RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

השכלה גבוהה בתחום של אינטראקציית אדם-מחשב

בחודשים האחרונים אני מקבל יותר ויותר אימיילים מסטודנטים ואנשי מקצוע בנוגע לאפשרויות תואר שני בתחום ובמקום למחזר את אותה התשובה כל פעם אני מקווה שהפוסט הזה ירכז תשובה אחת מסודרת.

הנדסת אנוש מול אינטראקציית אדם-מחשב

אפתח ואומר שלמיטב ידיעתי מסלולי תואר שני בישראל בנושא Human factors עוסקים בהנדסת אנוש של מוצרים פיזים ואינן מתמקדים במערכות אינטראקטיביות כפי שניתן למצוא בחו"ל. שמישות היא מרכיב איכות השימוש במוצר (פשוט להבנה ותפעול, מהיר ונח) הן במוצרים אינטראקטיבים והן במוצרים פיזים. מסלולי תואר שני באינטראקציית אדם-מחשב שמים את הדגש כפי שהשם מעיד על התמודדות עם מוצרים ממוחשבים (מסכים, ניווט, ארכיטקטורת מידע, טרמינולוגיה, מטפורות ויזואליות ועוד).

כיום, כאשר מיחשוב מוטמע במוצרים פיזים יומיומיים ואנו צועדים לקראת מציאות של מיחשוב מבוזר, מי שעובד על פיתוח אפליקציה צריך גם להתחשב בנתונים הפיזים של המכשיר עליו היא תתופעל והאופן בו הם משפיעים על בחירת פריטים, ניווט והזנת מידע למשל. שימוש במסכי מגע הוא דוגמא מצויינת לרלוונטיות של הנדסת אנוש בתכנון מוצרים ממוחשבים. המגמה הזאת רק תימשך ותגרום לדעתי לכך שמסלולי אינטראקציית אדם-מחשב שבעבר התרכזו כמעט רק בפסיכולוגיה קוגנטיבית, יתחילו לשלב גם קורסים בארגונומיה כפי שניתן לראות באחת הדוגמאות בפסקה הבאה.

מבחינה טרמינולוגית מסלולי שמישות וחווית משתמש מוגדרים בדרך כלל כתואר שני מדעי MSc ב-Human-Computer Interaction או בשמות בעלי גוון יותר שיווקי לעיתים כמו Human-Centred Systems (המסלול אותו אני מסיים עוד פחות משבועיים). ישנם תארים הנקראים Software Ergonomics או השילוב המנצח Human Computer Interaction with Ergonomics. מילות המפתח הן "מחשב" ו-"תוכנה" וכאן נעוץ ההבדל העיקרי בין הנדסת אנוש ואינטראקציית אדם-מחשב.

תוכן המסלולים

מהנסיון שלי, התכנים של רוב המסלולים די זהים וכוללים קורסים בנושא היבטים קוגנטיבים, הבטחת שמישות, ביסוס דרישות מערכת, ביצוע איבחוני שמישות, נגישות וצרכים מיוחדים לצד נושאים יותר ספציפים כמו היבטים אירגוניים וחברתיים (Organisational Informatics) ומיחשוב לביש לדוגמא. התאוריה בתחום מאוד מגובשת והמטרה היא להקנות לסטודנטים את הכלים החשיבתיים והמתודולוגים הדרושים בכדי לתכנן מוצרים בשביל אנשים תוך ביצוע מחקר משתמשים, איפיון ואבחון המוצר בשלבים שונים על מנת להבטיח רמת שמישות גבוהה.

בחו"ל קיימים אין ספור מסלולי תואר שני המתמקדים ספציפית באינטראקציית אדם-מחשב ומיועדים לאנשים המגיעים מרקעים מגוונים כמו עיצוב ממשקים, ניהול פרוייקטים, מדעי המחשב ופסיכולוגיה. אני יודע שבארץ מסלולי אינטראקטיב כמו זה הנלמד בבצלאל כוללים קורסי מבוא לשמישות ועיצוב מכוון משתמש וישנם גם קורסים מזורזים בנושא. אני לא חושב שאלה משתווים לתואר שני ייעודי מבחינת ההיקף, הירידה לפרטים והיכולת להשקיע זמן מתבקש בתחום כל כך מאתגר.

אני יכול להעיד שבשוק הלונדוני לפחות, תואר שני באינטראקציית אדם-מחשב הוא תנאי לעבודה בתחום ואני בספק אם מסלול מזורז של 24 שעות בג'ון ברייס או קורס מבוא כחלק מלימודי תואר ראשון יחשבו כמספקים. אני מודה ומתוודה שאני פחות מעורה בדרישות השוק הישראלי אך כמובן שאשמח לשמוע ממעסיקים ומועסקים. בשורה התחתונה, עד כמה שידוע לי לא קיימים בישראל מסלולי תואר שני באינטראקציית אדם-מחשב היכולים להיחשב מקבילים לתארים המוצעים בחו"ל. גם במקרה הזה, אני אשמח מאוד ללמוד על אפשרויות קיימות ולשמוע מאנשים מה כן קיים בכדי שאני ואחרים נדע טוב יותר מה יש לאקדמיה בישראל להציע בתחום.

תוספת – 4 ינואר 2011 לינקים למוסדות להשכלה גבוהה בתחום

Masters Programs in HCI & IxD
כל הדרכים ללמוד חווית משתמש
Education in HCI

41 תגובות על “השכלה גבוהה בתחום של אינטראקציית אדם-מחשב”

 1. 15/01/2008 בשעה 23:36 אסף

  פוסט מעולה, באמת נתת איזושהי תשתית מאוד בסיסית לדבר הזה שנקרא hci.
  הדבר הבאמת קצת עצוב הוא, שכמה שרוצים יש ממש קושי להתמחות בזה בארץ, ולא לכולם יש את האמצעים לעבור וללמוד את זה בחו"ל.

  בינתיים ננסה להסתדר עם מה שיש בארץ, בהנחה שבכלל יתקיימו לימודים (הייתי חייב להכניס את נושא השביתה).

 2. 16/01/2008 בשעה 16:38 טל

  אמיר שלום,

  ב-H.I.T. בחולון יש תוכנית לימודים לתואר ראשון שנקראת "טכנולוגיות למערכות למידה.

  אתה מכיר את זה?

 3. 16/01/2008 בשעה 16:54 אמיר דותן

  שמעתי על המסלול לפני כמה חודשים דרך הבלוג של שרית עמר
  http://www.mostlyharmless.co.il/school/
  http://www.hit.ac.il/telem/

  אני לא בקיא בתכני המסלול עצמו אך מהשם אני יכול לתאר לעצמי שיש נקודות השקה עם אינטראקציית אדם-מחשב במיוחד בהיבט של שיקולים קוגנטיבים ושמישות כאשר הדגש הוא על למידה מן הסתם. מהבחינה הזאת המסלול נשמע יותר כמו תואר שני מאשר תואר ראשון שנוטה להיות כללי יותר בדרך כלל. זה כמובן יכול פלוס וגם מינוס. תארים שניים באינטראקציית אדם-מחשב הם יחסית כלליים ומכסים את עקרונות השימוש והמגע עם מערכות ממוחשבות, בין אם הן נועדו לצרכי למידה, קניות, ניהול ועסקים. נקודת מבט אחת היא שזה מאפשר יותר גמישות בחיפוש עבודה לאחר הלימודים כאשר מהעבר השני אפשר לטעון שלהתמחות במערכות למידה מציע יתרון ברור על פני מועמדים עם רקע כללי יותר.

 4. 16/01/2008 בשעה 17:24 מאור בר

  הי אמיר,
  בתור מי שלומד אינטראקטיב בבצלאל אני יכול לומר שהשנה לראשונה נפתח קורס שכולו עוסק בשמישות, ניתוח אתרים ואפליקציות ומבדקי שמישות. קודם לכך הסתפקנו בניתוח שמישות אגבי משהו של הפרויקטים שלנו ואחרים, כחלק מהביקורת על העיצוב וחווית המשתמש.
  אמנם החומר לא מעמיק כמו בתואר שני במערכות מוכוונות משתמש, אבל ללא ספק זה נותן רקע והבנה לחשיבות התחום לאנשים שאוטוטו יוצאים להשאיר את חותמם בשוק הישראלי.
  אני חושב שכבר בשנים הקרובות נראה בבצלאל יותר התייחסות הן לצד הטכני (תכנות, ממשק פיזי) ולצד המדעי (שמישות, נגישות) במקביל להתעסקות הקבועה בעיצוב וחווית המשתמש, שהרי כולם גם יחד חשובים כדי ליצור חווית שימוש מלאה ושלמה.

 5. 16/01/2008 בשעה 17:26 אמיר דותן

  תודה מאור :-) נשמע מצוין.

 6. 16/01/2008 בשעה 22:31 טל

  היי,
  אני לא בטוחה שזה לגמרי קשור אבל יש שני מרכזים, מטעם אוניברסיטת חיפה, שקשורים לנושא -
  http://infosoc.haifa.ac.il/index.htm

  http://iipdm.haifa.ac.il/

  מה דעתך?

 7. 16/01/2008 בשעה 23:22 אמיר דותן

  היי טל. תודה על הקישורים.

  הקישור הראשון מתייחס ל-"חיבור בין החברה, המידע והטכנולוגיה" ולא בתכנון ואיפיון מוצרים ברמה הטכנית כפי שאני מבין זאת. מההיכרות שלי עם המחקרים של ראש המרכז פרופ' שיזף רפאלי אני מתאר לעצמי שמדובר במבט אקדמאי על ההיבטים הסוציולוגים של הטכנולוגיה כגון חינוך ומערכות יחסים בין-אישיות לדוגמא. זהו תחום מרתק שקשור להשלכות שיש למחשבים וטכנולוגיה על החיים שלנו כבני-אדם. לא מדובר בעבודה פראקטית ממה שהתרשמתי אלה בתוצאות בשטח.

  הקישור השני הרבה יותר קשור לאינטראקציית אדם-מחשב מכיוון שהוא מתמקד בהיבטים קוגנטיבים ופראקטים. נושאי המחקר (" יעילות עזרי קלט אלקטרו-אופטיות, סימולטורים לאימון, שיפור ממשק אדם-מחשב") נשמעים מעניינים אך ממה שהבנתי מהאתר, לא מדובר במסלול תואר אלא במחקר נטו. אני מוכרח להודות שגם ברמת הפרזטנציה של האתר, הטרמינולוגיה והנושאים המתוארים העסק מריח קצת מיושן ואני בספק למשל עד כמה ישנה שם התייחסות לאינטרנט ונושאים אקטואלים אחרים שמעסיקים אנשים שעוסקים באינטראקציית אדם-מחשב.

  עדיין, בהחלט טוב לדעת ששני המקומות הללו קיימים.

 8. 17/01/2008 בשעה 10:23 אלה

  תודה אמיר :), הדבר היחיד הטוב בקורס של ג'ון ברייס הוא רשימת הנושאים….
  חבל שאין לימודים רציניים יותר בתחום בארץ.
  אני בכל אופן בשלב הזה מתמקדת בספרים…

 9. 20/01/2008 בשעה 14:24 תומר שרון

  היי אמיר,
  כאחד שעזב את הארץ ללימודים בתחום בארה"ב לפני 6 חודשים, אני חייב לומר שהמצב כאן דומה לזה שאתה מתאר בלונדון. ללא תואר שני בתחום, לא תוכל למצוא עבודה.
  חבל לי שהמצב בארץ עגום מהבחינה הזו. קורסים פה ושם זה בהחלט מעודד ומשמח, אבל הגיע הזמן לתכנית אקדמית מלאה ורצינית בתחום, ולא משנה איך יקראו לה, התוכן הוא קריטי. אם היא תכלול ערבוביית קורסים ממדעי ההתנהגות וממדעי המחשב, זה לא יהיה רציני. המקצוע מספיק עשיר כדי לכלול קורסים רלוונטיים.
  הנה רשימת קורסים שלקחתי ואקח בתכנית לתואר MS ב-Bentley שנקראת Human Factors in Information Design:
  Foundations of human factors
  Testing and assessment programs
  Prototyping theory and practice
  Information architecture: user-centered design for the WWW
  Managing a user-centered design team
  Intelligent user interfaces
  Medical informatics
  Measuring the user experience
  Field methods
  Ethnography
  בקיצור, יש הרבה מה ללמוד והגיע הזמן שישראל תעלה על המפה בעניין הזה.
  תומר שרון
  בוסטון, מסצ'וסטס, ארה"ב

 10. 20/01/2008 בשעה 14:36 אמיר דותן

  היי תומר. זה נשמע יופי של מסלול. מאוד מקיף ומגוון. אני מקווה שהוא גם מועבר ברמה מספקת ועונה על הציפיות שלך. אני חותם על כל מילה וחושב שזה מצחיק באיזשהו מקום שבמעצמת היי-טק כמו ישראל אין מסלול אקדמאי עדכני שיכול לנצל את המוחות היצירתיים שיש בארץ לתחום שמשלב טכנולוגיה, רגישות, יכולות ניתוח ועיצוב.

  (והנה הלינק למסלול בו לומד תומר http://www.bentley.edu/ms/mshfid.cfm למי שמתעניין)

 11. 23/01/2008 בשעה 12:48 תומר שרון

  היי אמיר. התכנית מועברת בצורה מרשימה ורצינית (לפעמים קצת יותר מדי) וברובה עונה על הציפיות שלי, אם כי, כמו בכל תכנית אני מניח, תמיד יש מקום לשיפור פה ושם, אבל בסה"כ, אחרי שעברתי חצי מהדרך, זו תכנית מצויינת.
  ישראל היא מעצמת היי-טק מדהימה אבל בכל מה שקשור לאקדמיה פרקטית בתחום שלנו אנחנו קצת עולם שלישי. אני מקווה שהשינוי יגיע בקרוב כי הוא יותר ממתבקש.

 12. 23/01/2008 בשעה 13:29 אמיר דותן

  אשמח לשמוע ביתר פירוט על התכנים בהזדמנות תומר (אולי פוסט אורח עם תיאור רשמים וחוויות?). רשימת הקורסים מאוד מרשימה ואחד הדברים שקצת איכזבו אותו במסלול אותו אני מסיים (עוד יומיים :-) ) הוא שחצי מהקורסים היו קורסים כלליים כמו מבוא לשיטות מחקר שנראו יותר כמו ממלאי מקום מאשר קורסים מוצדקים כאשר לוקחים בחשבון שבכל זאת מדובר בתואר שני. זה בעיקר בגלל שהמסלול עדיין די בחיתולים ואני יודע שלאט לאט הקורסים הכלליים מוחלפים בקורסים יותר ספציפים כמו המחשת מידע בצורה ויזואלית למשל.

 13. 24/01/2008 בשעה 19:56 אתי

  אמיר שלום,
  אכן למיטב ידיעתי אין בארץ תוכנית רשמית מקיפה בתחום.
  באוניברסיטת בר אילן ישנה מחלקה ללימודי מידע, שבה חוקרים ומלמדים, בין השאר, היבטים הקשורים בחוויית משתמש. הקורסים ניתנים הן במסגרת תואר ראשון (מגמת טכנולוגיית ווב) והן במסגרת תואר שני (קורסי חובה/בחירה במסלול טכנולוגית מידע ובמסלול ניהול ידע).
  אני מאמינה שבעתיד הלא רחוק יוקדש לתחום מסלול משל עצמו (אחרי הכל המהות של תחום מדעי המידע היא המשתמש). רצון יש, מרצים יש, משאבים לא כל כך (אני לא אחדש כלום כשאכתוב שמצב ההשכלה הגבוהה בארץ לא מזהיר).

 14. 25/01/2008 בשעה 15:39 nabash

  אמיר שלום,
  הסקירה הקצרה של מסלולי הלימוד חסרה את המרכזים שבהם:
  1. אונברסיטת בן-גוריון, במחלקה לתעו"נ יושבת אחת הקבוצות המובילות (מקום ראשון בפרסומים ב HFE בין 2004 ל 2007 או משהו כזה). גם במחלקה להנדסת מערכות מידע יש חוקר מוביל בתחום באסטטיקה של ממשקים. המובילים של המסלול הם בעלי רקע בפסיכולוגיה (הנדסה קוגניטיבית), ביולוגיה (פיזיולוגים שללב ומוח), והנדסה (רובוטיקה, תעו"נ וחשמל). יש מחקר ענף ומגוון הכל מתצוגות ברכבים, מכשירים ניידים (ממשק פיזי + גראפי), ממשקים לשליטה מרחוק וממשקים לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, מערכות רפואיות ועוד.
  2. גם בטכניון יש תואר שני בתחום (פסיכולוגיה תעשיתית או משהו דומה), את המסלול שם אני פחות מכיר אבל הם עובדים בשילוב מכון ישומים ותוך כדי הלימודים משתתפים בפרויקטים אפליקטיבים. למיטב ידיעתי הם עובדים גם בשיתוף פעולה רב עם רופאים.

 15. 25/01/2008 בשעה 17:19 אמיר דותן

  תודה רבה לשניכם. מאוד מעניין אותי (ואחרים אני בטוח) לקרוא על מקומות שונים באקדמיה הישראלית שעוסקים בתחום בהקשרים שונים. עדיין, כמו אתי לא ראיתי אינקדקציה לכך שקיימים מסלולים מקבילים למה שמוצע בחו"ל ותיאור המסלול שתומר שרון תיאר הוא מבחינתי אידיאלי. ישנן בהחלט קבוצות מחקר מתמחות שעוסקות בתחומים ספציפים אך אני לא חושב שהן הכתובת עבור מישהו שרוצה לרכוש תואר שני בתחום של אינטראקציית אדם-מחשב. גם המסלול של הטכניון שתואר בתגובה האחרונה נשמע קשור אך לא ספציפי למגוון המוצרים שבדרך כלל מתייחסים אליהם במסלולים יותר היקפיים.

 16. 27/01/2008 בשעה 19:14 טל

  היי,
  גם אני ביררתי לגבי המסלול שיש בטכניון (זה נקרא אצלהם הנדסת אנוש וזה חלק מהפקולטה לתעשייה וניהול), אבל הם מקבלים רק בעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה. בטכניון יש גם אפשרות ללמוד לתואר שני בעיצוב המוצר, שזה קרוב אבל לא בדיוק מה שאני מחפשת.. אז בנתיים אני לומדת לתואר ראשון בפסיכולוגיה ונראה לאן נמשיך הלאה.

  אמיר,
  ד"א הייתי בהרצאה שלך במכללת ת"א יפו, לפני חודש, היה מעניין מאוד!

 17. 29/01/2008 בשעה 11:47 אמיר דותן

  אני שמח שניהנת מההרצאה טל :)

  תעשייה וניהול? ורק בוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה? תמוה בעיניי. כל היופי במסלולי תואר שני באינטראקציית אדם-מחשב הוא הגיוון ברקעים מהם מגיעים אנשים ובצדק כמעט תמיד מדובר במסלול שהוא חלק מהפקולטה למדעי המחשב.

 18. 02/03/2008 בשעה 15:49 דינה

  שלום
  לפי התגובה האחרונה הבנתי שאתה מרצאה באקדמיה בארץ
  אשמח אם תעדכן מתי ואיפה ?
  לפי התגוב מקודם ניראה לי ששוה להשתתף בהרצאות האלה :-)

  תודה

 19. 02/03/2008 בשעה 15:53 אמיר דותן

  דינה, טל התייחסה להרצאת אורח שהעברתי בזמן ביקור מולדת בארץ בדצמבר שנה שעברה. אני מרצה במכללה בלונדון http://www.qantm.co.uk ואת כמובן מוזמנת ;)

 20. 02/03/2008 בשעה 16:10 דינה

  בביקורי הבא בלונדון, אשמח מאוד :-)

  מי יודע אולי אני עד אז גם אגייס מספיק כסף להישאר ללמוד שם תואר שני באינטרקציית אדם מחשב

 21. 23/03/2008 בשעה 12:17 שרון

  הי לכולם. מידע ושאלה…

  1) מידע – רצ"ב קישור לתאור תכנית הלימודים באוניברסיטת בן גוריון לתואר שני המוזכר למעלה:

  http://cmsprod.bgu.ac.il/Shnaton/Templates/GeneralTemplate.aspx?NRMODE=Published&NRORIGINALURL=%2fShnaton%2fengn%2f2007-8%2fDepts%2f364%2f&NRNODEGUID=%7b950DF88C-F3EE-46E1-8B56-19734921FBEC%7d&NRCACHEHINT=Guest#_הנדסת_תעשייה_–

  2) אם באמתחתי B.Sc. בהנדסת תעשיה וניהול ו- M.Sc בהנדסה רפואית ונסיון תעסוקתי מגוון, השוק עדיין ידרוש השכלה פורמלית בתחום? תודה…

 22. 24/03/2008 בשעה 15:50 אמיר דותן

  1) תודה על הלינק שרון.
  2) זה תלוי כמובן בנסיון התעסוקתי המגוון ועד כמה הוא רלוונטי לתחום. באותה מידה אם התארים שציינת סיפקו לך כלים רלוונטים לאיפיון ואבחון אינטראקציית אדם-מחשב אז הם יספיקו.

  ממה שיצא לי להתרשם בלונדון, אז בדרך כלל הגמישות קיימת עם התואר הראשון שיכול לעיתים להיות פסיכולוגיה או מדעי המחשב לדוגמא אך התארים השניים בדרך כלל ספציפים לתחום של HCI.

 23. 26/04/2008 בשעה 14:16 יונתן

  הי אמיר וכולם
  אני מעצב תעשייתי שחושב לעשות סוג של הסבה לתחום.
  אני כרגע בשלב של בירור ואיסוף מידע- המסלול בבאר שבע נראה לי די מעניין ותואם את הציפיות שלי.
  קיבלתי המלצה על מסלול תואר שני בעיצוב אינטראקטיבי באיטליה http://www.domusacademy.it/master/interaction%20design/4
  אשמח לקבל המלצות והכוונות נוספות.
  ולאו דווקא ללימודים מלאים לתואר.
  חשוב לי להדגיש שיותר מעניינת אותי ההתעסקות בבניית סכימות ההפעלה והממשק עם התייחסות לכל האספקטים – גם הנדסת אנוש וגם אספקטים טכניים – ופחות המעטפת הגרפית הסופית.
  תודה בכל מקרה
  המאמר והתגובות היו מעניינים ומחכימים

 24. 27/04/2008 בשעה 18:54 אמיר דותן

  היי יונתן. לפי התיאור שלך בסוף נשמע שתפור עליך מסלול HCI קלאסי כפי זה שתיארתי בפוסט ותיאר תומר שרון בתגובה מספר 9. האיטלקית שלי לא משהו אבל מהנסיון שלי תארים שניים עם מילים כמו Design, Communication, Interactive ו-Media נוטים להיות הרבה יותר עיצוביים עם נטייה ארטיסטית וככאלה אינם כוללים בתוכנית הלימודים את התכנים הדרושים לאפיון מתודולוגי של מערכות ושיטות מחקר ואבחון שמישות.

 25. 27/04/2008 בשעה 19:33 יונתן

  תודה
  מקבל את האבחנה שלך
  אשמח לשמוע המלצות נוספות על מסלולים אם יש לך
  וכמו כן אם יש דרך לקבל את המייל של תומר שרון על מנת לקבל ממנו עוד פרטים – אם יסכים – אשמח

 26. 14/06/2008 בשעה 17:27 איריס

  היי אמיר,

  אני מעצבת כבר יותר מ-5 שנים, עם לימודי תעודה של עיצוב גרפי ועיצוב מולטימדיה וכן תואר ראשון בתקשורת וניהול.
  אני מאד רוצה להמשיך לתואר שני בנושא אינטראקציית אדם מחשב בפן העיצובי שלו.
  כמובן שמבחינה כלכלית, אני מעדיפה בארץ.
  האם ידוע לך מה תנאי הקבלה לתואר כזה, האם יש מבחני כניסה והאם יש עדכונים בנושא הלימודים מאז כל הדיונים שלמעלה, מינואר השנה (תומר שרון, 20.1.08).

  תודה מראש

 27. 14/06/2008 בשעה 23:32 אמיר דותן

  היי איריס. לא ידוע לי משהו חדש מעבר למה שכתבתי בפוסט ואת העדכונים היחידים אני קורא בתגובות כאן. כל המסלולים שיצא לי להתקל בהם תוקפים את הנושא יותר מההיבט של המחקר המקדים לביסוס דרישות, האיפיון ואיבחון השמישות לצד הנושאים האחרים שתומר שרון פירט. יש פחות דגש על הצד הויזואלי ברמת העיצוב היות וזה משהו שעושים מעצבי ממשק על סמך האיפיון. ישנם תארים מאסטר בחו"ל עם שמות כמו Interaction Design אך ממה שיצא לי להתרשם הם מאוד ארטיסטים ומתרכזים בפן הויזואלי וקונספטים (די מופרכים) וכמעט ולא נוגעים בתיאוריה של אינטראקציית אדם-מחשב. כבר נתקלתי לא אחת ולא פעמיים בתואר כזה שמסתכם בלימוד דיירקטור ופלאש ברמה של לימודי תעודה כך שצריך להיזהר.

  השאלה העיקרית היא מה את רוצה לעשות? האם את רוצה לעצב ממשקים או לתכנן אותם? אין מניעה לעשות את שני הדברים, אך מהרושם שלי, מי שהולך ללמוד תואר שני באינטראקציית אדם-מחשב מוצא את עצמו מתעסק יותר במחקר ותכנון של מערכות ופחות במעטפת הגרפית שלהם כפי שעושה מעצב ממשק.

 28. 15/06/2008 בשעה 1:15 איריס

  היי אמיר,
  קודם כל תודה רבה על התגובה המפורטת.
  לגבי השאלה העיקרית….אני רוצה שתהיה לי הבחירה, כיוון שאני מתעניינת בנושא ניתוח הדברים ככל שאני קוראת יותר חומר ומצד שני העיצוב הוא חלק בלתי נפרד ממני. חוץ מזה, אני מוצאת שיותר ויותר חברות דורשות ממעצבי ממשק להיות בעלי תואר בעיצוב חזותי או תואר בתחום הנקרא human-computer interaction או Information Design.
  השאלה מה תנאי הקבלה ללימודים מסוג זה והאם לימודי התקשורת והניהול שלי + הניסיון שלי בתחום העיצוב יספיקו? (הפעם זכרתי להכניס סימן שאלה….)

  תודה

 29. 15/06/2008 בשעה 1:30 אמיר דותן

  מכיוון שיש לך רקע ונסיון משמעותי בעיצוב ממשקים מסלול לימודים בתחום ישלים את הידע והיכולות הקיימות לדעתי עם בסיס תאורטי חיוני וראייה מתודולוגית. משם כבר תוכלי לבחור ולראות כיצד את משלבת את שני העיסוקים או בוחרת להתמקד באחד מהם. כפי שכתבתי, תואר שני בתחום או נסיון משמעותי הם דרישה בסיסית. אני יכול להעיד על תנאי הקבלה למסלול אותו אני למדתי אשר היו די גמישים סה"כ כי אנשים מגיעים מתחומים כמו מדעי המחשב, פסיכולוגיה עיצוב ושיווק. הרקע שלך נשמע לי רלוונטי ומספק וחמש שנות ניסיון בעיצוב ופיתוח ממשקים זהו נסיון מכובד.

  השאלה עכשיו היא היכן ללמוד. מכל התגובות שעלו כאן עד כה לא התרשמתי שיש מוסד אקדמאי בארץ שמציע תארים מקבילים למה שקיים בחוץ לארץ מבחינת ההיקף, העומק והעובדה שמדובר בתואר ייעודי בתחום ולא בקורס או שניים הנלמדים במסגרת תואר כלשהו בעל אוריינטציה טכנולוגית-פסיכולוגית.

 30. 22/08/2008 בשעה 19:50 איריס

  היי אמיר,
  רציתי לדעת אם ומה אתה יודע על הלינק הבא:
  http://www.soi.city.ac.uk/

  המון תודה
  איריס

 31. 22/08/2008 בשעה 23:00 אמיר דותן

  היי איריס. שם למדתי לתואר שני ושם אני עובד כחוקר מאז אוקטובר 2007 :-) אם את מתעניינת בלימודים שם אשמח לפרט יותר במייל amirdotan1 ב-gmail.com

 32. 06/01/2009 בשעה 17:28 אסף

  חברים שלום,
  ראשית טוב לקרוא על דיון בנושא.כל הכבוד
  שנית אני לומד תואר שני בפסיכולוגיה קוגנטיבית,אני שוקל לנסות להשתלב בתחום הזה,אבל פרט לקורס אחד בהנדסת גורמי אנוש במגמה שלי, ועוד קורס אחד במערכות אדם-מחשב בחוג לתעשיה,אין לי עוד לימודים בנושא.
  אני מתלבט האם לנסות להכנס לתחום,ואם כן אני אחפש מנחה לתיזה בנושא זה,העיניין הוא שניסיון מעשי אין לי.
  אתם חושבים שיש לי רקע(אקדמי) מתאים,והאם לבוגרים של פסיכולוגיה קוגנטיבית,יש יתרון כלשהו בשוק התחרותי שלנו(אני לומד בעיקר על קשב,תפיסה וזיכרון)
  תודה

 33. 06/01/2009 בשעה 17:45 אמיר דותן

  היי אסף. לדעתי הרקע האקדמאי שאתה מתאר מאוד מתאים ומתייחס לאחד מעמודי התווך של התחום – הבנת היכולות והמגבלות (קוגנטיביות ואחרות) של אנשים. הידע הזה חיוני ביותר לאיפיון והערכת שמישות מוצרים והטריק הוא לדעת איך לחבר פסיכולוגיה קוגנטיבית עם אלמנטים של עיצוב ממשק (לדוגמא: שימוש בתזכורות בכדי להקל על הצורך בשינון מידע). אם אתה שוקל להכנס לתחום, אני חושב ששווה לך לשקול תזה שתהיה מבוססת בצורה כלשהי על ממשקים ומוצרים בכדי שבסוף התהליך תוכל להראות שהידע שלך אינו מנותק מההקשר המעשי של תכנון ואבחון מוצרים אינטראקטיבים.

 34. 06/01/2009 בשעה 19:11 Tomer Sharon

  I completely agree with Amir. Having a degree in Cog Psychology is a huge plus. I would recommend that you start educating yourself by reading literature that will help you in making the connection between what you learned and user experience design. Try by looking at any interface and examining it based on cognitive psychology theories – even the ones you mentioned – attention (maybe preattentive processing), perception, and memory (maybe working memory).
  Enjoy!
  Tomer Sharon
  User Experience Researcher
  Google NYC

  (sorry, no Hebrew keyboard)

 35. 08/01/2009 בשעה 18:34 אסף

  חברים תודה רבה.
  אתם מעודדים,עכשיו רק נותר לי למצוא רעיונות למחקרים בתחום של אינטראקציית אדם מחשב ושימושיות.
  מה שכן הבנתי שבארץ יש רק 3 חברות שעוסקות בתחום,וקשה להשתלב בעבודה

 36. 08/01/2009 בשעה 19:31 ארירק

  לאסף, בגלל המצב הכלכלי בכל מקצוע כמעט בלתי אפשרי לקבל משרה ללא נסיון. אבל, לפני כמה חודשים היה מאוד קל למצוא משרה בתחום, כמות המשרות הייתה גבוהה יותר מכמות המועמדים. בתקופות "נורמליות" זו קריירה די משתלמת.

 37. 14/01/2009 בשעה 13:12 אריק

  הי לכל חברי הדיון,
  רציתי לשאול לדעתך…
  אני מעצב אתרי אינטרנט וממשקי תוכנה כבר כ-8 שנים.
  כל הידע שלי נרכש בצורה אוטודידקטית ותוך כדי עבודה.
  מאוד מעניין אותי תחום עיצוב הממשק ואינטרקציית אדם-מחשב, וכבר הגשתי את מועמדותי לביה"ס לעיצוב הגבוהים, בצלאל ושנקר.
  השאלה שלי,
  א. האם ניתן מתארים אלו להמשיך וללמוד לתואר שני באינטרקציית אדם מחשב?
  ב. האם יש תואר ראשון לאינטרקציית אדם מחשב בלי רקע של תואר כלשהו מתחום כלשהו (עיצוב, פסיכולוגיה)?
  ג. האם אתה מציע מסלול אחר שכדאי עבורי?…
  * השאלות שלי מתייחסות גם ללימודים בחו"ל…
  בארץ הבנתי בצורה די ברורה שהמצב עגום…

  אשמח לדעתך ותשובתך,
  תודה על תשומת הלב.

 38. 15/01/2009 בשעה 12:31 אמיר דותן

  היי אריק,

  דבר ראשון, אתה מוזמן לעקוב אחרי הדיון החדש בנושא http://www.amirdotan.com/blog/?p=797 שמתמקד ספציפית בתואר השני שמוצע באוניברסיטה בה אני עובד בלונדון. יכול להיות שיעניין אותך.

  לגבי השאלות שלך:
  א. בהחלט ואפילו מומלץ :-) האנשים שמגיעים ללמוד HCI מהנסיון שלי מגיעים מרקעים שונים ומגוונים, לא כולם תמיד מאוד קשורים לתחום אך ישנה פתיחות ואצלנו לדוגמא הרלוונטיות של התואר הראשון אינה קריטריון לקבלה. אני אישית חושב שבתחום הזה הגיוון המקצועי וזויות הראייה השונות מאוד חשובות לגיבוש רעיונות וגישה חדשנית לדברים.

  ב. לא ידוע לי על תואר ראשון באינטרקציית אדם-מחשב. כל התארים שנתקלתי בהם הם תמיד תארים שניים בגלל המיקוד של התחום. תארים ראשוניים הם יותר כלליים.

  ג. לגבי מסלולים אחרים – ראה קישור בתחילת התגובה שלי. אם אתה שואף להתמקצע בתחום של איפיון, אבחון ממשקים ומחקר משתמשים אז לא תמצא בישראל תואר שני ייעודי באינטרציית אדם-מחשב שמקביל לתארים בחוץ לארץ. זה הרושם שנוצר אצלי לאור התגובות של אנשים בדיון הנוכחי ושיחות לאורך השנים. ישנם קורסים שונים כפי שציינו בתגובות הקודמות הנלמדים במסגרת תארים שונים או בצורה נפרדת אך כרגע אם אתה רוצה תואר שני באינטרקציית אדם-מחשב תצטרך לשקול לימודים בחוץ לארץ.

  אשמח לענות על שאלות נוספות – אל תהסס.

 39. 24/02/2009 בשעה 13:29 זטה

  שלום ונעים מאד. גם אני שמחה על הדיון בנושא ובעיקר לגלות שעוד היה ער לפני חודש.
  מישהו מכיר אולי את התכנית הזו: http://www.me.upenn.edu/ipd/about.html
  או יכול להמליץ על תכנית אחרת שקשורה באינטראקצית אדם-מחשב באזור פילדלפיה?

 40. 23/05/2012 בשעה 19:10 טניה

  שלום לאמיר ולכל המשתתפים בדיון!
  אני כרגע לקראת סיום התואר הראשון בפסיכולוגיה ומאוד מעניין אותי התחום של UI- ממשק משתמש.
  אני רואה שהיה פה דיון ער עד תחילת שנת 2009 ומעניין אותי לדעת האם יש איזשהם שינויים בתחום בארץ מאז.
  הייתי רוצה לשמוע המלצות/אזהרות מאנשים שסיימו פסיכולוגיה קוגניטיבית בארץ (או כל תואר אחר רלוונטי) והשתלבו בתחום UI בהצלחה.

  תודה, והמשך שבוע טוב!

 41. 26/02/2019 בשעה 14:44 גולש

  גם אני קורא בשקיקה את הדיון לפני למעלה מעשור, מצחיק ראות שדיברו אז על 'מחשוב לביש' והיום זה כבר באופנה אבל ממש לא כמו שציפו ב2008..
  ובאמת למעט קורסים לא נראה לי שחל שינוי כל שהוא כל ה11 שנים האלו בעולם האקדמיה :(
  אבל אם אני טועה אשמח לתיקון…

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה