RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

מתן האפשרות לראות רק את שדות החובה בטופס – פשוט וחכם

איפיון טפסים הוא אחד החלקים השכיחים ביותר בתכנון מערכת אינטראקטיבית מכיוון שטופס הוא אמצעי הקלט האפקטיבי ביותר המאפשר לאנשים להזין מידע כתוב למערכת. באופן מהתל, המשימה נראית פשוטה ("תוקעים כמה שדות, כפתורי רדיו וכפתור submit ושלום על ישראל") אך במקרים רבים משהו שנראה פשוט דורש הרבה יותר חשיבה ותכנון מכפי שתיארנו לעצמנו בהתחלה. אחד האתגרים מולם אנו ניצבים בזמן איפיון הטופס הוא שמירה על אורך סביר שלא יעייף או יבריח את המשתמשים. סימון שדות החובה בצורה ברורה הינה תת-משימה חשובה התורמת לשמישות הטופס אך כפי שניתן לראות בטופס ההרשמה של האתר Currencies Direct ניתן לקחת את זה צעד אחד קדימה.

כאשר אנו מגדירים בטופס את שדות החובה אנו מגדירים למעשה את "הנטו" של הטופס, קרי מינימום המידע אותו אנו מחייבים את המשתמש למלא. הברוטו לצורך העניין הוא סך כל השדות והפקדים שאנו כוללים בטופס ומבחינה ויזואלית שניהם נראים אותו דבר. המשתמש רואה מולו את כל הטופס וצריך להחליט לאיזה שדות ופקדים להתייחס. בטופס קצר זה לא יהיה משמעותי במיוחד אך כאשר מדובר בטופס ארוך ההשפעה הויזואלית הראשונה יכולה להיות שלילית והתהליך עצמו נהיה יותר מתיש מכפי שהוא חייב להיות.

הפתרון של Currencies Direct הוא פשוט ואלגנטי לדעתי והוא מאפשר בסימון פשוט לראות רק את הנטו ולנקות את כל מה שאנו לא חייבים למלא. ההשפעה על אורך הטופס במקרה הזה היא דראסטית ומשימה שנראתה לפני שנייה מעיקה נהייתה לפתע יותר נסבלת. הטופס התקצר בחצי ויש לכך השפעה ישירה על הזמן וכפועל יוצא מזה על חוויית השימוש באתר. מבחינה טכנית מדובר בפתרון מאוד פשוט שלא דורש צוות מתכנתים, והתחכום טמון בחשיבה מכוונת המשתמש. זאת דוגמא טובה מאוד לכך ששיפור שמישות של ממשק יכול להיות כתוצאה מכמה שורות של קוד וזהו נושא שהתייחסתי אליו בעבר.


הברוטו כולל שדות שאינם מוגדרים כשדות חובה

כפי שניתן לראות, ההבדל במקרה הזה מאוד משמעותי. המוטיבציה שלי למלא אותו עלתה בצורה ניכרת ברגע שהוא הפך ממגילת העצמאות לטופס סטנדרטי.


הנטו אחרי סינון השדות שאינם מוגדרים כשדות חובה

הבעייתיות שאני מזהה במקרה הזה יכולה לבוא מהכיוון של הלקוח שעלול להתנגד לכך שאנו בצורה מודעת מאפשרים לאנשים להתעלם מחלקים בטופס. סימון חלק מהשדות כשדות חובה יכול להיראות כסוג של פשרה וצעד נוסף בכיוון המשתמשים עשוי לגרור תגובה כמו: "עכשיו בכלל אין סיכוי שמישהו יתייחס לשדות שאינם מסומנים". כפי שכתבתי לפני מספר חודשים, לא תמיד קל לאזן בין האינטרסים של הלקוח והמשתמשים אך זה חלק מרכזי מהעבודה.

8 תגובות על “מתן האפשרות לראות רק את שדות החובה בטופס – פשוט וחכם”

 1. 12/05/2010 בשעה 17:25 ויטלי

  פתרון באמת מעניין, אבל אני חייב להסכים לגבי החלק הבעייתי. מעניין האם הגידול באנשים שימלאו את הטופס המקוצר יוכל לאזן את ההפחתה במספר האנשים שימלאו את הטופס הגדול.

  לדעתי יש כאן נקודה בעייתית נוספת. הצ'קבוקס הזה לא מאוד בולט. אם ברירת המחדל היא שאינו מסומן, משתמשים רבים לא ישימו לב אליו, ואז הוא לא יתרום דבר. לעומת זאת, אם ברירת המחדל היא שהוא מסומן, אז אפשר לזרוק לפח את כל שדות הרשות, כי אף אחד לא ימלא אותם בחיים. ואז לזרוק גם את הצ'קבוקס עצמו כי כבר לא יהיה בו צורך :)

 2. 12/05/2010 בשעה 17:31 אמיר דותן

  יכול להיות יותר גרוע. עבדתי פעם על פרוייקט בו אפשרות דומה לקיצור טופס דומה היתה ממוקמת בתחתית וכל משתמש במבחן משתמשים שערכתי נתקל בה לראשונה רק בסוף התהליך ורצה להשליך על מישהו חפץ :) אני מסכים לגבי הנקודה הראשונה שהעלאת וזה שיקול מעניין. אני חושב שנקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון היא איך מסבירים לאנשים מה התועלת שתצמח להם ממילוי חלק מהשדות שאינם שדות חובה. זה לא תמיד מובן ואז ההפסד הוא של שני הצדדים.

 3. 12/05/2010 בשעה 17:36 מרק ק.

  עושה רושם ששדות הרשות היו מיותרים מלכתחילה. נראה שגם התוצאה הסופית היא טופס שאף אחד לא שמח למלא.

 4. 12/05/2010 בשעה 18:06 אמיר דותן

  תמוה בעיניי שהם רוצים לדעת פרטי רשיון נהיגה ודרכון בשביל החלפת כספים אבל ממש לא יהרוג אותם לציין מה הסיבה, בהנחה כמובן שיש אחת.

 5. 12/05/2010 בשעה 19:07 מרק ק.

  זו טעות לבקש את הפרטים האלו בהרשמה – תמיד ניתן לבקש אותם לפני שמבצעים פעולה שמצריכה אותם כאשר למעשה האדם כבר יצר סוג של מחויבות לשימוש באתר.

 6. 26/05/2010 בשעה 9:40 אוריאל

  מסכים שהצ'קבוקס לא מפתה אבל אהבתי את הרעיון.

  אולי פניה אישית בסגנון "יעזור גם לי וגם לך להוסיף מידע נוסף … (לחץ כאן להסבר מדוע)"
  לע"ד, הרבה אנשים נרתמים לעזור כשרק מבקשים מהם יפה.

  נ.ב. למה השתמשו בrequired ליד כל שדה? הכוכבית האדומה לא מוכרת מספיק?

 7. 05/06/2010 בשעה 11:44 גלעד

  רעיון נחמד בפני עצמו, אבל אני הייתי שוקל לפצל את הטופס ללפחות שני מסכים. במיוחד כשבוחרים באפשרות של Joint Application בתחילת הטופס ובעצם מקבלים שני עותקים של אותן השאלות במסך אחד. גרוע מאוד.
  חוץ מזה, יש בטופס הזה בעיות רבות אחרות. למשל, הם שואלים שאלת כן/לא אבל עם שדה טקסט אחריה: Do you have a reference to quote?
  אחרי שאלות כאלו צריך לשים כן/לא, ואם המשתמש בוחר ב"כן", רק אז להציג שדה טקסט למילוי חופשי.

 8. 15/06/2010 בשעה 21:23 מאור ל

  לינק לטופס שצריך לשמש דוגמה מבחינתי :https://www.thinkorswim.com/tos/myAccounts/displayOpenAccount.tos

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה