RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

על סוסים מהירים, מחקר משתמשים וחדשנות

פורסם לראשונה באתר "חוויית משתמש ישראל" ב-24.02.11

מחקר משתמשים הינו שלב חשוב בעיצוב בו אנו מגששים, לומדים, מדברים עם אנשים שונים בכדי להבין את הבעיות אותן אנו צריכים לפתור לרוב באמצעים טכנולוגים כגון אתר אינטרנט או אפליקציה למכשיר נייד. הפיתוי לשאול אנשים מה הם רוצים גדול וטבעי אך חשוב לזכור לאורך הפרוייקט את הציטוט של תעשיין הרכב המיתולוגי הנרי פורד שאמר: "אם הייתי שואל את הלקוחות שלי מה הם רוצים, הם היו אומרים סוס מהיר יותר".

כאנשי חוויית משתמש אחד האתגרים הגדולים לדעתי הוא לעבוד בצורה שמאפשרת לנו ללמוד ולהפנים את הבעיות שאנשים חיים איתן בדרך לפתרון שיכול להיות מאוד שונה מהפתרון שהמשתמשים אולי חשבו עליו. הסיבות העיקריות לכך הן שכאנשי מקצוע, יש לנו הבנה טכנולוגית שאין להרבה מהמשתמשים ואנו אמורים להיות מסוגלים לשלב את ההבנה הזאת עם יצירתיות ותהליכי עבודה בכדי לספק פתרונות חדשים שיהיו מעבר ל-"סוס מהיר יותר". משתמשים לא תמיד מסוגלים לחשוב על פתרון לאו דווקא בגלל היעדר מודעות לטכנולוגיה והאפשרויות שהיא מציעה, אלא בגלל שהם לא חושבים שקיימת בעיה עד שמציגים בפניהם פתרון.

במשך מאות שנים של שליחת דואר לדוגמא אנשים לא התפללו כל לילה שיום אחד יהיה ניתן להתכתב עם מישהו תוך שנייה בעזרת מקלדת וחיבור אינטרנט. מדוע? מפני שכמו הלקוחות של הנרי פורד, הם יכלו רק לקוות שהסוס עליו רוכב השליח יהיה מהיר יותר ולא היו מאוכזבים מכך שאף אחד עדיין לא המציא חשמל, רשת אינטרנט ומחשב ביתי במחיר נמוך. ההיסטוריה מלאה בהמצאות וחידושים שלא יכולנו לחזות שנרצה וכפי שכתבתי בעבר, המשתמש הוא לא המעצב. זה התפקיד שלנו. במקרים רבים לא יהיה נכון לצפות שהעיצוב שלנו יוכתב על ידי המשתמש מתוך נסיון להבטיח שהוא יענה על הצרכים והציפיות של קהל היעד.

למרות שנשאף להמנע מפתרונות של משתמשים בסגנון "סוסים מהירים יותר", ישנם מצבים בהם אנו מוצאים את עצמנו נשענים על הרעיונות והדיעות של המשתמשים. זה קורה למשל כאשר אנו עובדים על פיתוח מערכת למשתמשים מומחים כמו מערכת רפואית או צבאית. במקרים כאלו למשתמשים יש המון ידע ונסיון בתחום המקצועי, הם לפעמים מכירים מערכות מתחרות ויכול להיות שלאורך השנים חשבו על כמה פתרונות טובים. מנסיוני, גם במקרים הללו כדאי להתייחס לפתרונות שהמשתמשים מציעים כנקודת פתיחה והתחלה של תהליך, מאשר פתרון חתום וגמור. מותר לפקפק, לשאול, להראות מה הטכנולוגיה מציעה ומה נעשה בתחומים אחרים בכדי לפתח את הפתרונות הללו הלאה. שיתוף הפעולה בין איש חוויית המשתמש והמשתמש המומחה הוא קריטי ואחד אמור להזין את השני.

בכל פגישה עם המשתמשים ובעלי עניין אחרים, חשוב לזכור שאותם משתמשים הם מומחים בתחומם ואנו מומחים בתחום חוויית המשתמש ויש לנו לא מעט מה לחדש להם בכל הקשור לאפשרויות המחשת מידע, אנימציות ותנועה, אינטראקטיביות, שימוש בצבעוניות, אינטגרציה בין שירותים ומכשירים ועוד. הייתי במצבים בהם משתמשים מציעים "סוס מהיר" כדוגמת טבלה ארוכה עם הרבה מאוד נתונים כי זה עדיף מחמשת הטבלאות המפוזרות איתן הם צריכים להתמודד ביומיום, אך כאשר מראים להם חמש דרכים אחרות בהן ניתן לארגן את המידע במקום בטבלה ענקית הם קופצים משמחה ואומרים: "מה?? אפשר לעשות דבר כזה??? זה הרבה יותר טוב!".

לסיכום, חשוב מאוד להקשיב למה שיש למשתמשים להגיד, על אחת כמה וכמה כאשר עולם התוכן שלהם זר לנו. עם זאת, חשוב לדעת מה לשאול ולזכור שאם נשאל אנשים מה הם רוצים מתוך ציפייה שזאת הדרך לפתרון הטוב ביותר אנו אולי נחנוק את היצירתיות וחדשנות אפשרית.

6 תגובות על “על סוסים מהירים, מחקר משתמשים וחדשנות”

 1. 14/07/2017 בשעה 12:43 אתרי

  רציתי לדעת האם יש קורס טוב לעיצוב גרפי שאת יכול להמליץ עליו. קורס שיכול לעזור לי להיות יותר טוב מבחינת עיצוב האתר מבחינה שיווקית ?

 2. 17/04/2019 בשעה 13:52 Jeff Or Hen

  מאמר מעולה!

 3. 17/04/2019 בשעה 15:20 שלומי כהן

  מאמר פצצה :)

 4. 17/04/2019 בשעה 15:21 אביעד דהן

  מעולה!
  תמשיך ככה!

 5. 17/04/2019 בשעה 15:22 מתן אדר

  חווית משתמש זה הדבר הכי חשוב באתר!

 6. 21/04/2019 בשעה 10:44 שלומי כהן

  מאמר פצצה, תודה רבה :)

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה