RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

הטלפון הנייד כחפץ חברתי – השלכות

מחקר שהוזמן על ידי אגודת חברות הסלולאר בצרפת, מציג מספר מסקנות מעניינות בנוגע לשימוש בטלפונים ניידים, בדגש על היבטים והשפעות חברתיות. בניגוד לתפיסה המקובלת שמדובר במכשיר מאוד אישי שכמעט ולא מחליף ידיים, בפועל ובעיקר אצל צעירים הוא מועבר לא מעט בין חברים ובני משפחה. יש לכך השלכות מגווונת בתפיסת חווית המשתמש, ויהיה מעניין לראות האם וכיצד טלפונים יתוכננו בהתאם בכדי לקחת הקשרים חברתיים בחשבון.

המחקר, המתפרש על פני 156 עמודים, כתוב בצרפתית אך האתר experientia.com מציע תרגום לאנגלית של הממצאים העיקריים. העיקרי שבהם מתייחס לכך שכיום, בעל הטלפון הנייד אינו היחיד שמשתמש בו. אם בעבר המכשיר נתפס כפריט אישי שהושאל לאחרים לעיתים רחוקות, כיום הוא מועבר בצורה חופשית בין מכרים וקרובי משפחה בכדי להראות צילומים, קטעי וידאו, הודעות טקסט, לבצע שיחות ולהאזין למוזיקה. זהו שינוי מאוד משמעותי מבחינת תכנון המכשיר שצריך לגלות יותר גמישות ולקחת בחשבון את העובדה שלא רק לבעלים של המכשיר יש גישה אליו.

נגישות

אין הכוונה שכל מי שאוחז במכשיר לחמש דקות בשביל לדפדף באוסף צילומים יתאים את הממשק לפי ההעדפות שלו, אך היכולת להנגיש את הממשק על ידי שינוי צבע ושינוי גודל הפונטים למשל צריכה להיות מובנת בצורה כלשהי. כיום יש סבירות מאוד גבוהה שסבא או סבתא ירצו לעיין בצילומים או הודעות טקסט שנשלחו אל הנכדה שלהם. הידיעה שהמכשיר משרת מעגל רחב יותר של משתמשים מאשר המשתמש הקבוע מחייבת הנגשה ברמות שאנו פחות עדים להן כיום. המחשוב העתידי אמור להיות אינטיליגנטי מספיק בשביל להבין לבד מי משתמש בו ולהתאים את עצמו בהתאם. זאת לפחות אחת התחזיות האופטימיות.

פרטיות

מכיוון שהמכשיר מועבר מיד ליד, יש מקום לבחון רמות הרשאות שונות כך שניתן יהיה לחסום חלקים של הטלפון או תכנים מסויימים עם סיסמא. פרטיות היא מרכיב מרכזי בכל הקשר חברתי, וגם אם אנו רוצים לחלוק אוסף קטעי וידאו עם חברים, צריכה להיות לנו האפשרות לחסום את התכנים הפרטיים שלא היינו רוצים שחבר יגיע אליהם אם בטעות או בכוונה. סיטואציה משפחתית בה הטלפון מושאל לבן משפחה לפרק זמן מסויים מעלה את האפשרות של חשבונות משתמש כפי שאנו מכירים מהמחשב האישי. מחקר אתנוגרפי של נוקיה בהודו גילה שבמדינות בהן לא כל אזרח וילד בן שנתיים מצוידים בטלפון נייד, נהוג מאוד שההורים משאילים את המכשיר לילדים כשאלה יוצאים מהבית.

עמידות

מנקודת מבט של עיצוב מוצר, העובדה שהמכשיר מועבר מעלה סימני שאלה בכל הנוגע לעמידות החומר. כשמשהו מועבר מיד ליד קיימת סבירות שהוא יפול אחת לכמה זמן והממשק הפיזי צריך להיות חזק מספיק בשביל להתמודד עם הלחיצות של משתמשים שונים, שלא תמיד יהיו עדינים כמו בעל המכשיר שזוכר כמה הוא שילם עליו. זה נכון בעיקר לדעתי בהקשר של מסכי מגע שנהיים יותר פופלארים ויכולים להיות פחות סלחניים מלוח מקשים פיזי.

כמו שהמחשב האישי הוא לא כל כך "אישי" במקרים רבים, כך גם הטלפון הנייד שמזמן נהיה גרסה פשוטה ומוקטנת של מחשב נייד מועבר בין אנשים על בסיס קבוע. זהו פועל יוצא של הפונקציונאליות העשירה והעובדה שהמכשיר הפך עם השנים לסוג של ארנק אלקטרוני המכיל תכנים ושירותים שאנו רוצים לחלוק עם אחרים. יש לכך מספר השלכות ברמת האיפיון שהן פועל יוצא של תצפיות אתנוגרפיות כמו אלה המתוארות במחקר הצרפתי. לצד מיפוי השאיפות של המשתמש מהמכשיר והמטלות שיובילו להגשמה שלהן, חשוב להבין את הסביבה בה יעשה השימוש במכשיר ולהפנים את ההשפעה שלה.

4 תגובות על “הטלפון הנייד כחפץ חברתי – השלכות”

 1. 08/10/2007 בשעה 18:50 יניב שטיינר

  הי בחור.
  מרק (הכותב של המאמר המקורי) ביקש ממני לתרגם לו את הפוסט (טרייסבאק יז א בייטש).
  תודה מאקספריאנציה טורינו.
  אוהבים אותך הרבה, מאמר טוב מאוד, ובכלל בלוג שווה.

 2. 08/10/2007 בשעה 19:16 אמיר דותן

  אוהו מר שטיינר! כיף "לשמוע" ממך :) וטוב לדעת שאתה מציץ מידי פעם. מעניין לראות איך המחקר הצרפתי חג לו בעולם בכל מיני שפות. תמשיך למתוח את הגבולות ולהפיל לסתות כמו שרק אתה מסוגל.

 3. 08/10/2007 בשעה 23:17 אחד

  אני שונא שונא שונא להעביר את המכשיר שלי לידיים אחרות, משתפים תמונות ושירים רק בבלוטוט'(אולי אני פשוט קנאי לפרטיות שלי יחסית לאחרים)

 4. 08/10/2007 בשעה 23:22 אמיר דותן

  מתוך סקרנות, אפשר לשאול מדוע? בלוטות' זה סבבה אם רוצים להעביר אבל אם סתם רוצים להראות אז נראה יותר מתבקש להעביר את המכשיר סביב השולחן בסופ"ש. אני לא מת על זה שמישהו שקיבל את המכשיר שלי בשביל לבצע שיחה מתחיל לנתח אותו כמו מומחה טלפונים ניידים שמבצע מחקר השוואתי כלשהו. בצורה אוטומטית אני חש רתיעה מהאפשרות שאני אשמע פתאום "אופס!" ואגלה שנמחק לי שם מרשימת הכתובות או שהטלפון ננעל.

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה