RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,988 תגובות עד כה מאז 2005

לטוב ולרע, כל פרוייקט הוא בית ספר לתחום חדש

עבודה בתחום עיצוב חווית משתמש (איפיון-תכנון ממשקים) לרוב דורשת מאיש המקצוע ללמוד ולהבין תחומים של לקוחות שלעיתים הוא יודע עליהם מעט מאוד אם הוא בכלל יודע עליהם דבר. מי שנכנס לתחום מגלה בפרוייקט הראשון שהעבודה דורשת יותר מיכולת חשיבה, פתרון בעיות ויכולת להפיק סכמות מסכים ב-Visio. היכולות הללו ואחרות מהוות אומנם את הבסיס הטכני והמחשבתי אך ישנם פרוייקטים שדורשים מאיתנו לקנות מחברת, ספרים, קלמר ומחדד ולהתחיל ללמוד מאפס את התחום של הלקוח ברמה סבירה בכדי שנוכל לעבוד איתו ובשבילו. קל מאוד למצוא את עצמנו לעיתים שואלים: "רגע, אני מאפיין ממשקים, למה אני קורא כבר יומיים על תיאוריות ניהול ידע אירגוני?". התשובה הפשוטה היא – שלטוב ולרע זה חלק מהעבודה.

ללמוד יכולה להיות חוויה מעשירה ומעניינת וגם מתישה ומשעממת. זה תלוי בהרבה גורמים כגון הנושא אותו אנו לומדים. בשנים האחרונות למדתי שחלק נכבד מהעבודה על פרוייקטים מסויימים מוקדש בצורה ישירה ועקיפה ללימוד תחום כלשהו וזה משהו שלדעתי מי שנכנס לתחום לא תמיד מודע לו.

כמות הלמידה תלויה בין השאר בגודל הפרוייקט. אם מדובר בפרוייקט קטן של מספר שבועות אשר בסופם אתם אמורים להגיש מסמך איפיון מפורט או אתר גמור אז כנראה שלא יהיה לכם מספיק זמן למחקר ולימוד. מצד שני, ישנם פרוייקטים גדולים ופרוייקטים בתחומים מאוד ספציפים כמו ניהול ידע ולמידה לא-פורמאלית בזמן העבודה בהם הלמידה היא קריטית בשביל לתקשר עם הלקוח, להבין את העולם שלו ולחשוב על פתרונות איפיוניים כמו ארכיטקטורת מידע אשר לוקחים בחשבון את עולם המושגים שלו, התהליכים איתם הוא מתמודד ועוד. אם אתם עובדים בחברה שמפתחת מוצרים למגזר או תחום ספציפי חובת הלמידה תהיה גדולה פי כמה ותפתחו הבנה עמוקה בתחום שאולי אף פעם לא חשבתם שתבינו בו יותר מידי.

הלקוח לא יצפה מאיתנו להיות מומחים בתחום שלו אך הוא כן יצפה מאיתנו לגלות רמת הבנה מינימאלית בכדי שנוכל להעריך מה הוא צריך על סמך מה שהוא עושה והעולם המקצועי בו הוא פועל. האיפיון לא יפול מהשמיים וגם אם אתם תותחי Visio ואשפי פוטושופ אם אתם לא מבינים ולו בקצת את העולם של הלקוח מאיפה תתחילו? תבקשו ממנו להגדיר את ארכיטקטורת המידע והעימוד? לשאול את הלקוח רק מה הוא רוצה מבלי לנתח מה הוא צריך זה לעשות שליש עבודה במקרה הטוב.

לטוב

אחד המאפיינים החשובים של איש מקצוע בתחום עיצוב חווית המשתמש היא סקרנות. המוטיבציה לספוג מידע מגוון מתחומים שונים וללמוד על העולם דרך עבודה על פרוייקטים שונים. מי שסקרן ומאמין שלמידה היא תהליך שאנחנו עוברים לאורך כל החיים ולא רק במסגרות פורמאליות יהנה ויעריך את ההזדמנות להעשיר את הידע וההבנה שלו בתחומים שונים. לא כל התחומים של הלקוחות מעניינים באותה מידה אבל גם נושא שנראה אולי פחות מלהיב ומעניין פותח קצת את הראש לדברים חדשים.

ישנם פרוייקטים שאחריהם אנו מרגישים שלמדנו קורס שלם בנושא חדש שלא הכרנו קודם לכן או לא הכרנו לעומק. זהו ערך מוסף חשוב שמי שאוהב לעבוד בתחום מעריך מאוד לדעתי. הוא זה שיוצר את הגיוון והעניין כי בסופו של דבר בכל פרוייקט כמעט נפיק סכמות מסכים, מפות אתרים, תרשימי זרימה ואת כל שאר האלמנטים שאנו מפיקים בפרוייקט. מה שמוסיף את העניין במקרים רבים זהו התחום השונה שאנו נזרקים אליו ובפרק זמן קצר צריכים להבין אותו ברמה בסיסית.

מנסיוני, ככל שאנו מבינים יותר את העולם של הלקוח קל יותר לייצר רעיונות ולחשוב איך ניתן להשתמש באפשרויות טכנולוגיות ופתרונות איפיוניים בכדי לספק צרכים אמיתיים. פעמים רבות רעיונות צצים תוך כדי קריאה של הסבר בויקיפדיה שגורם לנו לחשוב: "רגע! אם הם משתמשים ברשימה של פריטים ממאגר נתונים ארצי בשביל הניתוחים הללו אולי אפשר להציג אותו תמיד בצד המסך?? אולי זה יקל עליהם במקום להכנס לאתר?". זה משהו שיכול להיות שהלקוח בחיים לא יחשוב עליו בעיקר משום שהוא, כמו המשתמש, אינו המעצב.

לרע

הצד השלילי של החלק הזה של העבודה קשור לכך שלפעמים מדובר בתחומים שאולי נראים לנו אפורים, מסובכים, משעממים ומתישים. יכול להיות שציוותו אתכם לעבוד על מערכת אינטראנט לחברת רואי חשבון גדולה וזה בערך התחום האחרון שמעניין אתכם בחיים. אף אחד לא יצפה ממכם לעבור קורס ראיית חשבון בשביל לאפיין את המערכת אך אתם לבד תגלו שבלי להבין ולו קצת את העולם הזה יהיה לכם קשה להתחיל ומה שהלקוח יגיד לכם ישמע גי'בריש מתסכל.

הצורך ללמוד בפרק זמן קצר נושאים שיכולים להיות מורכבים ומאתגרים מוסיף ללחץ שקיים גם ככה בעבודה על פרוייקט. הזמן לחקור וללמוד את התחום לעיתים רחוקות יהיה מתומחר וזה משהו שנעשה ברקע תוך כדי העבודה.

שלום כתה א'

למידה תוך כדי העבודה היא הכרח כאשר עובדים עם לקוחות. זהו משהו שברור מאוד למי שעוסק בתחום אך לעיתים כאשר אני מדבר עם אנשים ששוקלים להשתלב בו אני מקבל את הרושם שהעבודה מבחינתם קשורה אך ורק לממשקים ועיצובים כאשר בפועל זה לא תמיד כך. יצא לי להעביר ימים שלמים בקריאת חומרים מתחומים שמעולם לא חשבתי שאני אתקל בהם בחיים ואחרי כמה שבועות גיליתי שאני יכול לדבר עליהם בצורה (כמעט) משכנעת. לטוב ולרע, למידת התחום של הלקוח ברמה בסיסית היא הכרח. זהו משהו שאנו לא תמיד מצפים לו, בייחוד בתחילת הקריירה אך לדעתי אין ספק שמדובר באחד הפלוסים הגדולים בעבודה. לעיתים מספיק לגגל ולקרוא כמה מאמרים בשביל לקבל מושג כללי ולפעמים עדיף לקנות ספר או שניים. אי אפשר לדעת. זה חלק מהכיף.

10 תגובות על “לטוב ולרע, כל פרוייקט הוא בית ספר לתחום חדש”

 1. 23/02/2010 בשעה 17:15 Rich Text Editor

  ההתמודדות הזו נכונה גם לגבי בעלי מקצוע אחרים המעורבים בפיתוח אתרים, החל מאנשי תוכן ועד אנשי המכירות – כולם נדרשים לבקיאות, ברמה זו או אחרת, במרחב בו מתנהל הלקוח שלהם.

  בעבר הייתי מעורב בפרויקט פיתוח תוכן עבור אתר נדל"ן מסוים. את הידע שבזמנו נראה לי משעמם ואפור, ניצלתי כשרכשתי דירה. אני זוכר איך ליהטטתי בידע רחב כאילו אני בולע מוספי נדל"ן לארוחת הבוקר מול המתווך ההמום.

  בסופו של דבר, כג'אנקי של מידע – אני רואה בכך רק יתרונות.

 2. 23/02/2010 בשעה 17:20 אמיר דותן

  כמובן. אני מרגיש לפעמים שהנקודה הזאת לא תמיד ברורה למי שחדש בתחום שסבור שכל העבודה תהיה עם ממשקים ועיצובים כאשר בפועל זה לא ככה ויש שיעורי בית בכל מיני מקצועות לא צפויים וצריך להיות מוכנים לזה. מי שאין את הסבלנות והעניין ללמוד יתקשה לדעתי להתמודד עם פרוייקטים מסויימים.

 3. 23/02/2010 בשעה 21:32 ויטלי

  Well put.

  מטבע הדברים כל האמור תופס גם לגבי הדילמה של עבודה בחברת יעוץ לעומת חברת מוצר.

 4. 24/02/2010 בשעה 15:45 אורן

  אחלה פוסט על צד בעבודה שלא מרבים לדבר עליו.
  בחברה הקודמת שעבדתי בה קראנו לזה "מחקר בצד הלקוח". יצא לי באמת ללמוד תחומים אפורים יחסית, כמו בנקאות, ביטוח ואשראי, וגם יותר "אקזוטיים" כמו ניסור יהלומים בעזרת לייזר.
  בשנתיים (כמעט) האחרונות למדתי המון על רפואה-און ליין ועל תיקים רפואיים ממוחשבים. יש לי תאוריות שלמות בנושא, שספק אם אי פעם יהיה להן שימוש.
  יכולים להיות חלקים מפתיעים מאוד להתליך הזה. לדוגמה, כשעשינו עבודה לחברה של online gaming הקמנו מיני-קזינו בחדר הישיבות במשרד ובמשך כמה ערבים שיחקנו בלאק-ג'אק ופוקר. אני אישית לא ידעתי כלום על המשחקים האלה לפני כן.
  עוד דבר שבדרך כלל נהנתי ממנו היה לשבת ב- call center של חברות ולשמוע את הטלפנים/יות עונים ללקוחות. אפשר ללמוד המון על העסק, התחום, הבעיות שיש באתר קיים, קהל המטרה וכו'.
  דרך נוספת ולרוב מעניינת ללמוד על תחום היא לחפש את הבלוגים והפורומים אותם קוראים אנשי המקצוע. למשל, אם הייתי צריך לעצב אתר לקהילת אנשי ה-UX בישראל הייתי מן הסתם מגיע לבלוג הזה וקורא את הפוסטים והתגובות :)

  החסרון הבולט ביותר של שלב הלימוד, לדעתי, הוא שיש שלב שבו אתה "מאבד את התמימות" ועלול להתחיל לחשוב יותר מדי כמו איש מקצוע ופחות מדי כמו הלקוחות של איש המקצוע.
  אם אתה מגיע לשלב שבו המונחים המקצועיים בתחום נראים לך מובנים מאליהם, והקשר ביניהם ברור לך, אתה עלול להסחף עם הלקוח ליצירת ארכיטקטורת מידע שברורה לאנשי מקצוע אבל מבלבלת עבור משתמש הקצה. זה קורה מהר מכפי שנדמה, ולרוב באופן לא מורגש, בדיוק כפי ששהיה אינטנסיבית במחיצת אנשים עם מבטא ספרדי תגרום לך לאמץ מבטא ספרדי מבלי לשים לב…
  השאלה איך אתה נשאר "טרי" ומבין בו זמנית, כדי ליצור ממשק שהוא פשוט אבל לא פשטני.

 5. 26/02/2010 בשעה 11:27 אמיר דותן

  היי אורן. אני מאוד מסכים לגבי הנקודה האחרונה. השלב הראשוני בו שואלים שאלות תם יכול להיות קצת מרתיע ולפעמים אף קצת מביך אך הוא מאוד חשוב. אם מדובר במערכת למשתמשים מומחים שעוברים הכשרה (מערכת בקרה מורכבת לדוגמא) אני מאמין שזאת פחות בעיה. המצב המאתגר הוא שאנו מוצאים את עצמנו מנסים ללמוד או לפחות להבין בכמה ימים במקרים מסויימים דברים שדורשים שבועות ויותר. אני אשמח מאוד לשמוע על כיצד ההבנה של תחום ניסור יהלומים בעזרת לייזר תרמה לאיפיון הממשק.

 6. 08/03/2010 בשעה 14:22 אורן

  עיבוד יהלומים, על קצה המזלג :)
  יהלומים הם, כמובן, חומר גלם יקר מאוד.
  עד לפני זמן קצר, ובמידה רבה גם כיום, רוב העיבוד של יהלומים נעשה באופן ידני.
  יש מספר קטן של חברות שפיתחו מכונות לעיבוד יהלומים באמצעים שונים, וביניהם קרני לייזר.
  מכונות המבוססות על לייזר מסוגלות למדוד את היהלום בדייקנות, לנתח את המבנה שלו, לעזור למפעיל לתכנן ולהוציא לפועל תהליך של חיתוך ו/או ליטוש של היהלום הגולמי, ועוד.
  חיתוך נעשה במקרים (נפוצים) בהם חומר הגלם אינו מושלם מספיק כחתיכה אחת ומשתלם יותר להפוך אותו למספר יהלומים קטנים.
  החיתוך חייב להיות מדויק להחריד, אחרת היהלום הגולמי עלול להתנפץ או להפגם (למשל בעקבות הימצאות בועות אוויר בתוך החומר).
  הבנה של תכונות חומר הגלם, הצרכים של הלקוחות (מעבדי יהלומים, סוחרים, מעצבי תכשיטים וכו') והיכולות של המכונות היא חיונית כדי ליצור ממשק נכון. צריך לתעדף את המידע המופיע על המסך, להבין מה צריך להיות נגיש יותר ומה ניתן להסתיר, וכו'.
  לכל מכונה יש קהל יעד שונה, שעובד בתנאים שונים בתכלית ועובר הכשרה שונה (אם בכלל) לשימוש במכשיר. יחד עם זאת, המשותף לכולם (כמעט) הוא שהם יהיו מאוד זהירים וחשדניים בשימוש במכשיר, ואם הם לא יוכלו לסמוך עליו לחלוטין הם יעדיפו לחזור לשיטות הישנות והבטוחות.
  הבנה טובה יותר של קהל היעד, סביבת העבודה שלו, המצב המנטלי בו הוא עשוי להיות שרוי וכו' השפיעה על קבלת ההחלטות בעת תכנון ועיצוב הממשק.
  אני עצמי לקחתי חלק קטן יחסית בפרויקטים של עיבוד יהלומים ולכן הידע שלי חלקי בלבד. את מירב הידע צבר אמיתי, שעבד אתי בהקסו וניהל מספר פרויקטים כאלה.

 7. 08/03/2010 בשעה 14:26 אמיר דותן

  תודה :) לדעתי אתה יכול להעתיק את זה כל זה לערך חדש בויקיפדיה. יש לך דוגמא איך הידע הזה תועל לתהליך האיפיון? פיצ'רים ושיקולים שונים?

 8. 09/03/2010 בשעה 9:29 טליה אבירן

  אמיר,
  פוסט מענין וחשוב מאוד.
  אני מאמינה גדולה בהכרת הלקוח והכרת הנושא עוד בטרם מתחילים לתת המלצות ממשק משתמש. לא תמיד יש לנו הפריבילגיה להכיר את הלקוח אלא רק את דמות המטה המייצגת אותו. בהרבה מהמקרים הייצוג לא טוב וכאשר הלקוח מקבל את המערכת, הוא לא מרוצה ממנה.
  אין מנוס מקריאת חומר ומלימוד השטח.

 9. 19/03/2010 בשעה 10:10 עומר מילויצקי

  מאוד נהניתי מקריאת הפוסט אמיר, אני כל כך מתחבר לכל מה שציינת! מניסיוני בכל פעם שנכנסתי לחדר הישיבות כדי להכיר לקוח חדש ולהתחיל את מלאכת האפיון מולו חשבתי רגע לפני מעניין לאיזה עולם חדש אני אחשף הפעם?

  לדעתי כל תהליך עבודה מול לקוח חדש המגיע מתחום כזה או אחר מכניסה את מי שעוסק באפיון ותכנון ממשקי משתמש לעולם תוכן חדש ובכך מהווה הזדמנות ללמוד ולהרחיב ידע בתחומים שבכל סיטואציה אחרת לא ידברו אליך בכלל.

  מסכים במיוחד עם העובדה שישנם תחומים שמעניינים יותר או פחות, לשמחתי גיליתי שאסור לשפוט תחום או לקוח מסויים מראש, לא מעט פעמים שמחתי ללמוד ולהתעמק בתחומים שהתגלו להפתעתי כאטרקטיביים (וללא כל ספק מאפיין בסיסי של מאפיין ממשקים חייב להיות סקרנות טבעית ודמיון).

  תודה! :)

 10. [...] הזאת יכולה לרגש, להפחיד, להרתיע וכפי שכתבת בעבר, לטוב ולרע, כל פרוייקט הוא בית ספר לתחום חדש. עקומת למידה תלולה יכולה בקלות לשאוב משאבים מנטאלים [...]

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה