RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,988 תגובות עד כה מאז 2005

העימוד החדש של אתר הספורט של ה-BBC והטור הצר הזוכה במקום של כבוד

השבוע הושקה גרסה חדשה לאתר הספורט של ה-BBC ובין שלל השינויים (שחלקם כמו הצבעוניות הותירו רושם ראשוני שלילי) זיהיתי יצור מוזר שנתקלתי בו בעבר כשעיתון ה-Guardian עבר שידרוג לפני זמן מה. אותו יצור הוא טור דקיק מהסוג שאנו רגילים לראות בשולי העמוד מכיל פרסומות וזוטות, אשר מקבל לפתע מקום של כבוד במרכז הדף הראשי. במבט ראשון לפני מספר חודשים באתר ה-Guardian העימוד עם הטור הצר באמצע נראה לי מוזר, אולי אפילו נסיוני אך למדתי להעריך אותו ואני לא מופתע שה-BBC אימצו אותו עכשיו. טרנד חדש בעימוד אתרי חדשות?

עימוד

webpagelayout

עימוד של אתר חדשות, כמו כל אתר, הוא השלד שעומד בבסיס ארכיטקטורת המידע ומחלק את הדף לאיזורי תוכן על פי פרמטרים שונים כגון חשיבות ורלוונטיות. העימוד עוזר לשמור על עקביות על ידי יצירת חוקיות מבנית שמסייעת לנו למקם תוכן תוך התחשבות במספר גדלים מוסכם מראש בתבנית שיכולה להכיל אותם. ישנם שלל סוגי עימודים וכך למשל ניתן לראות אתרים עם שלושה טורים, שני טורים כאשר חלוקת הגודל בינהם משתנה. באתרי חדשות מקובל למקם את הסיפור הראשי בראש הדף ברוחב שני טורים לפעמים ומתחתיו משתלשלים להם הטורים עם תקצירים וקישורים. אז מה הביג דיל בעימוד של אתר הספורט של ה-BBC?

הביג דיל

בעימודי אתרים קלאסים טורים צרים ברוחב של 200 פיקסלים או פחות נוטים כמעט תמיד להידחק לשוליים. הרוחב שלהם מספיק לכמות טקסט מצומצמת מאוד אם שומרים על גובה סביר ולכן הם אידיאלים לתוכן ויזואלי משני כמו פרסומות ובאנרים.

ynet_columns

ב-Ynet לדוגמא שני הטורים הצרים בעימוד (145 ו-212 פיקסלים) מכילים תוכן שיווקי ולמרות שביחד מהווים חלק נכבד מהעימוד, ברור בצדק שהתוכן ה"אמיתי" נמצא בטור הרחב מצד שמאל. הגישה הזאת מאוד מקובלת וגם ב-NRG לצורך העניין הטור הצר ממוקם בצד ומכיל תכנים שוליים. לא בדקתי עשרות אתרי חדשות אך אני נוטה להאמין שזאת הגישה הרווחת. מהסיבה הזאת הופתעתי כאשר ראיתי לראשונה באתר ה-Guardian טור צר חוצפן שנדחף אל מרכז הדף. האינסטינקט שלי היה להגיד "מה הוא עושה פה?? הוא לא יודע איפה המקום שלו??" אך אחרי התעמקות נוספת ולאורך זמן ההגיון נהיה ברור.

הטור הצר פורץ קדימה

שני העימודים מושתתים על גריד של 12 טורים המהווים את הבסיס על פיו קובעים את טורי התוכן בדף. כפי שניתן לראות, מלבד הבדלים קטנים ברוחב הטורים והריווח בינהם הגריד של ה-BBC וה-Guardian די זהים.

אתר הספורט של ה-BBC – גריד 12 טורים ברוחב כולל של 1170 פיקסלים. רוחב טור 82 פיקסלים עם מרווח של 15 פיקסלים.

bbc_sport_grid

אתר עיתון ה-Guardian – גריד 12 טורים ברוחב כולל של 1140 פיקסלים. רוחב טור 85 פיקסלים עם מרווח של 12 פיקסלים.

באתר ה-Guardian ישנו טור צר קלאסי מצד ימין לתכנים משניים אך קרוב משפחה שלו ברוחב 168 פיקסלים הצליח להשתחל אל מרכז הדף ומכיל קישורים לתכני האתר. התוכן שלו בעיקר ויזואלי וניכר שהוא לא נמצא באותה רמת חשיבות כמו הטורים הרחבים יותר והוא מאפשר הצצה לכתבות שונות. במבט ראשון הוא נראה כמעט כמו איזור תוכן שיווקי אך עם הזמן למדתי להעריך את העובדה שבצורה מאופקת, לא מתפרצת הוא מכניס בעדינות בזוית העין תכנים מעניינים תוך כדי סקירת הפריטים העיקריים בדף.

באתר הספורט של ה-BBC הטור הצר במרכז כולל כותרות וההרגשה גם במקרה הזה היא שהצליחו להשחיל תוכן רלוונטי וחשוב במיקום אסטרטגי אך תוך שימוש ברוחב טור שאנחנו אוטומטית מצפים למצוא בשוליים (180 פיקסלים במקרה הזה). אפשר לשאול אם התוכן חשוב מדוע לא מיקמו אותו בטור רחב ונתנו לו מקום של כבוד? התשובה היא שצריך למצוא איזון ויזואלי ומבני כדי לא ליצור עומס. שימוש בטור צר לא מעמיס על העין ואני לא אתפלא אם ישנם אנשים שכלל לא מבחינים בו או מתעכבים עליו. זה בסדר גמור ורחוק מלהיות אסון.

בשני המקרים התוכן הטקסטואלי מוגבל לכותרת בלבד ואני מתאר לעצמי שמי שינסה לכלול פסקה קצרה יגלה מהר מאוד שהוא יהיה חייב לפרוץ את גבולות 200 הפיקסלים בכדי שהטקסט יהיה קריא ולא יראה מוזר. באתר ה-Guardian ניתן במעבר עכבר על איזור התוכן הקטן לקרוא משפט שעוזר כמעט תמיד להבין טוב יותר את נושא הכתבה. אפשר היה להציג את הטקסט מלכתחילה אך אז היה נשאר פחות מקום לתמונה והאלמנט עצמו היה פחות מסקרן. לדעתי זה עובד יופי.

עימוד מרענן

לדעתי ומנסיוני כקורא בשני האתרים, מדובר במהלך חיובי ומעניין המציע פתרון טוב לעיכול נעים של תוכן באתר חדשות. תחושת הבטן הראשונה היא שמדובר בטור שנדחף ולא מוכן לקבל את מיקומו הטבעי בעולם, אך אחרי שמתרגלים אליו הוא נהיה חבר טוב. מדובר בפתרון שמאפשר לטפטף תוכן שמספיק חשוב בשביל שלא יקברו אותו בצד בשולי הדף הרחק מטווח הראייה של הקורא.

4 תגובות על “העימוד החדש של אתר הספורט של ה-BBC והטור הצר הזוכה במקום של כבוד”

 1. 03/02/2012 בשעה 9:42 אוריאל

  בהחלט מעניין, תודה.

  בניגוד לוואינט, שם הטור הימני מכיל בתחילתו בעיקר פרסומות (ולומדים מהר להתעלם ממנו ולהתרכז בטור התוכן משמאל), הטור האמצעי כאן נמצא בין שני טורי תכנים מימין ומשמאל, וכשעוברים מטור אחד לשני, נתקלים בטור הצר באופן טבעי.

 2. 03/02/2012 בשעה 16:38 אמיר דותן

  אוריאל, בדיוק. זה מה שעושה אותו כה אפקטיבי לדעתי. הוא פשוט ׳תקוע׳ במרכז הדף בין טורי התכנים העיקריים.

 3. 03/02/2012 בשעה 17:28 ויטלי

  יפה ומעניין. שותף לחלוטין להרגשה של "מה זה עושה פה".

  החשש היחיד שלי הוא שמסוכן לנתח שינויים כאלה – כשאומרים לנו שהם מתחילים בשינוי כולל של העמוד, שעתיד להיראות שונה לחלוטין, וזה רק החלק הראשון של השינוי. לך תדע איך זה ייראה בסוף, והאם כל השיקולים שמצאנו עדיין יהיו רלוונטיים :). אבל נכון למצב הנוכחי אני מסכים שזו המצאה מעניינת ויעילה.

 4. 03/02/2012 בשעה 18:46 אמיר דותן

  ב-Xnet לקחו את הקונספט של טור צר רחוק מידי לדעתי וניסו לבסס עליו את כל העימוד כאשר ההרגשה שלי היא שהטור המרכזי נראה מנופח וכל השאר נראים מכווצים. לא ממש מאוזן אבל מקבל כמה נקודות על מקוריות :)

  http://www.xnet.co.il/home/0,14538,L-8,00.html

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה