לדוגמא.

לסיכום, חשוב להבין שיותר ויותר אנשים מבוגרים שבמקרים רבים יש להם צרכים מיוחדים משתמשים באינטרנט. המוטיבציה שלהם רבה והם נהנים לצרוך מידע ולתקשר עם אנשים כמו כל אחד אחר, ועבור חלק נכבד מהם המחשב הוא האופציה היחידה בגלל קשיי תנועה. נגישות מערכות אינטראקטיביות היא קריטית. אם בגיל עשרים ותשע אני מעדיף דפדפן "שקט" נטול פלאש ונוטה להגדיל את גודל הפונטים באתרי תוכן, אני רק יכול רק לדמיין מהן עדיפויות השימוש של מישהו בשנות השישים והשבעים לחייו. תמיכה בהתאמה אישית הינה מובנת במקרים רבים, בדפדפן או מערכת ההפעלה. כל מה שנדרש היא התחשבות שתורגש לטובה על ידי כלל האנשים המשתמשים בממשק.

7 תגובות על “הנשים והמבוגרים בבריטניה כובשים את האינטרנט”

 1. 28/08/2007 בשעה 23:38 לימור

  איזה נתון מעורר תקווה לגבי הנשים. דווקא היה מעניין לדעת למה? או מה הוביל לכך? ואיך היה לפני שנה? כמו שכתבת לגבי המבוגרים שברשותם זמן פנוי(ובטח רשום בדו"ח שאני לא אקרא, בכל זאת 338 ע"מ).

  עם כל הרצון הטוב, בו הנגישות תהפוך לשיקול מכריע, אותי זה כלל לא הרגיע :) (במיוחד לאור התיאורים הבריאותיים).

  אגב, אם היית בוחר לפרסם זאת ,הכותרת הייתה : "הנשים בבריטניה כובשות את האינטרנט"- מושכת יותר תשומת לב…

 2. 29/08/2007 בשעה 0:52 אמיר דותן

  אם אני זוכר נכון, קראתי לא מזמן שנשים נמשכות במיוחד ליכולת לתקשר ולהתבטא באינטרנט (בלוגים, פורומים וכו'). הייתי אומר גם ביצוע רכישות אבל זה כבר נשמע יותר מידי סטראוטיפי :) הדו"ח מתמקד בצורה כמעט בלעדית במספרים ולא בסיבות. לגבי נשים מצוין באחד הסיכומים Women aged 25-34 spend over 20% more time online than their male counterparts אך לא ניתנת הסיבה. אני מאמין שבגלל האופי המקיף של המחקר, החוקרים נמנעו מלגעת במידע איכותני והתמקדו במספרים וגרפים בשביל לצייר תמונת מצב.

  אני חושב שאחת הסיבות מדוע אנשים מעדיפים להמנע מהתמודדות עם נגישות היא מכיוון שהיא גורמת להם להתעמת עם הקשיים והמגבלות של בני-אדם. מגבלות שסביר מאוד להניח שכולנו נחווה בצורה זו או אחרת, בייחוד לעת זיקנה. לכל התחום יש ניחוח סיעודי שהופך אותו למאוד לא סקסי בלשון המעטה. זאת פשוט המציאות וחבל. כל בן אדם יכול למצוא את עצמו עם מגבלה בכל שלב בחיים, ואפילו בצורה זמנית (שבירת יד, נפילה, עיוורון או חירשות זמנית וכו'). כאשר אנו נמצאים עם הלפטופ בסביבה מוארת הראייה שלנו מוגבלת וממשק עם צבעוניות קונטראסטית יהיה יותר נגיש. הנקודה היא שזה לא סיעודי – זה פשוט מעשי.

  לפני מספר חודשים עלה לכותרות איש בן 79 שהפך לכוכב ביו-טיוב כאשר העלה קטעים בהם הוא סיפר על החיים שלו. הוא זכה לאהדה וחשיפה רבה במיוחד בקרב צעירים.

  http://www.mefeedia.com/feeds/7837

  יש משהו במדיום האינטרנטי שמאפשר דווקא לאנשים מבוגרים להעביר את נסיון החיים שלהם הלאה בין אם על ידי כתיבה או צילום וידאו כמו במקרה הזה. אני יכול רק לתאר לעצמי שבגיל הזה קיים איזשהו דחף להעביר משהו הלאה. http://www.seniornet.org הוא אתר וותיק המיועד לבני חמישים פלוס. מרתק במיוחד להציץ ברשימת הפורומים המכובדת שלהם http://tinyurl.com/34ducg

 3. 29/08/2007 בשעה 19:54 לימור

  אני מאוהבת! איזה חמוד הוא…נראה לי "להעביר את נסיון החיים שלהם הלאה" – יותר בגלל שאין מי שמקשיב…
  הנתונים מעניינים, אם אני לא טועה בקשר למבוגרים בארץ הנתונים יותר נמוכים, אם כי חלה עליה, שרק תגדל עם השנים.

 4. 01/09/2007 בשעה 10:28 אמיר דותן

  כן. הוא נחמד מאוד :) מסתבר שיש מי שמקשיב באינטרנט. דוד של אמא שלי קרא את הפוסט הזה לפני מספר ימים ואמר לי: "זה כל כך נכון!" לגבי קשיי הגישה וניצול הזמן הפנוי ברשת. יהיה מעניין להיחשף לנתוני השימוש בארץ אך אני בספק אם נעשה עד כה סקר בתחום.

 5. 01/09/2007 בשעה 10:59 לימור

  הכוונה שלי הייתה שאין מי שמקשיב בבית ובסביבה הקרובה- לכן הם פונים לאינטרנט.
  אני חושבת ששנה שעברה פורסם סקר כזה בדה- מרקר לפי חלוקה לגילאים (והייתי אמורה להיעזר בו לאיזו עבודה), אבל לא מצאתי זאת.

  מה שכן- אכן, אחוז במבוגרים עולה (וזה גם דבר צפוי וברור):

  http://www.motke.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=404

 6. 03/09/2007 בשעה 23:44 מאור בר

  "יש משהו במדיום האינטרנטי שמאפשר דווקא לאנשים מבוגרים להעביר את נסיון החיים שלהם הלאה בין אם על ידי כתיבה או צילום וידאו כמו במקרה הזה."
  זה לא רק שהמדיום המקוון מאפשר להם לדבר ולהתבטא, אלא יותר מזה, יש ממש מי ששומע.
  מה הסיכויים שנשב עם סבא או סבתא בני 90 ונקשיב לאיזה סיפור עם מוסר השכל? (טוב, האמת שיצא לי כמה פעמים, אבל זה כי כל השכנים שלי מעל 75 :-) )
  ברשת אנחנו מחפשים מידע ולרוב ניקח אותו מכל מי שיהיה מוכן לנדב אותו.
  אולי זה לא אפקטיבי בפתרון תקלות מחשב, אבל לעבודות בהיסטוריה, טיולים, מתכונים וכו', המבוגרים הם נכס של מידע.

 7. 04/09/2007 בשעה 11:37 אמיר דותן

  תודה על הלינק לימור :) אני מסכים עם הסברה שהיעדר אזניים קשובות יוצר תמריץ לפנות אל האינטרנט ולנצל את ערוצי התקשורת השונים הקיימים כמו פורומים.

  אני מסכים מאוד מאור. אני חושב שזה רק מתבקש שתלמידים שכותבים על השואה לדוגמא ישלבו עדויות מיו-טיוב של ניצולים לצד מידע טקסטואלי יבש יותר. אני מאמין שאנשים שכבר רואים פחות או יותר את סוף החיים שלהם רוצים לשמר חלקים מעצמם בדרכים שונות ועל ידי העלאת קטעי וידאו, טקסטים ותמונות ניתנת להם ההזדמנות לפזר משהו מעצמם שכנראה ישרוד זמן משמעותי (או עד קריסת הסרבר)

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה