RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

הסרת טקסטים מממשקים כשיטה לעידוד יצירתיות

לפני שנה וחצי פרסמתי באתר UXI מאמר בו השוואתי בין ממשקים של יישומים פיננסים ויישומים להקלטה ועריכת סאונד. המאמר הזה נולד לאחר שעשיתי שימוש בטכניקה נסיונית לעידוד יצירתיות שנולדה במקרה תוך כדי העבודה ואותה אני אתאר במאמר הנוכחי. הטכניקה המדוברת כללה הישענות על ממשקי עריכת סאונד כחלק מתהליך איפיון מערכת פיננסית בכדי לבחון את הרלוונטיות של גישות באיפיון ממשק מעולם תוכן אחר אך לא לחלוטין שונה כפי שתיארתי במאמר ב-UXI. הרעיון פשוט: בוחרים אוסף ממשקים מתחום מסויים, מסירים מהם את כל הטקסט והתייחסות לעולם התוכן בשביל לבדוק האם וכיצד הממשק, או מרכיבים שלו יכולים להתאים לעולם תוכן אחר.

ניתוח מתחרים

כשאנו ניגשים לפרוייקט חדש ומתחילים את שלב המחקר בכדי להבין את הלקוח, עולם התוכן, המשתמשים וכל מה שבינהם אנו לרוב נבצע ניתוח מתחרים בשביל להבין איך אחרים פתרו (או לא ממש פתרו) את הבעיה. זהו צעד טבעי ומתבקש כי בהרבה מקרים לא צריך להמציא את הגלגל ואולי מספיק לשפר אותו או פשוט לספק ללקוח גלגל שאין לו כרגע. כל זה טוב ויפה אך לעיתים קשה לחשוב בצורה יצירתית ורחבה על פתרון לבעיה כשאנו בוחנים אך ורק פתרונות לבעיה הספציפית איתה אנו מתמודדים כמו לדוגמא: כיצד כדאי להציג למשתמשים מחירים דינמים של עשרות מניות על פי פרמטרים שונים. ישנן המון שיטות לעידוד חשיבה מחוץ לקופסא ואת השיטה שאני אתאר הגיתי (עד כמה שידוע לי) בזמן עבודה עם לקוח ובראייה לאחור היא היתה יעילה והתאימה למצב הספציפי בו מצאתי את עצמי.

הרקע

לפני שנה וחצי עבדתי עם לקוח על פרוייקט למשתמשים מומחים בעולם תוכן מורכב. באופן טבעי ביקשתי ממנו לספק דוגמאות למערכות קיימות וביחד ניתחנו אותן בכדי להבין מה ניתן לשפר ומה צריך לשמר. די מהר שמתי לב שהלקוח, ואני בעקבותיו, לא יכולנו לחשוב על הפתרון מעבר לפתרונות הסטנדרטים כמו טבלאות מורכבות ורשימות ארוכות. פתרונות מהסוג הזה נבעו בין השאר מהעובדה שרוב המערכות הקיימות מומשו ב-HTML ולא היו אפליקציות עשירות מהסוג אותו אנו באנו לאפיין. הרגשתי שהלקוח (בצדק או שלא) היה שבוי במספר תפיסות מוגבל מאוד והראייה שלנו היתה צרה ולא אפקטיבית.

בימים הראשונים ניסיתי לשבור את המחסום ולגרות את היצירתיות על ידי חשיפת הלקוח לממשקים מעולמות תוכן אחרים אך מהר מאוד הבנתי שהתוכן בממשקים הללו (מושגים מעולם עריכת סאונד למשל) היוו הסחת דעת ולא איפשרו גם לי וגם ללקוח לחשוב כיצד ניתן להשתמש בתפיסות ממשקיות מתחומים אחרים בפרוייקט שלנו. הפתרון שלי היה למחוק את כל הטקסטים מהממשקים ולהציג אותם "עירומים" בשלב ראשון ובשלב שני להתחיל לשלב בתוכם מושגים מעולם התוכן בו פעלנו (מסחר במטבע חוץ במקרה הספציפי הזה) בכדי לבחון האם יש פוטנציאל להשאיל תפיסות ממשקיות שונות.

בגלל הנקודות אליהן התייחסתי במאמר ב-UXI המתייחסות לדמיון בין יישומים פיננסים ויישומים לעריכת סאונד בחרתי את עולם התוכן הזה, אך בהחלט אפשר היה לבחור תחום אחר. ידעתי שבעוד בעולם הפיננסי תפיסות איפיון הממשק היו ברובן ארכאיות, בעולם עריכת הסאונד היו ממשקים פורצי דרך שמעבר לאפקט הויזואלי הכילו מרכיבים המחשת מידע, ניטור ושינוי פרמטרים שאולי אפשר היה לרתום לפרוייקט שלנו. החשיבה לא היתה שבממשקים הללו טמון פתרון קסמים אלא שהתעמתות איתם תאפשר לנו לחשוב על פתרונות מזוית שונה. ברגע שהתבוננו בממשקים נטולי טקסט והקשר, האתגר נהיה משחקי לראות איך וכיצד עולם התוכן שלנו יכול להתאים במקומות מסויימים. הדוגמאות הבאות הן חלק מהממשקים אותם עיבדתי מחדש בפוטושופ והצגתי ללקוח (לחצו על התמונות להגדלה):

דוגמא א'

לפני

ableton-live-7-le-session

אחרי

clean_ableton-live-7-le-session

דוגמא ב'

לפני

fruity-loops-fpc-drums

אחרי

clean_fruity-loops-fpc-drums

דוגמא ג'

לפני

fs2_screen_big

אחרי

clean_fs2_screen_big

דוגמא ד'

לפני

OLD Real Time Convolver_clip_image001

אחרי

clean_OLD Real Time Convolver_clip_image001

דוגמא ה'

לפני

svartracker-45960-1

אחרי

clean_svartracker-45960-

שלב מתקדם

בחלק מהמקרים הצגתי ללקוח את הממשקים עם כמה מושגים ורעיונות בכדי לספק כיוון ולהראות לו בצורה ויזואלית למה אני מתכוון. המעורבות של הלקוח היתה חיונית בגלל המורכבות של עולם התוכן אך נמנעתי ממצב בעייתי בו אני מצפה שכל הפתרונות יבואו מהלקוח כי לפעמים זה כמו לנסות לסחוט מים מאבן וזה לא התפקיד שלו. העבודה היתה שיתופית והממשקים החלו להתמלא במחירים, הפרשים, תאריכים ומטבעות חוץ במקום אקורדים, תווים, תיבות וגלי קול.

כפי שאפשר לראות בחלק מהדוגמאות, השארתי חלק מהכיתוב המקורי משתי סיבות: במקרים בהם הביטוי קיים גם בעולם התוכן הפיננסי כמו Volume, spread, rate, base, date וכדי שהממשק לא יראה מופשט לגמרי ואוסף של קופסאות צבעוניות ועדיין יהיה לו איזשהו מימד ממשקי. לצערי איני יכול להראות כאן את התוצאות משום שהן חלק אינטגראלי מעבודת המחקר בפרוייקט, בניגוד לממשקים המקוריים.

הממשק המקורי הוא רק אמצעי לגירוי היצירתיות, ולכן חשוב להיות גמישים ולא לחשוב שהמטרה היא לשמור על הממשק המקורי בכל מחיר כי בכל זאת מדובר בשני עולמות תוכן שונים. תוך כדי עבודה בפוטושופ הבנתי שחשוב לעיתים לדעת למחוק, להזיז, לשלב אובייקט חדש מממשק אחר ובשום אופן לא לחנוק את היצירתיות על ידי היצמדות לממשק עריכת הסאונד המקורי.

בראייה לאחור

התרגיל הנסיוני שתיארתי בהחלט עזר לי וללקוח לראות את הבעיה מכיוונים אחרים פחות סטנדרטים והוביל במקרים מסויימים לפתרונות קונקרטים. במקרים מסויימים נהיה ברור שאי אפשר להתחמק מהפתרון המקובל שהמשתמשים מכירים וכי אין צורך לחדש רק לשם החדשנות, ומבחינתי המטרה מעולם לא היתה לברוח מקונבנציות בכל מחיר. השיטה שתיארתי היתה בבחינת "להזיק זה לא יכול" והרגשתי שההתעמתות עם הממשקים מעולם עריכת הסאונד עזרו ליצור אווירה קלילה, מעניינת וחיובית עבור הלקוח וזה כשלעצמו פלוס רציני. איני טוען שהתרגיל הזה מתאים לכל פרוייקט או בעבודה עם כל לקוח. יכול להיות שזהו משהו שתרצו לנסות לבד או עם הצוות במסגרת פנימית או מצד שני כחלק מסדנא עם הלקוח ובעלי עניין אחרים.

עיצוב שמיש בן 6

birthday-cake-6-years-thumb6473665

לסיום, החודש מלאו לבלוג שש שנים ואני רוצה להודות לכל מי שמצא עניין בתכנים, קרא והגיב לאורך השנים בבלוג ובמקומות אחרים. "עיצוב שמיש" החל כבלוג בשם "שמישות, חברותיות" ושיקף את העניין שלי אז בהיבטים חברתיים של אינטראקציית אדם-מחשב כסטודנט טרי לתואר שני. מאז נכתבו 213 פוסטים ופורסמו-1905 תגובות. הרבה דברים קרו בשש שנים האחרונות בעולם ובארץ בכל הקשור לעיסוק המקצועי בחוויית משתמש והכנס השנתי של UXI בשבוע שעבר היה מבחינתי נקודת שיא והיה תענוג גדול לראות כל כך הרבה אנשי מקצוע, מסלולי לימוד וספר טרי. כן ירבו.

תגובה אחת על “הסרת טקסטים מממשקים כשיטה לעידוד יצירתיות”

  1. 14/09/2011 בשעה 13:27 עדוא

    רעיון מקסים אמיר.
    בהחלט שיטה שימושית ופשוטה לפיתוח היצירתיות, לא רק מול לקוח, אלא גם מול עצמינו.
    במידה מסויימת כולנו נוטים לשאול רעיונות מתוכנות מחוץ לעולם התוכן של הפרויקט, אבל לא בצורה מובנית ומודעת. השיטה שלך בהחלט יכולה לעודד חשיבה מחוץ לקופסה, ובכך לתרום לחוויית משתמש עשירה יותר.

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה