RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

פיתוח אב טיפוס בעזרת Omnigraffle

ישנם לא מעט כלים ליצירת מסמכי איפיון ואבות טיפוס וכתבתי על כמה מהם בעבר (iPlotz, Axure ו-PowerPoint). הפעם אני רוצה להתייחס לכלי בו אני משתמש בחודשים האחרונים אשר לדעתי מציע למקינטושאים (בלבד) אמצעי יעיל ומאוד נח ליצירת תרשימי מסך ואבות טיפוס אינטראקטיבים בסיסיים. נא להכיר – Omnigraffle.

Omnigraffle היא תוכנה ליצירת דיאגרמות בדומה ל-Visio רק שבניגוד ל-Visio לדעתי היא מאוד נחה לשימוש וישנם מאות קבצי שבלונות (Stencils) שניתן להוריד בחינם בכדי לעשות שימוש חוזר ברכיבי ממשק שונים ומגוונים. בשנים האחרונות התוכנה צברה תאוצה ואהדה כתוכנת איפיון ובמחיר רישיון שנע בין 100 ל-200 דולר מדובר בהשקעה סבירה. אני משתמש ב-Omnigraffle על מק מזה כמה חודשים אחרי קרוב לחצי שנה בה השתמשתי ב-Axure על פיסי בעבודה הקודמת. התוכנה רחוקה מלהיות מושלמת אבל חוויית השימוש בה סה"כ מאוד חיובית ואני ממליץ בחום למקינטושאים שמחפשים תוכנה ליצירת מסמכי איפיון ואבות טיפוס לשקול להשתמש בה.

הדברים החיוביים


שבלונות

1. שבלונות -

השימוש ב-Stencils מאפשר לקצר תהליכים בצורה ניכרת על ידי הורדה ושימוש ברכיבי ממשק מוכנים שאנשים טובים ונדיבים עמלו והכינו. ישנן הרבה מאוד שבלונות ואפשר בקלות להכין אותן בשביל פרוייקטים ספציפים, בייחוד כאשר מספר אנשים עובדים על אותו פרוייקט ורוצים להבטיח עקביות ברכיבי הממשק.


שימוש בשכבות

2. שימוש בשכבות -

Omnigraffle מזכירה קצת את PowerPoint עם שילוב של פוטושופ או אילוסטרייטור מכיוון שכל מסמך מורכב מרצף מסכים וכל מסך מורכב מסדרה של שכבות. זה מקל מאוד על ארגון הקובץ והאובייקטים. תמיד אהבתי את הגישה הפשוטה ב-PowerPoint לארגון סדר שקפים במצגת ואת פיצ'ר השכבות בכלים של אדובי, והשילוב של השניים ב-Omnigraffle הוא שילוב מנצח. ניתן ליצור שכבה משותפת לכמה מסכים, אך תזוזה של מיקום האובייקטים בשכבה הזאת במסך אחד תשפיע על המיקום שלהם בכל המסכים. זה פיצ'ר אידיאלי להגדרת הממשק הכללי ואולי אף ניווט ראשי אך מאכזב כאשר רוצים לשתף שכבות של אובייקטים אותם רוצים להזיז במסכים שונים.

3. קלילה כנצה -

בהשוואה לתוכנות המפלצתיות של אדובי, Omnigraffle נפתחת במהירות ושמירת קבצים מתבצעת בהינד עפעף גם אם המסמך מכיל אפקט של הצללה. אחד הדברים המתסכלים בעבודה עם אילוסטרייטור מבחינתי הוא הזמן שלוקח לשמור קובץ במקרה ומשתמשים באפקט שכבות כמו הצללה או טשטוש. ניתן כמובן לטעון שלאפקטים הללו אין מקום בשילוד מסכים אך כאשר רוצים לאפר קצת את הממשק אם זה מתאים מגלים שבזמן שאילוסטרייטור שומר את הקובץ אפשר להכין קפה לחמישה אנשים.

4. תמיכה בעברית -

לא יצא לי לעבוד על פרוייקט בעברית עם התוכנה אך נראה שהיא תומכת ללא בעיה בעברית וכתיבה דו-כיוונית בה משלבים אנגלית בטקסט עברי.

5. שטיקים שונים ומשונים -

ישנם הרבה דברים קטנים כמו הקלות בה ניתן לעגל פינות, להוסיף הצללה, לשנות צורות בלחיצת מקש ועוד ועוד אשר הופכים את חוויית השימוש ב-Omnigraffle לחיובית. ישנן מהמורות שמישות פה ושם כמו בכל תוכנה ולמזלי אני יושב ליד שועל Omnigraffle וותיק שזוכר את כל קיצורי המקלדת ומכיר את הטריקים האפשריים.

6. אינטגרציה עם אילוסטרייטור -

מי שמעדיף את כלי האיור המתקדמים של Adobe Illustrator יכול בקלות להעתיק ולהדביק אובייקטים בין שתי התוכנות.

7. יצירת טבלאות גמישות -

טריק קטן אך מאוד שימושי המאפשר לסמן שתי קוביות ולהגדיר אותן כטבלה כך שגרירה לכל כיוון מוסיפה שורות וטורים אותם ניתן להגדיל ולהקטין בקלות.


אינטראקטיביות

8. הוספת אינטראקטיביות -

ניתן להוסיף Actions לאובייקטים בשביל ליצור אבות טיפוס לחיצים. ה-Actions כוללים מעבר הסתרת שכבות, מעבר למסך, פתיחת קישור, פתיחת קובץ והרצת סקריפט.

9. שימוש בסקריפטים -

ניתן להריץ AppleScripts בכדי ליצור תרשימים על סמך פרמטרים ונתונים. שיטה זו יכולה לחסוך לעיתים זמן במיוחד כאשר אנו מתבקשים להציג נתונים אמיתיים בגרף או תרשים עוגה.

הדברים השליליים

1. מקינטוש בלבד -

נכון להיום למיטב ידיעתי לא קיימת גרסת פיסי של Omnigraffle.

2. היעדר ספריית אובייקטים כמו בפלאש -

למרות שקיימות שבלונות אשר מאפשרות לגרור בקלות רכיבים מוכנים, שינוי של הרכיב בקובץ השבלונה לא ישפיע על כל ההעתקים שכבר גררנו. אם מדובר ברכיב כמו radio button אז היעדר הגמישות הזה פחות מורגש, אך ברגע שאנו עובדים עם רכיבים שיצרנו, בין אם מורכבים מקבוצה של רכיבים אחרים או לא, זה מציק. כך למשל, אם יצרנו תיבת דיאלוג עם חמישה כפתורים שמופיעה בעשרים מסכים, לא נוכל לשנות את העיצוב שלה על פני כל המסכים על ידי שינוי אובייקט אחד. כפי שכתבתי מקודם, אם מיקום התיבה לא משתנה אפשר למקם אותה על שכבה משותפת אך כאשר זה לא המקרה העסק מתחיל להסתבך.


כלי איור טכנים

3. כלי איור מוגבלים -

בשונה מאילוסטרייטור, Omnigraffle היא תוכנה ליצירת דיאגרמות ולא איורים מורכבים וצבעוניים וכלי האיור שהיא מציעה פשוטים ודי מכנים. הם אידיאלים לתרשימים וניתן בקלות להצמיד קווים לצורות כך שהם יצמדו אליהן גם כאשר מזיזים את הצורות, אך למקרים בהם צריך יד חופשית כדאי לשקול תוכנה חלופית ממנה אפשרית להעתיק איורים.

4. כלי טקסט מוגבלים -

כמו כלי האיור, גם אפשרויות הטקסט מוגבלות למינימום ההכרחי. לא תמצאו אפשרויות עימוד מורכבות וסיגנון טקסט כמו באילוסטרייטור. במקרים רבים זה לא מורגש כי דיאגרמות מסכים הן לרוב די פשוטות מבחינת עימוד טקסט.

לסיכום

כפי שניתן להתרשם, אני רואה יותר יתרונות מאשר חסרונות ב-Omnigraffle ואשמח לשמוע מאנשים על הנסיון שלהם בעבודה עם התוכנה.

לפני פיזור:

השבוע פרסמתי באתר UXI מאמר תחת הכותרת "שמישות ממשק כדרישה של רגולטור בתכנון מערכות בנקאיות". אתם מוזמנים לקרוא.

6 תגובות על “פיתוח אב טיפוס בעזרת Omnigraffle”

 1. 21/07/2010 בשעה 8:29 אסף

  תודה על הסקירה אמיר.
  יצא לי להשתמש ב visio ליצירת תצלומי מסך והחוויה באמת לא הכי קלה.
  היה נחמד לנסות את התוכנה הזו, אולם כפי שציינת – לאוהדי "סטיב ג'ובס" בלבד.

 2. 21/07/2010 בשעה 8:44 אמיר דותן

  יש גם גרסה לאייפד http://www.omnigroup.com/products/omnigraffle-ipad

 3. 29/07/2010 בשעה 0:44 נועם

  תודה על הסקירה המפורטת
  עכשיו רק נשאר לקנות מק :)
  (תרוץ טוב על מקבוק פרו 2.4 גיגה הרץ?)

 4. 29/07/2010 בשעה 0:58 נועם

  ועוד שאלה – איך היא משתלבת כשצריך לשלוח את האב טיפוס למשתמש ווינדוז לצפיה?
  יש אפשרות לשלוח כPDF או סוג קובץ אחר? יהיה אפשר לערוך עליו שינויים כלשהם בעזרת תוכנה אחרת או לתת הערות?

 5. 29/07/2010 בשעה 10:33 אמיר דותן

  היי נועם. רצה יופי על המקבוק פרו שלי :)

  לגבי השאלה השנייה, אפשר לייצא את הפורמטים שהיית מצפה, כאשר הבחירה שלי היא תמיד PDF ושם כבר אפשר לכתוב הערות. הקובץ של אומניגרפל הוא קובץ בינארי שלא ניתן לערוך בתוכנות אחרות למיטב ידיעתי.

 6. 30/07/2010 בשעה 6:12 נועם

  אם כבר בנושא סקיצות
  iWeb גם שימושית? יצא לי לראות סרטונים ביוטיוב
  והתוכנה נראית מאוד אינטואיטיבית והבנתי שגם ממנה ניתן לייצא
  קובץ pdf

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה