RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

אמצעי קלט (Input) אלטרנטיבים

נגישות הוא תחום שבדרך כלל מתקשר אוטומטית למשתמש עיוור שמנסה לעשות קניות באמזון למשל כאשר מדובר ביריעה הרבה יותר רחבה שמשפיעה על כולנו. כל אחד מאיתנו יכול למצוא את עצמו במצבים של מוגבלות זמנית: ראייה מוגבלת כתוצאה מתנאי מזג האוויר תאורה, תנועה מוגבלת בגלל מקום וסיטואציה, עומס קוגנטיבי וירידה זמנית ביכולת השמיעה. אמצעי קלט אלטרנטיבים (קול, תנועה) יכולים להקל מאוד על כו-לם.

אמצעי הקלט הקונבנציונאלים המוכרים לנו כיום הם העכבר, המקלדת, מסכי מגע ואחרים כמו ה-Click Wheel המהפכני של ה-iPod. כל אלה טובים ויפים אך לעיתים אינם מספיקים בהקשרים מסויימים. זיהוי קולי קיים שנים אך לא נראה שהטכנולוגיה הבשילה מספיק בכדי שיעשה בה שימוש שקוף שאינו מרגיש זר ואף מטופש. האתגרים הבולטים הם יצירת אוצר מילים מספק או רלוונטי והיכולת לפרק מילים מרצף אחד שכמעט תמיד יושמע במבטא או צורת הגייה קצת שונה. לעיתים קרובות התוצאה היא שהמשתמש מוצא את עצמו מדבר בצורה הכי לא טבעית בעולם ומרגיש טיפש. לפני כמה שנים למדה איתי בחורה אנגליה ממוצא יפני שרכשה לפטופ של Apple עם מערכת זיהוי קולי. המבטא השגור בפיה היה מזרח לונדוני מובהק שאי אפשר לפספס אך משום מה המחשב זיהה את את שהיא אמרה רק כשהיא פקדה במבטא טקסני מגוחך. מיותר לציין שהיא לא נענתה לאתגר ונטשה את הפי'צר הזה.

החזון האידיאלי הוא המחשב של ספינת החלל "אנטרפרייז" במסע בין כוכבים שיוצר את הרושם שאפשר לפנות למחשב כמו אל בן אדם מהשורה ולשאול מה השעה. אולי במאה ה-24 זה אכן יהיה אפשרי בצורה כה שקופה אך בינתיים לא נראה שמדובר בסיפור הצלחה עולמי. כמובן שישנם אנשים שלמדו לדבר אל מכשיר הטלפון שלהם ומעדיפים להגיד במשך עשר שניות "להתקשר אל אמא" במקום לבזבז שתי שניות ופשוט ללחוץ על מקש קיצור הדרך אך אם אנו משווים את התפוצה והפופולריות של המקלדת ומסכי המגע למשל אפשר לראות שהדרך עוד ארוכה. בהקשר של נגישות היתרונות הטמונים בהטמעה מוצלחת ושקופה של קלט קולי הם עצומים. היכולת לדבר אל המחשב משחררת אותנו משני אילוצים עתיקים: הצורך להשתמש בידיים והצורך להיות צמודים למחשב בשביל להורות לו מה לעשות.

ברגע שהידיים חופשיות (או לפחות אחת מהן) השנייה יכולה לעשות דברים אחרים. אפשר לדמיין אין ספור סיטואציות בהן השימוש והתפעול של מערכות יהיה הרבה יותר אפקטיבי. בין אם מדובר בטייס קרב שמתפעל מחשב ירי על ידי דיבור ובו זמנית עושה דברים אחרים או מזכירה שחופשיה להסתובב ולחפש משהו תוך שהיא פוקדת סדרת הוראות למחשב בו זמנית. אם הפתרון לא יהיה מושלם ושקוף, לא רק שהוא יהיה מעצבן הוא גם יכול להיות מסוכן ולסכן חיים כמו בדוגמא של יישומים צבאיים למשל בהם זיהוי קלוקל של הפקודה יכול לגרום אסון. הדוגמאות האלה מתייחסות לאנשים שחווים מוגבלות זמנית כתוצאה מהסיטואציה בה הם נמצאים אך אין ספק שהפוטנציאל של אמצעי קלט אלטרנטיבים מתעצם כאשר מתייחסים לקהל משתמשים הסובל ממגבלה תמידית. בשביל אנשים עם מגבלות מוטוריות כמו רעידות (פרקינסון, Cerebral palsy) או היעדר מוחלט של גפיים היכולת לתקשר עם מחשב על ידי קול היא קריטית ולעיתים הדרך היחידה בה הם יכולים לעשות שימוש מספק בטכנולוגיה.

ממשקים תנועתיים (Gestural Interface) הם משהו שנראה שהיה שמור סרטי מדע בדיוני כמו "Minority Report" בהם המשתמש מתמרן ממשק על ידי תנועות ידיים שונות. אך לאחרונה צצים יותר ויותר מכשירים המסוגלים לתרגם תנועה לפקודה. מה הביג דיל? פשוט מאוד. ניתן להעביר הרבה יותר מידע במהירות יותר גבוהה על ידי תנועה (או שילוב של תנועות) מאשר על ידי הזזת עכבר או לחיצה על מקש מקלדת. הסצינה מהסרט בה טום קרוז מניף את הידיים באוויר במהירות ומתפעל את הממשק מוכיחה בצורה מעוררת השראה עד כמה התפעול נהיה יותר תפוקתי. ממשקים כאלה עדיין לא ניתן לקנות בחנויות אך כן ניתן לרכוש טלפונים ניידים שיכולים לזהות אל מי אנו רוצים לחייג על פי תנועת היד שאוחזת במכשיר. מה יותר מהיר? לדפדף בספר כתובות או לחפש את מקש קיצור הדרך או פשוט לשקשק את הטלפון בעדינות פעמיים? הפיתוח של נינטנדו בקישור בתחילת הפסקה הזאת מראה צד נוסף של הטכנולוגיה ואפשר לחשוב על עוד אין ספור יישומים לצרכים שונים.

אמצעי קלט אלטרנטיבים יכולים להנגיש טכנולוגיות בדרכים מגוונות עבור כולם. אלה שמוגבלים זמנית ואלה שמוגבלים תמידית. הנטייה הרווחת לדעתי לחשוב על נגישות כ-"לעשות טובה לאנשים מסכנים שסובלים מבעיות" צרה, מעוותת ולא יכולה להיות רחוקה יותר מהאמת. כאשר משהו נגיש הוא נגיש לכולם כי כולם יכולים למצוא את עצמם במצב בו הם אינם יכולים מסיבות שונות לפעול ביכולת אידיאלית. היתרונות של ממשקים מופעלי קול וממשקי תנועה ברורים אך כפי שציינתי, יישום שלא יהיה שקוף למשתמש יכשל מפני שגם אם הוא יבצע את העבודה אם המשתמש ירגיש מוזר אם לא טיפש הוא או היא יברחו ממנו כמו מאש.

15 תגובות על “אמצעי קלט (Input) אלטרנטיבים”

 1. 10/11/2005 בשעה 16:43 אורן

  מעניין.
  מה דעתך על הרחבת ה-mouse gestures של פיירפוקס? בעיניי זה דבר גאוני, התמכרתי לזה תוך ימים וממש קשה לי להשתמש באינטרנט אקספלורר (או סתם לנווט בין תיקיות) מאז.

  והזכרת לי עוד משהו. לחלק מהמחשבים הניידים של IBM יש חיישן תאוצה שיכול לזהות מתי המחשב נמצא בנפילה חופשית וכשהוא מזהה מצב כזה הוא נועל מייד את הדיסק הקשיח כדי למנוע ממנו להינזק בזמן הפגיעה בקרקע. מישהו פיתח איזה hack שמנצל את הנתונים מהחיישן לשליטה במשחקים – במקום להזיז ג'ויסטיק או הגה, מזיזים את המחשב עצמו.

  טוב, נו, לא ממש קשור, אבל גם לא ממש לא קשור :)

 2. 10/11/2005 בשעה 21:34 אמיר דותן

  היי אורן,

  mouse gestures? הא?:) אתה יכול לפרט קצת? לא חושב ששמעתי על זה.

 3. 11/11/2005 בשעה 6:22 אור

  הMOUSEGESTURES זאת אפשרות שמאד נפוצה בדפדפנים אלטרנטיבים (יש גם באופרה), שבעזרתה אתה יכול לשלוט על הדפדפן ע"י תנועת העכבר בלבד.

  בפירפוקס צריך להתקין הרחבה בשביל זה. כל ההרחבות הרלוונטיות נמצאות בלינק הזה:
  https://addons.mozilla.org/quicksearch.php?q=mouse+Gestures&section=A

  אני משתמש בשלישי מבניהם אבל גם העליון טוב מאוד

 4. 12/11/2005 בשעה 18:10 נעם

  בנענע (אני חושב) הייתה כתבה לא מזמן על חברה ישראלית שפתחה מוצר המאפשר להתמש בעיניים כ mouse gestures או כמסן עכבר. אני לא יודע עד כמה זה עובד טוב אבל זה בחלט מרשים.
  בכל מקרה, שמעתי שרפאל פיתחו קסדה לטייסים המאפשרת לך לכוון טיל מהמטוס על ידי התמקדות עם העניים במטרה. זה כבר מדליק.

 5. 13/11/2005 בשעה 10:26 אמיר דותן

  היי נעם,

  יכול להיות שאתה מתכוון לכתבה הזאת?

  http://net.nana.co.il/Article/?ArticleID=207473&sid=10

  התכוונתי להעלות פוסט על טכנולוגיית Eye Tracking שמאפשרת לתמרן אובייקטים על המסך באמצעות תנועת עין ופנים עד כמה שידוע לי. כמו עם הטכנולוגיות האחרות, היתרונות מאוד ברורים עבור אנשים הסובלים ממגבלה מוטורית זמנית או תמידית. לגבי הדוגמא של רפאל שציינת זה נראה רק הגיוני מפני שיותר קל להתמקד עם משהו על ידי נעיצת מבט מאשר כיוון של ג'ויסטיק שנאחז ביד ודורש קורדינציה לא פשוטה בין היד לעיניים.

  תודה על ההרחבה (תרתי משמע) אורן :)

  בתור מישהו שעוד לא נתקל בה אני אשמח לשמוע לאלו צרכים אתה משתמש בה. אם הרעיון הוא לנקז את כל האינטראקציה לעכבר ולשחרר את היד עד כמה זה נח ושימושי (לא שמיש, שימושי) מבחינתך?

 6. 13/11/2005 בשעה 21:51 אורן

  קודם כל אני מוכרח לציין שאור, שהרחיב לגבי ה-mouse gestures, הוא לא אני – אם כי לרגע גם אני לא הייתי בטוח: לא רק שהשמות שלנו דומים, גם אני משתמש בשלישית מבין ההרחבות ברשימה ההיא, ובעבר ניסיתי ואהבתי את הראשונה :)

  אני לא בטוח שהבנתי את השאלה שלך אז אני אענה כמיטב יכולתי ואם לא עניתי לעניין אתה מוזמן להבהיר את השאלה.
  הסיבה הראשונה שגרמה לי לנסות את ה-mouse gestures היא שחשבתי שזה מגניב. למען האמת שמעתי על ה-mouse gestures ועל פיירפוקס ביחד, והתקנתי אותו רק בשביל לנסות את ה-ה-mouse gestures. מאוד אהבתי את הרעיון, ואחרי שהתחלתי להשתמש זה פשוט היה לי נוח, בעיקר בגלל שאני בחור מאוד עצל ולגרור את העכבר עד למעלה, לתפריטים ולסרגלי הכלים, זה משהו שאני לא אעשה אם אני לא חייב. אני משתמש במסך די גדול (וגם עם פרופורציות קצת משונות – 1280X1024, כלומר הוא גבוה וצר יחסית) ויותר נוח לי לבצע פקודות מהמקום שבו סמן העכבר נמצא. דבר נוסף שנוח לי: בשביל לסגור חלון, למשל, אני יכול לבצע תנועה די ברוטלית של ימינה-שמאלה-ימינה (וזה לא חשוב אם אני עושה אותה קטנה או גדולה) במקום לבצע תנועה עדינה ומדוייקת הרבה יותר למציאת הריבוע הקטנצ'יק עם ה-X בפינה של החלון.
  הפקדות הכי שימושיות עבורי: סגירת חלון/טאב, פתיחת טאב חדש, חזרה, קדימה, הגדלת הפונט (העיניים שלי מזדקנות, וזה יותר נוח לי מלבחור תת-תפריט או לגייס יד ללחיצה על ctrl-+ במקלדת), פתיחה של כמה לינקים בטאבים חדשים במחוות עכבר אחת (אני חושב שזה משהו שאי אפשר לעשות בצורה אחרת) ומעבר בין טאבים.

 7. 14/11/2005 בשעה 6:29 אמיר דותן

  היי אורן, תודה על התגובה הנרחבת ומתנצל על הבלבול :) נשמע מעניין, נראה לי שאני אתקין ואנסה. ממה שאתה מתאר זה בהחלט משהו שאנשים הסובלים מבעיות מוטוריות יוכלו ליהנות ממנו היות וזה חוסך את הצורך כפי שתיארת להתמקד עם העכבר על פרטים קטנים. הזכיר לי קומפוננטת פלאש שפיתחתי לפני כמה שנים http://www.amirdotan.com/pdf/comp_report.pdf

 8. 16/11/2005 בשעה 9:16 Danny_Din

  בין מגניב ליעיל יש הבדל. יש כמה פרמטרים שצריך להביא בחשבון: 1. המיפוי בין התנועה לתוצאה (ההבדל בין עכבר לג'ויסטיק, אחד לאחד לעומת תאוצה). 2. היחס בין ערוץ הקליטה לאיבר התגובה (פדל מקיש להפחתת מהירות נהיגה). 3. משך ורציפות התנועה. 4. איכות הפידבק ועוד כמה פרמטרים. יש הבדל בין מינוריטי רפורט שמדמה תנועה באויר לתנועות כשהיד נשענת על משטח. הראשון מתאים לפעולות קצרות במשכי זמן קצרים ומתאים לייצר סוג של הנאה וחוויה, יותר בהדמיה של הצבעה.
  הEye Toy של סוני הוא דוגמה לאמצעי קלט כושל שמחפש לעצמו חיים חדשים כדי לשרוד. קדמו לו נסיונות (של נינטנדו אם אני לא טועה, בתחילת שנות השמונים). הספרות מלאה בנסיונות, חלקם יצליחו ביום מן הימים, אולי כשמכשירים ניידים יטמיעו חיישן ג'יירוסקופי ואמצעים אחרים שיהפכו אותם לשרביט. בינתיים אמצעי הקלט יתפתחו כנראה בזירת העיצוב התעשייתי ופחות בסביבת המחשב המסורתי, אלא אם אפל ישדרגו את גלגל הפלא שעושה נעים למשתמשי האי פוד ולשורת ההכנסות של החברה.

  יש מסקנות בעניין היוז קייסים מול פרסונות? יש עניין עדיין בעשרת הסנטים שלי?

 9. 16/11/2005 בשעה 10:52 אמיר דותן

  היי דני,

  תמיד יש עניין בעשרה סנטים :) לא זוכר בדיוק אלו מסקנות הייתי אמור לספק בנוגע ליוז קייסים מול פרסונות. בימים אלה אני בדיוק עובד עליהם בשביל אחד הפרוייקטים כך שאני מקווה להביא מסקנות בקרוב מאוד.

 10. 24/11/2005 בשעה 18:44 אדם

  מה לגביי שימוש בשני עכברים בו זמנית? ראיתי פעם תוכנה שמדגימה מימשק כזה אבל לא הזדמן לי להתנסות. יכול להיות ששימוש בכלי כזה ישפר את השמישות של מערכת (או אולי יגרע ממנה)? לדעתי זה עוד טעון בדיקה..

 11. 24/11/2005 בשעה 19:29 אמיר דותן

  היי אדם,

  אני יכול להבין כיצד שימוש בשני עכברים יכול להיות מועיל כאשר רוצים לתמרן שני דברים בו זמנית כמו שתי נקודות בחפץ תלת-מימדי למשל. צריך לקחת בחשבון עוד כמה שיקולים כמו העובדה שאנשים מתפעלים עכבר עם היד החזקה שלהם ולתפעל עכבר נוסף עם היד החלשה יכול להיות די בעייתי. בנוסף גודל המסך הממוצע הוא כזה שאפשר לכסות די בקלות את השטח שלו עם עכבר אחד. גם אנשים שעובדים עם שני מסכים בו זמנית מסתפקים בעכבר אחד שבקלות עובר מקצה לקצה. אם מוסיפים לכל זה את העובדה שישנן פעולות שדורשות שימוש בעכבר ומקלדת בו זמנית אפשר לראות מדוע רובנו עדיין משתמשים בעכבר אחד :)

 12. 03/02/2006 בשעה 23:32 גיא

  הממשmouse gestures
  הופיעו פעם ראשונה באופרה, אבל כמו פיצ'רים רבים, פיירפוקס העתיקו מאופרה, וזה בסדר :)

  בכל מקרה,
  יש ממשק מעניין עם שתי ידיים -
  tactiva
  http://tactiva.com/

  ובנוסף, יש גם את
  3dconnexion
  שמייצרת עכברים מאוד משכוללים ליד השניה..

  גיא

 13. 07/02/2006 בשעה 11:39 אמיר דותן

  היי גיא,

  תודה רבה על הלינק. נראה מאוד מעניין ואני מקווה להתעמק בממשק הזה יותר ואולי אף לכתוב עליו. אפשר להצדיק את הממשקים האלה מכל מיני טעמים אך יקח עוד הרבה זמן עד שהם יחלחלו לאט לאט למיינסטרים אם בכלל. אני חושב שאנשים מתחילים לאמץ יותר ויותר את הטאץ' סקרין ואפל אמורה להשיק את הפיצ'ר במחשבים אישיים כך שאולי הצעד הזה מסמן אבן דרך מעניינת. השלב הבא? שאלה מצויינת :)

 14. 15/09/2008 בשעה 18:27 מיכל

  אני צריכה לעשות עבודה ולרשום מה זה אמצעי פלט וקלט ומה שרשום כאן זה ארוך מאוד אז אם מישהו יכול לסכם לי אני אשמח מאוד האימיל שלי הוא mimi_sp@walla.com אשמח לקבל עזרה

 15. 15/09/2008 בשעה 19:43 אמיר דותן

  היי מיכל. הנה הגרסה הקצרה:
  אמצעי קלט – האמצעי בעזרתו המשתמש מתקשר עם המערכת קרי מקלדת, עכבר, מסך מגע, קול וכו'.
  אמצעי פלט – האמצעי בעזרתו המערכת מתקשרת עם המשתמש קרי מסך, קול, מגע (רטט) וכו'.

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה