RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

תשובות לשאלות נפוצות על לימודי תואר שני ב-City University בלונדון

אחת לכמה שבועות אני מקבל מייל ממישהו ששוקל ללמוד לתואר שני באינטראקציית אדם-מחשב בלונדון, כאשר על הכוונת התואר אותו אני למדתי בין השנים 2005-2007 ב-City University. אני תמיד שמח להשיב, לסייע ולהפנות לאנשים באוניברסיטה ונראה לי שהגיע הזמן לרכז את כל התשובות לשאלות הנפוצות במקום אחד שיעודכן במקרה הצורך.

1. "האם אתה ממליץ על המסלול הזה?"

אני ממליץ על המסלול על סמך החוויה שלי בין השנים 2005-2007 והעובדה שצוות המרצים שלימד אותי, ובייחוד ראש המחלקה פרופסור ניל מיידן, עדיין נמצאים ומלמדים את התואר. האווירה היתה תמיד מאוד מקצועית וידידותית והרגשתי שהסגל מאוד זמין ונהנה מעבודת ההוראה. הלימודים עשו לי סדר בראש, נתנו לי בסיס תיאורטי חשוב מאוד בשביל להבין את העולם המקצועי, את החלוקה לתתי-תחומים כמו שמישות, עיצוב אינטראקציה, ניתוח דרישות ובסוף הלימודים הרגשתי שרכשתי את הידע שחיפשתי.

האוניברסיטה עצמה היתה בסדר גמור מבחינה אדמינסטרטיבית וממוקמת קרוב למרכז לונדון באיזור טוב מאוד על התפר בין Islington ו-Clerkenwell. פאבים, מסעדות, בתי קפה, דרכי גישה מרכזיות והכל באווירה שהיא 100% אחוז לונדון התוססת מבחינתי ולא הגרסה המתויירת או הפרברית.

2. "האם זה תרם ליכולות המקצועיות שלך?"

פרוייקטים כמו ביצוע מבחני שמישות, ניתוח משתמשים, איפיון מערכת מונגשת וניתוח דרישות למערכת מורכבת בהחלט תרמו ליכולות המקצועיות ועזרו לי לגבש ארגז כלים מקצועי שמלווה אותי עד היום. יש בהחלט מקום לטעון שהפרוייקטים נעשים באווירה לימודית אך זאת בדיוק האווירה בה אפשר להתנסות ולעבוד בלי הלחץ והמגבלות של עבודה יומיומית מול לקוחות כדי שלאחר מכן יהיה ניתן להתגמש מתי שצריך.

3. "איך הייתה התכנית מבחינה מקצועית? האם הדגש היה על תיאוריה\פרקטיקה?"

לאורך הלימודים הרגשתי שישנו איזון טוב בין תיאוריה ופרקטיקה וכל אחד מהקורסים כלל מרכיב פרקטי, בדרך כלל לצד מרכיב תיאורטי. בפרוייקט אחד למשל התבקשנו לתכנן מוצר נגיש לתיירים שיבואו לאולימפיאדה בלונדון. התוצאה הסופית היתה עיצוב ואב-טיפוס שלווה בדו"ח מפורט שתיאר את התהליך, השיקולים, המחקר המקדים וכו'. בקיצור – צריך לקרוא ולכתוב הרבה (מה לעשות, זה תואר שני אחרי הכל) אבל גם יוצא "להתלכלך" ולא מבלים את כל הזמן בספרייה.

4. "אם לדעתך דרוש ידע קודם כלשהו בשביל התואר בתחומים כמו מדעי המחשב\תכנות\פסיכולוגיה?"

אני חושב שידע קודם באחד התחומים הללו יכול בהחלט לעזור כי לימודי התואר השני באינטראקציית אדם-מחשב משלימים אותם בהרבה מובנים, אך מנסיוני, אנשים מגיעים ללימודי התואר השני מקשת מקצועית מאוד מגוונת ומביאים פרספקטיבה שונה ומעניינת בדרך כלל. למי שיש את התשוקה והעניין ללמוד את התואר ויש תואר ראשון כלשהו לא צריכה להיות בעיה. מה שיפה בתחום הזה לדעתי הוא שאפשר למצוא קשר בינו ובין כל תחום מקצועי אחר, גם אם לעיתים הקשר נראה פחות ישיר ומיידי. נכונות ללמוד ומוטיבציה יחפו לדעתי על כל חסך מקצועי כלשהו והתחום כל כך מגוון שאנשים מוצאים את הנישה שלהם.

5. "האם לדעתך כדאי לי לרכוש ידע קודם נוסף בשביל התואר?"

אני חושב שלהכיר את עולם התוכן בצורה כללית רק יכול לעזור ותוכנית הלימודים בנויה כך שלא מסיקים שכל מי שנרשם לתואר אוכל מאמרים ב-Smashing Magazine לארוחת בוקר ומשרבט ממשקים מגיל חמש. ידע בעבודה עם תוכנות עיצוב, שרטוט ובניית אבות-טיפוס לדוגמא יכול להיות רק פלוס בפרוייקטים מעשיים, וכך גם ידע בבניית אתרים לדוגמא. זה עדיין לא אומר שאי אפשר להכין אבות טיפוס מנייר או ב-PowerPoint אם הידע הזה לא קיים כך שאני לא חושב שצריך לדאוג במיוחד. מי שבר-תושייה ומספיק רציני ימצא כבר את הדרך וילמד תוך כדי תנועה אם צריך. זאת הגישה שלי.

6. "איך החבר'ה שלמדו איתך שם? מאלו תחומים הם מגיעים?"

אני למדתי בכתה של עשרים סטודנטים בערך בטווח גילאים של 20 עד 65 מכל מיני לאומים ורקעים מקצועיים ואקדמאיים (שיווק, תיכנות, ניהול מוצר, ניתוח מערכות, עיצוב אתרים וכו'). מי שמגיע ללימודי תואר שני ומשקיע את הכסף והזמן הוא מנסיוני מישהו רציני עם תוכנית שלא בא לבזבז זמן. בין אם מדובר במישהו שסיים תואר ראשון לפני חודש או מישהו בן 40 שהחליט לעשות הסבה מקצועית. החומר האנושי היה איכותי ומאוד מגוון ולא היו לי טענות.

7. "שאלה אישית: איך הסתדרת באנגליה במהלך התואר? מחיה\מגורים\עבודה\מימון וכו' וכו'. אין לי אזרחות אירופאית לצורך העניין."

אני התחלתי את הלימודים אחרי שכבר חייתי ועבדתי בלונדון עם אישור עבודה במשך ארבע שנים. בנוסף, אני למדתי את התואר על פני שנתיים (Part time) ולא בשנה כך שהיה לי יותר זמן לעבוד לעומת מישהו שלמד ארבעה קורסים בסימסטר. ללא אזרחות אירופאית ניתן לעבוד עד 20 שעות בשבוע אך הממשלה הנוכחית משנה את מדיניות ההגירה והעבודה כל שבועיים כך ששווה לבדוק אך אני מתאר לעצמי שללא אזרחות אירופאית עדיין ישנה הגבלה על שעות העבודה שסטודנט יכול לעבוד.

כסטודנט Part time הצלחתי לאזן בין הלימודים שכללו 6 שעות הרצאות בשבוע ובממוצע עד 15 שעות בשבוע של עבודה על פרוייקטים והכנה להרצאות. אני לא יכול להעיד האם ניתן לשלב בהצלחה עבודה ולימודים אם לומדים את התואר בשנה אחת. אני מאמין שזה אפשרי אבל מן הסתם יותר לחוץ. אני כן יכול לומר שמנסיוני כסטודנט וכמרצה באנגליה, הקצב, האווירה ועומס הלימודים שונה מאוד ממה שמכירים בישראל ולוקח לישראלים קצת זמן להבין שלימודי תואר באנגליה לא כוללים לילות לבנים, הגשת עבודות על בסיס שבועי וסמינר כל יומיים. ממש לא מדובר בקייטנה אבל גם לא בטירונות.

8. "עד כמה התואר הזה עזר לך מבחינת קבלה לעבודה (הן מבחינה מקצועית והן מבחינה פורמאלית)?"

אני חושב שהתואר עזר לי יותר בהתמודדות היומיומית עם העבודה מאשר להתקבל לעבודה עצמה ואין לי מושג באיזו מידה העובדה שלמדתי את מה שלמדתי איפה שלמדתי היווה שיקול מכריע מבחינת המעסיק שלי מכיוון שהנושא הזה לא עלה בתהליך הראיון. ישנן עדיין הרבה חברות שמציינות תואר שני באינטראקציית אדם-מחשב כדרישה מקדימה, אך לדעתי זה לא משהו שיפיל מועמד עם הגישה הנכונה, תיק עבודות ונסיון רלוונטי. כמישהו שמראיין כיום מועמדים לתפקיד ארכיטקט חוויית משתמש בחברה בה אני עובד, אני יכול להעיד שתואר שני כמו זה שלמדתי אומר לי שלמועמד יש בסיס תיאורטי שמבחינתי מאוד חשוב לעבודה היומיומית. זה לא אומר שאני אפסול על הסף מישהו שעושה רושם מאוד טוב ויודע את העבודה רק בגלל שאין לו את התואר.

9. "אני בודק במקביל עוד שני מסלולים דומים לתואר שני בלונדון: הראשון ב-UCL והשני ב-KINGSTON UNIVERSITY. רציתי לדעת האם במקרה ידוע לך משהו על התכניות הללו בהשוואה לתוכנית ב-CITY?"

אני לא מכיר תוכניות לימודים אחרות ולא יכול להשוות בינן לבין התואר שאני למדתי.

10. "לפי מה שראיתי באתר לא היה דרישות ספציפיות של פורטפוליו או ניסיון מקצועי כלשהו. האם אתה יודע במקרה ע"פ מה נקבע מי מתקבל לתוכנית ומי לא בהתחשב לתנאים לא כאלה דורשניים יחסית?"

מזכרוני, הדרישות העיקריות הן תואר ראשון כלשהו, שליטה טובה בשפה האנגלית (מבחן TOEFL), ומכתב בו מתייחסים למוטיבציה והרצון ללמוד את התואר. יכול להיות שהדרישות השתנו וכדאי לבדוק באתר האוניברסיטה. כעיקרון, אוניברסיטאות באנגליה לדעתי לא רוצות להציב חסמים לסטודנטים זרים שמשלמים שכר לימוד גבוה יותר ולימודים גבוהים נחשבים ל"פתוחים" עם רף כניסה סביר. מעבר לכך, כפי שציינתי, התחום מאוד מגוון וסטודנטים מגיעים מכל מיני רקעים ורמות היכרות עם עיצוב חוויית משתמש ואינטראקציית אדם-מחשב כך שלא מדובר בנסיון מצד האוניברסיטה לסנן ולאתר את "הטובים ביותר" כי כל הרעיון הוא לרכוש את הידע. מי שמראה נכונות ומוטיבציה להשתלב בתחום הוא מבחינתי מועמד רלוונטי בין אם הוא מגיע עם רקע של עשר שנים בתיכנות אתרים או חמש שנים בשיווק או תמיכה טכנית לצורך העניין.

11. "האם ידוע לך כיצד המעסיקים הגדולים בתחום בארץ מתייחסים לתואר הזה?"

אין לי מושג.

12. "מה היה התואר או הקורסים שלקחת?"

התואר Human Centred Systems כלל שמונה קורסי חובה. הקורסים שאני למדתי היו אבחון שמישות, ניתוח דרישות מערכת, קוגניציה ונגישות, עיצוב אינטראקציה, ביצוע מחקר אקדמאי, היבטים תיאורטים מתקדמים של אינטראקציית אדם-מחשב, מולטימדיה ועוד אחד שאני לא זוכר וכנראה לא היה כל כך משפיע.

13. "האם אפשר ללמוד שם בלי אזרחות אירופאית?"

כן. סטודנטים זרים יכולים ללמוד באנגליה עם ויזת סטודנט.

14. "האם תואר ראשון ישראלי במדעי המחשב זה מספיק בשביל להתקבל לשם?"

בהחלט. כפי שציינתי, כל תואר ראשון למיטב זכרוני והבנתי הוא רלוונטי ומספיק.

15. "האם קיימים מעונות סטודנטים? (אם כן, האם ידוע לך מה המחיר?)"

ממה שאני זוכר מעונות סטודנטים זמינים אך ורק לסטודנטים לתואר ראשון בשנת הלימודים הראשונה אך יכול להיות שדברים השתנו מאז כך ששווה לבדוק.

16. "האם יש לך מידע על סדר גודל מלגות?"

אין לי מושג בכל מה שקשור למלגות וכדאי לבדוק כאן.

17. "אשמח אם תוכל להאיר את עייני בנוגע לגופים שונים שפנית אליהם או כאלה שאתה מכיר אשר מעניקים מלגות לתארים מתקדמים בעיצוב שכן מדובר בתארים שלא זוכים להרבה תמיכה בכל מה שקשור למלגות, לפחות לפי מיטב הבנתי עד כה."

אותה תשובה כמו לשאלה הקודמת.

18. "האם יש איזה חומר קריאה(או שמיעה) שכדאי לקרוא לפני שבאים?"

כן – הבלוג הזה :)

אשמח להשיב על שאלות נוספות.

2 תגובות על “תשובות לשאלות נפוצות על לימודי תואר שני ב-City University בלונדון”

  1. 07/06/2016 בשעה 12:36 ליאורה

    תודה רבה על השיתוף! מאוד מעניין ואינפורמטיבי

  2. 16/10/2017 בשעה 19:45 אתרי

    מאד מעניין תודה על השיתוף!

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה