RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

התחלתי לעבוד במרכז לעיצוב אינטראקציית אדם-מחשב ב-City University

מדובר בתפקיד שאני אבצע במקביל לעבודה שלי כמרצה ובמהלכו אני אאפיין את ההיבטים החברתיים של APOSDLE – פרוייקט "למידה תוך כדי עבודה" מטעם האיחוד האירופאי. המרכז לעיצוב אינטראקציית אדם-מחשב ב-City University בלונדון הוא אחד מתוך אחד עשר שותפים אירופאים שונים, אשר אמון על איפיון ואבחון דרישות המערכת. עלות הפרוייקט היא 7,850,000 יורו והוא עתיד להסתיים בשנת 2010.

בחודש מאי סייעתי בשתי סדנאות גילוי דרישות של הפרוייקט ואני שמח שכעת אני לוקח חלק פעיל שמאפשר לי להתמקד בתחום שמאוד מעניין אותי באווירה מחקרית, אך בהקשר מאוד תעשייתי. קיימת שקיפות רבה בכל הנוגע לתהליך וחומר מגוון ומפורט ניתן להורדה באתר הפרוייקט.

מדובר במערכת אירגונית שנועדה לתמוך ולייעל למידה בלתי פורמאלית במהלך העבודה בין עמיתים תוך שילוב מספר רכיבים ומנגנונים סמנטים. תוך כדי עבודה, אנו נתקלים כל הזמן בבעיות והיעדר ידע ספציפי המאלצים אותנו לפנות אל גוגל, החברים במסנג'ר או פורום תמיכה לדוגמא. זהו חלק בלתי נפרד משגרת היומיום וידע חדש נרכש כל הזמן גם אם לא בצורה מודעת. החזון של APOSDLE הוא ליצור תשתית שתמסד את התהליך הזה ותאפשר גישה יעילה יותר למקורות מידע על ידי יצירת קישורים משמעותיים בינהם ותקשורת בין אנשים.

לא מדובר בסמינרים ו-eLearning "קלאסי", אלא בחווית לימוד הרבה יותר קצרה ואינטואיטיבית. מבחינת משתמש הקצה מדובר בשלב זה (אב טיפוס ראשון) בממשק צר הנראה כמו מסנג'ר משוכלל. המטרה שלו היא להציג את המטלה אותה המשתמש שואף לבצע ("ליצור תרשים מחלקות בעזרת Visio") כאשר הידע הנדרש מופיע כיכולות וכישורים אותם עליו לרכוש ("ידע ב-UML"). הממשק מציג רשימת אנשי קשר רלוונטים שהמערכת סיננה ככאלה שמבינים את החומר ויכולים לסייע. הצעד הבא הוא ליזום סשן אליו המערכת מנקזת מקורות רלוונטים ומציעה אפשרות לתקשר ולהשתמש בחומרים השונים למטרות המחשה, סימון וכו'. במקביל, המערכת שואפת להבין מה המשתמש עושה בכל זמן נתון בכדי לצפות מתי הוא נזקק לעזרה. מנגנונים סמנטים סורקים ומקשרים מקורות מידע שונים על פי תיאורים שהמשתמשים הוסיפו (תגיות) לצד פרמטרים אחרים.

זהו פחות או יותר על קצה המזלג. כל המידע הזה נגיש במספר קבצי PDF שפורסמו לקהל הרחב וכפי שאפשר להתרשם, ישנם לא מעט סימני שאלה שדורשים מענה והתייחסות, בעיקר במישור החברתי. התפקיד שלי בפרוייקט הוא לחקור ולפתח את המנגנונים החברתיים של המערכת שיתנו פתרונות למגוון רחב של דילמות ומצבים בעלי אופי חברתי. זהו אתגר מרתק והעבודה נעשית בסביבה מצוינת עם אנשים מוכשרים מהם אני לומד המון.

7 תגובות על “התחלתי לעבוד במרכז לעיצוב אינטראקציית אדם-מחשב ב-City University”

 1. 03/10/2007 בשעה 22:19 CrazyVet

  שיהיה בהצלחה!
  נשמע ממש מעניין, מקווה שתספר קצת על מעשיך שם.

 2. 03/10/2007 בשעה 23:23 חוגה

  אכן נשמע מרתק.
  המון בהצלחה וחג שמח..

 3. 04/10/2007 בשעה 7:19 shvilam

  כמה מילים על הפרויקט כבר הספקתי לשמוע מימך במפגשו האחרון
  בהחלט נישמע מרתק
  לקח אותי לכמה שניות למחשבה כזו מה פתרון מהסוג הזה היה יכול לעשות אצלנו באירגון וכמה הנושא הזה חשוב

 4. 05/10/2007 בשעה 4:29 אמיר דותן

  תודה :) אני אשתדל לכתוב במידת האפשר על התנהלות הפרוייקט וברור לי שהוא ידליק הרבה נורות ורעיונות קשורים עליהם אני כרגיל אשמח לכתוב. חג שמח.

 5. 05/10/2007 בשעה 15:21 אמיתי טויטו

  נשמע מרתק.
  בהצלחה! :)

 6. 07/10/2007 בשעה 9:03 יעל

  אמיר
  המון בהצלחה
  נשמע נפלא ומאתגר

  הזדמנות להודות על האתר- שימושיות, חברותיות ושיתופיות…

 7. 07/10/2007 בשעה 12:46 אמיר דותן

  תודה אמיתי, יעל :)

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה