RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

לשחות בעולם התוכן – יתרונות וחסרונות

HedgeFundManagerAdamSenders20MonitorSetUp
איפיון מערכת מקצועית שתשרת משתמשים מומחים בסביבת עבודה כמו בנק השקעות או מפעל דורשת מצוות האיפיון לצלול אל תוך עולם תוכן מקצועי וסבוך לצד מומחים בתחום, ולעבוד ביחד איתם בכדי לשלב בצורה הרמונית בין הידע המקצועי של כל אחד מהצדדים. ישנם יתרונות וחסרונות לידע מוקדם, ולעיתים אף מתקדם בעולם התוכן בו אנו פועלים וכשהקו בין המאפיין למומחה המקצועי נהיה מעורפל זה לא תמיד דבר חיובי.

דמיינו את הסיטואציה הבאה: אתם עובדים בחברה שמספקת שירותי איפיון ממשקים לתעשיות שונות ויום אחד מבשרים לכם שאתם מתחילים לעבוד על פרוייקט חדש בתעשייה ותחום שלא יצא לכם להתעסק איתו בעבר כמו סחר במטבע חוץ או ניתוח סיכון של תיקי השקעות. עקומת הלמידה מאוד תלולה ואתם יודעים שלמרות שתעבדו לצד מומחים בתחום כמומחים בתחום שלכם, ההתמודדות היומיומית עם עולם תוכן חדש ולא פשוט תציב אתגרים לא קלים.

ההתמודדות הזאת יכולה לרגש, להפחיד, להרתיע וכפי שכתבת בעבר, לטוב ולרע, כל פרוייקט הוא בית ספר לתחום חדש. עקומת למידה תלולה יכולה בקלות לשאוב משאבים מנטאלים שהיו יכולים מוקדשים לעבודת האיפיון עצמה, וכמובן שהבנת עולם התוכן מאפשרת לנו להבין טוב יותר את הבעיות אותן אנו מנסים לפתור, את הסיטואציות בהן המשתמשים המומחים מוצאים את עצמם ולחשוב על פתרונות בהקשר אמיתי.

היתרונות

"לשחות בחומר" המקצועי מאפשר לנו לדבר בשפה של המומחים איתם אנו עובדים והם לא צריכים לנסות ללמד אותנו בכמה שבועות את מה שהם למדו והתמקצעו בו במשך שנים. גם אם לעולם לא נהיה שווים להם מבחינת הידע המקצועי, כי הם המומחים בתחומם ואנו בתחומנו, הבנה טובה עד טובה מאוד בפרטים מאפשרת לנו להתמקד בפתרון הבעיות בעזרת עיצוב מתוך ראייה ברורה ומפוקסת.

הבנה טובה של עולם התוכן מחזקת את הבטחון של הלקוח ביכולת שלנו להפיק את הפרוייקט בהצלחה ועוזרת לנו לשאול את השאלות הנכונות ולבחון היכן, מתי וכיצד ניתן לחדש ולשפר. היכרות מעמיקה עם מערכות ראיית חשבון, ניהול מלאי, ניהול כח-אדם וכו' יכולה להתגבש לאורך זמן של עבודה על פרוייקטים דומים או לדוגמא מעבודה בתחומים הללו בעבר או מהיכרות עם אנשים שעובדים בתחומים הללו. כאנשי מקצוע אנו תמיד שואפים לפתח אמפתיה עם המשתמשים ולראות את העולם מבעד לעיניים שלהם, כך שהפיתוי לדעת כמה שיותר ולמעשה לחקות אותם ולחוות את התסכולים והבעיות שלהם גדול.

החסרונות

לדבר עם המומחים המקצועיים "בשפה שלהם" זה מאוד נח ומועיל אך קיימים גם יתרונות בלהיות בור ונאיבי ולראות את העולם המקצועי המדובר מבעד לעיניים של ילד. כאשר הגבול ביננו ובין המומחים נהיה מעורפל, קיים סיכון שלא נוכל לחשוב בצורה יצירתית ולא נראה את הבעיות האמיתיות הניצבות מול העסק והמשתמשים משום שאנו מותנים ומורגלים כמו המומחים בתחום לקבל קונבנציות, תהליכי עבודה והרגלים כדבר קבוע שלא ניתן לערער עליו, לשקול אותו ולראות אותו מזוית אחרת.

במקרים בהם ההבנה שלנו מוגבלת בכל מה שקשור לעולם התוכן, אנו שואלים שאלות נאיביות שלעיתים יגרמו למומחים להרים גבה ואולי אף לגחך בנימוס (או חוסר נחת), אך לעיתים שאלה תמימה של טירון בתחום יכולה להאיר אור מזוית חדשה לגמרי ולהצביע על כיווני חשיבה שלא עלו קודם לכן. מי שחי ונושם תחום מקצועי כלשהו במשך שנים מתרגל להרבה דברים ויכול לאבד את היכולת לחשוב בצורה יצירתית. מהסיבה הזאת, כאשר מאפיין הממשק מגיע חסר ידע ושואל הרבה שאלות זה יכול ליצור אווירה חיובית של שינוי מתוך הסתכלות אובייקטיבית ומשוחררת יותר שאינה כבולה לדרכי חשיבה שהשתרשו במשך שנים.

דוגמא קלאסית מהעבודה היומיומית שלי קשורה לשימוש הנעשה לעיתים תכופות בתצוגת מידע טבלאית בשביל נתונים פיננסים שונים ומגוונים. לתצוגת מידע טבלאית יש יתרונות רבים בכל מה שקשור לסינון, סידור וחיפוש למשל אך בשביל משימות כמו איתור מגמות ושינויים וכמובן האימפקט הרגשי-ויזואלי ישנן אלטרנטיבות שיכולות להתקיים לצד או במקום טבלה. ישנם מקרים בהם המומחים בתחום רגילים לראות טבלה במשך עשרים שנה, בייחוד לאור העובדה שהם עובדים כך כך הרבה שעות עם אקסל, שדרוש מישהו מחוץ לתחום בכדי לעלות לדיון שאלות כגון: "האם המידע חייב להיות מוצג כטבלה?" ו-"מה הכי חשוב או קשה למשתמש להבין מכל הנתונים הללו?".

לסיכום

אני לא חושב שאפשר לטעון לכאן או לכאן שאיש מקצוע בתחום חוויית המשתמש חייב להיות בעל ידע מתקדם בעולם התוכן בו הוא פועל באותה מידה שניתן לפסוק שעדיף להיות בור ומנותק מעולם התוכן בכדי להיות כמה שיותר אובייקטיבי ומחולל שינוי. הבנה של עולם התוכן מביאה איתה נחת לאיש הממשק והלקוח ומאפשרת להתמקד בעבודת האיפיון והחשיבה מתוך הבנה עמוקה עם התהליכים והעולם בו המשתמשים המקצועיים פועלים. מצד שני, בשביל לחשוב בצורה יצירתית דרושה לעיתים יכולת להסתכל על עולם התוכן מזוית ראייה אחרת ויותר משוחררת.

האיזון לדעתי הוא לפתח מספיק ידע בשביל שאפשר יהיה להבין את העיקר ולגבש הבנה של הבעיות העיקריות אותן אנו מנסים לפתור ביחד עם המומחים. זה לא ריאלי, חכם או אפקטיבי לנסות להיות מומחה בעולם התוכן כי זה יכול לבוא על חשבון היצירתיות, התעוזה והחוצפה הבריאה הנדרשים בכדי לחולל שינוי אמיתי ולשפר במקום רק לשמר.

תגובה אחת על “לשחות בעולם התוכן – יתרונות וחסרונות”

  1. 12/08/2013 בשעה 15:18 אמיר ד.

    מאמר מצוין באותו נושא:
    Experience Slows You Down
    You don’t change an industry you know all about

    https://medium.com/design-ux/9b25a4153669

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה