RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,988 תגובות עד כה מאז 2005

ראיון עבודה לתפקיד מעצב חווית משתמש

חברת הייעוץ האוסטרלית Dey Alexander ליקטה שאלות מראיון עבודה לתפקיד בתחום חווית המשתמש. התוצאה מרשימה ומעניינת ומהווה נכס עבור אלה שהולכים להתראיין או מתכוונים לראיין מועמדים. הנה התרגום לעברית המלווה בהפניות לרוב התשובות הנדרשות.

השאלות מחולקות לשני חלקים כאשר החלק הראשון בוחן ידע כללי והשני ידע מעשי. מדובר בחלוקה מתבקשת והגיונית ולדעתי שני החלקים משקפים בצורה טובה את האיזון הנדרש בין ידע תאורטי לצד נסיון בשטח. כמעט כל השאלות עשו לי פלאשבקים מטרידים למבחנים השונים בלימודי התואר השני והייתי מתאר אותן כסטנדרטיות, מתבקשות ומקיפות.

ידע כללי

1. על אלו ספרים בנושא שמישות וחווית משתמש היית ממליץ לעמיתך?

2. כיצד אתה דואג להיות מעודכן בחידושים בתחום?

3. כיצד אתה מגדיר האם אפליקציה היא "שמישה מספיק"?

4. האם אתה יכול להסביר מהי סקירה על פי כללים מנחים (Heuristic evaluation) ומהן החולשות ונקודות החוזק שלה? (תשובה: החוזק המרכזי של שיטת אבחון נובע מהשימוש במומחה במקום משתמשים, עובדה המקלה מאוד מבחינה לוגיסטית. המומחה סוקר את הממשק על פי כללים מקובלים ומציג דו"ח בו הוא מפרט את המקומות בהם הממשק מפר את הכללים הללו. החולשה של הטכניקה נעוצה בכך שהיא אינה מלמדת את הצוות כיצד משתמשים פוטנציאלים יפרשו ויבינו את הממשק ולכן קיים גם קושי לבחון עמידה ביעדי איכות כמו זמן לביצוע פעולות ומספר טעויות. בנוסף, קיימים מקרים בהם מומחים מתריעים על בעיות שמישות שבפועל אינן מהוות מכשול כפי שהמומחה צפה. מדובר בשיטת אבחון מאוד סובייקטיבית והממצאים תלויים בידע, נסיון והאינטואיציה של המומחה. מהסיבה הזאת מומלץ להצליב את הממצאים של לפחות שלושה מומחים)

5. מהם חלק מהכללים להנגשת אתרים עבור משתמשים עם מגבלות ראייה, שמיעה ותנועה?

6. אלו קורסים למדת בתחום עיצוב ממשקים ושמישות?

7. האם אתה יכול למנות מספר עקרונות קוגנטיבים המשפיעים על עיצוב ממשק? (תשובה: זכרון [חושי, לטווח קצר, לטווח ארוך, טכניקות לצריבת מידע בזכרון, עיקרון 7 פלוס מינוס 2 - שמירת פריטים בזכרון לטווח קצר], ראייה [עקרונות גשטלט: סימטריה, סגירת צורה, עצמים זהים, קונטור סובייקטיבי, המשכיות, קירבה], שמיעה, פתרון בעיות, קשב ותשומת לב, שפה, מודלים מנטאלים, קבלת החלטות וכו')

8. מהם חלק מההבדלים בין עיצוב מוצר מודפס ועיצוב מוצר אינטרנטי או יישום למקינטוש לעומת יישום ל"חלונות"?

9. מנה מספר עקרונות עיצוב חזותי שינחו אותך בזמן עיצוב ממשק? (תשובה: צבעוניות [חמים, קרים, משלימים, מנוגדים], טיפוגרפיה [פונטים, גודל, סגנון, צבע, אפקטים], קומפוזיציה [סימטרית, א-סימטרית, דינמיקה, קיבוץ אלמנטים, הפרדה, גודל וחשיבות], שימוש בגרפיקה, פשטות [חשיבות שטחים לבנים-ריקים, נטרול עומס], כיוון קריאה וכו')

10. כיצד אתה קובע אלו מטלות יכללו במבחן משתמשים? (תשובה: מטלות שזוהו כבעייתיות בבדיקות קודמות, מטלות שמציגות תפיסות חדשות עבור המשתמשים ומטלות שהיו בעייתיות ותוקנו)

11. כיצד תערוך ניתוח מתחרים של שני אתרים או יישומים?

12. הסבר כיצד הסביבה הפיזית בה נמצא המשתמש יכולה להשפיע על עיצוב ממשק. (תשובה: סביבה רועשת משפיעה על יכולות שמיעה ודיבור, תנאי תאורה קיצוניים משפיעים על יכולת הראייה, סביבה לחוצה משפיעה על יכולת הריכוז ופתרון בעיות, סביבה רטובה, מלוכלכת ותנאי אקלים בכלל ישפיעו על השימוש בחומרים פיזים ושימוש במסך מגע למשל, סביבה חברתית יכולה לעודד פיתוח ממשק חברתי רב-משתתפים)

13. מהם חלק מהיתרונות והחסרונות של מחקר בשטח (Contextual inquiry) כחלק מעיצוב ממשק? (תשובה: היתרון הברור הוא היכולת להעריך ולבחון את הסביבה הטבעית בה יעשה שימוש במוצר בכדי להפנים מגבלות, צרכים, יכולות וגורמים משפיעים אחרים. החסרון הברור קשור לעלויות הכרוכות בנסיעות ושהייה ב"שטח" לצד הזמן שידרש לנתח את המידע הרב שיצטבר על ידי צילומים, הקלטות וידאו ואיסוף חומרים).

נסיון מעשי בתחום

1. מהם חלק מהנושאים האתים שעלולים לצוץ בעבודה בתחום חווית משתמש ושמישות? האם נתקלת בהם עצמך? כיצד התמודדת איתם? (תשובה: פרטיות משתתפים בתהליכי אבחון ועבודה עם משתמשים בכלל יכולים להציב מספר אתגרים אתים. חשוב להבטיח לאנשים המשתתפים באבחון המוצר שהמידע האישי שלהם ישמר ולא ימסר לגורמים חיצוניים וששום מידע מזהה לא יכלל בדו"חות מסכמים. חשוב להמנע מהשפלה או התשה של אנשים בזמן בדיקות, בייחוד כאשר מדובר באנשים עם צרכים מיוחדים ובעיקר ילדים. בכדי להתמודד עם הנושאים הללו חשוב להבהיר למשתתפים את התנאים של הבדיקה ולהחתים אותם על מסמך שמפרט את התנאים הללו. כמו כן, יצויין במסמך כי בכל עת בה הם מרגישים לא בנח מכל סיבה שהיא הם יכולים לבקש הפסקה או לעזוב)

2. באלו שיטות אבחון שמישות אתה הכי מנוסה?

3. אלו שיטות לתכנון ארכיטקטורת מידע אתה מכיר? (תשובה: card sorting, יצירת סדרת מסכים מנייר או בתוכנות כמו פלאש ופאוורפוינט בשביל לדמות ניווט, ניתוח מטלות שיטתי ופיתוח פרסונות)

4. אלו שיטות עיצוב ואבחון שמישות היית רוצה להכיר יותר לעומק?

5. האם לימדת קורסים בתחום ואלו נושאים כיסית?

6. האם היית מעורב בתהליך ביסוס דרישות לאתר אינטרנט? באלו שיטות השתמשת בכדי לבסס את הדרישות ומה היה תפקידך בתהליך?

7. כיצד שיווקת את התחום של עיצוב חווית משתמש בתפקידך הנוכחי וכיצד היית משווק אותו לו היית איש המקצוע הראשון בחברה העוסק בו?

8. מהם היתרונות והחסרונות בשימוש בכללי עיצוב מנחים לאתר אינטרנט (Web style guide)? אם עבדת על כללי עיצוב מנחים, כיצד פיתחת אותם? (תשובה: שימוש בכללים מנחים מאפשר לשמור על עקביות בין מוצרים ויכול להבטיח שמישות ונגישות אם מי שניסח את הכללים לקח את אלה בחשבון בהתייחסות למרכיבי העיצוב השונים. חסרון אחד יכול לנבוע מהעובדה שעבודה מול כללים יכולה להגביל במידה מסויימת, בייחוד אם הם לא עודכנו במשך זמן רב וחלקם כבר אינו תואם את המציאות הטכנולוגית. )

9. כיצד התמודדת עם עקביות עיצובית על פני מספר מוצרים שונים בתפקידך הנוכחי?

10. כמה זמן אתה מקדיש בתפקידך הנוכחי לאבחון ולעיצוב?

11. מה ניתן לעשות בכדי שאבחון בסביבת מעבדה יהיה כמה שיותר מציאותי? (תשובה: רק משום שמדובר במעבדה זה לא אומר שהחדר צריך להיות לבן, סטרילי ומלחיץ. אפשר בקלות לפזר אביזרים שונים ולעצב אותו כמו חדר עבודה או משחקים לכל דבר עם פוסטרים, עיתונים מפוזרים על השולחן ורהיטים. מצלמות קטנות יכולות בקלות להיות מוסוות בחפצים שונים כדי שאנשים לא יהיו מודעים לקיומן ויתנהגו בצורה טבעית יותר)

12. כמה נסיון יש לך בגיוס משתתפים למבחן משתמשים?

13. באלו צעדים נקטת בכדי לגרום למתכנת שהתקשה ליישם המלצות לקבל את העצות שלך?

14. כיצד תסביר את היתרונות של עיצוב-מכוון משתמש למנהל פרוייקטים שאינו מכיר את המתודולוגיה?

אשמח להשיב ביתר פירוט על שאלות ספציפיות ולקרוא תשובות ותוספות שלכם לחלק מהשאלות.

14 תגובות על “ראיון עבודה לתפקיד מעצב חווית משתמש”

 1. 06/09/2007 בשעה 18:49 ניב קלדרון

  להדפיס ולשמור.
  לסמן ולהכנס שוב.
  לפנות אחר צהריים ולחפור.
  להיבהל ואז לנשום עמוק.
  לשאוף גבוה, ואז לנשוף.

  אלה המחשבות שעברו לי כשרק דיפדפתי בפוסט שלך.

 2. 06/09/2007 בשעה 22:03 לאה

  חבל שאין שאלות אמריקאיות… מבחנים כאלה מלחיצים אותי.

 3. 07/09/2007 בשעה 11:26 אמיר דותן

  תודה ניב :) זהו כמעט קורס מקוצר לדעתי ובגלל זה אוסף השאלות מאוד מצא חן בעיניי. אני חושב שהן מסכמות בצורה נאמנה את המרכיבים השונים של תפקיד יועץ חווית משתמש.

  היו לא מעט מקרים בהם פיללתי לשאלות אמריקאיות לאה. כל מבחן בסוף קורס בלימודי התואר השני היה מורכב משלוש שאלות *מאוד* פתוחות עם שלל סעיפים מתוכן היה צריך לבחור שתיים ובמשך תשעים דקות לשפוך הכל בכתב יד. רק האקט הפיזי של כתיבה מאומצת היה מאתגר בלשון המעטה, והזמן היה כה דחוק שהיה חבל לבזבז שניות בחיפוש אחרי פירושים במילון. התוצאה – הרבה מאוד כתב מחובר עם מילים ארוכות שמסתיימות בשירבוט חמקמק שנועד לטשטש טעויות כתיב. חוויה לא נעימה בלשון המעטה אך גם אותה עוברים בסופו של דבר.

 4. 09/09/2007 בשעה 13:34 מאור בר

  אם יש משהו שאני יכול להסיק מהשאלות הללו, זוהי מידת הרצינות שבה מתייחסים לתחום השמישות בחו"ל.
  בעוד שבארץ נתקלתי בלא מעט איפיונים שנכתבו ע"י אנשים חסרי כל הסמכה או ידע של ממש, התוצאה היא מסמך word חובבני עם תיאורים כלליים מאוד של קהל היעד ודרישותיו ("צעיר ותוסס"), שרטוט שלד מגוחך והמון לינקים לאתרים מהם מומלץ "לשאוב השראה".
  אני מקווה שהפריחה שמורגשת בארץ לאחרונה בתחומי הרשת תביא לתובנות חדשות ולהבנה שבסופו של יום, חשיבה לטווח ארוך מאפשרת יצירת מוצר מוגמר וטוב יותר ואפילו חוסכת כסף באופן משמעותי.

 5. 09/09/2007 בשעה 15:45 אמיר דותן

  אני מאמין שחובבנות יש בכל מקום, למרות שלעיתים קרובות נראה שיש משהו מובנה בתרבות הישראלית שמעודד לעיתים עבודה פזיזה המעגלת פינות והבינוניות חוגגת. אני לא יכול להעיד עד כמה הנושאים שעולים בראיון זוכים להתייחסות בראיונות עבודה בארץ אך אני כן יודע שבאנגליה לפחות הם סטנדרטים ומהווים את הבסיס התאורטי לכל תפקיד בתחום של User experience.

  רק לשם הקשר, זאת מודעת דרושים מאוד טיפוסית:

  ABOUT THE JOB

  The job role entails:

  - Having total ownership of your projects, liaising directly with
  clients and presenting your work to them

  - Working alone or with other consultants on a wide range of projects
  for a large variety of clients

  - Requirements gathering, interviews and user research

  - Creating wireframes for websites

  - Preparing, conducting and reporting on usability testing

  - Carrying out and writing up expert usability evaluations

  We don't believe in hand-holding so you'll be given lots of
  responsibility from day one, although we'll always be at hand to give
  you the support you need.

  ABOUT YOU

  You'll have an absolute minimum of 1-2 years experience in a user
  experience role (but preferably more), and ideally a Master degree in
  HCI or similar. Most importantly though, you'll have exceptional
  communication skills and will be extremely passionate about usability.

  You'll also have experience in the different aspects of usability,
  user-centered design and Information Architecture.

 6. 11/09/2007 בשעה 8:22 ניב קלדרון

  האם יש לך (או במילים אחרות: למה שלא תכתוב) פוסט על הלימודים האלה ?
  אני אשמח לקרוא

 7. 11/09/2007 בשעה 11:11 אמיר דותן

  בחודשים הראשונים של הבלוג הייתי יותר עקבי בפרסום פוסטים על הלימודים http://www.amirdotan.com/blog/?cat=9 ועכשיו שסיימתי את הקורסים ואני עובד רק על התזה ישנה אפשרות שאני אכתוב משהו יותר מסכם. מדובר במסלול לימודים אינטראקציית אדם-מחשב קלאסי לדעתי שמכיל קורסים בנושא אבחון ממשקים, ניתוח דרישות מערכת, תאוריות בסיסיות ומתקדמות של אינטראקציית אדם-מחשב, עיצוב מכליל משתמשים עם צרכים מיוחדים ועוד 2-3 קורסים כלליים שאני אישית הייתי מוותר עליהם. אשמח לענות על שאלות ספציפיות אם יש לך.

 8. 29/10/2007 בשעה 14:59 ענבל

  פוסט מרתק עבור מי שמתעניין בתחום, אני מתעניינת חדשה יחסית. התחלתי לעבוד בפיתוח לומדות וממשקי משתמש במקום שהנושא מאוד חדש בו ולכן מאוד לא מקצועי. כדי להתמקצע אני מעשירה את עצמי דרך האינטרנט (וככה גם הגעתי לבלוג הזה…). והפוסט הספציפי הזה פשוט מדהים מבחינת כל המידע שריכזת והההפניות למאמרים וספרים בתחום, אז קודם כל תודה…
  בכל מיקרה רציתי לשאול האם יש לך מושג אם יש בארץ מקומות שעושים קורסים בנושא שמישות של ממשקי משתמש באינטרנט? אני מבינה שאתה לא נמצא בארץ אבל מכיוון שאתה כל כך בתחום הזה חשבתי ששווה לבדוק…

 9. 29/10/2007 בשעה 16:00 אמיר דותן

  ברוכה הבאה ענבל. אני שמח שהפוסט שימושי ועוזר. לצערי אני לא מכיר קורסים בתחום בארץ ולא נתקלתי בחברות המציעות הדרכות שונות כמו ביצוע מבחן משתמשים, עבודה עם אבות טיפוס וכו'. בלונדון יש חברות כמו זאת המציעה בדיוק את מה שאת מתארת http://www.webcredible.co.uk/services/training.shtml

 10. 29/10/2007 בשעה 16:05 ענבל

  עד כמה שמפתה לבוא ללונדון ללימודים… בכל מיקרה תודה, אני אמשיך לחפש גופים בארץ ואתמקצע מהמקצועיים באינטרנט…

 11. 12/12/2008 בשעה 12:03 עיצוב אתרים

  זה במעדפים שלי..

 12. 19/01/2009 בשעה 18:50 אמיר דותן

  פוסט נוסף באנגלית באותו נושא
  http://blog.semanticfoundry.com/2009/01/04/30-experience-design-interview-questions-are-you-a-guru/#

  חלק מהשאלות מופיעות בפוסט אותו תירגמתי אך יש גם חדשות.

 13. 06/06/2009 בשעה 9:56 אבי

  שתי הערות מיידיות:
  1. השאלון הזה מצוין לכל מקצוע (בשינוי קל של הניסוח, כמובן)
  2. על מרבית השאלות היתי מסרב לענות בראיון עבודה:
  אתה רוצה ללמוד ממני? תשלם.

 14. 02/08/2009 בשעה 11:37 זיו רייך

  כל הכבוד

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה