RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

פחי אשפה מדברים

בברלין החלו בניסוי מעניין העושה שימוש ביישום קפטולוגי הנועד לעודד אנשים לזרוק פסולת לפחי אשפה. זאת דוגמא מצויינת לשימוש בטכנולוגיה משכנעת בסביבה עירונית תוך שימוש בחפץ מוחשי.

כפי שכתבתי בהודעת המבוא לקפטולוגיה, היישומים של טכנולוגיה משכנעת מאוד מגוונים וניתנים למימוש הרבה מעבר למסך דיגיטאלי. במקרה המדובר ההתנהגות שאנו רוצים לעודד היא השלכת פסולת לפחי אשפה ברחוב בניגוד להתנהגות הלא רצויה (והמוכרת מאוד) של השלכת פסולת לרחוב. פתרון יצירתי שניתן למצוא בברלין עושה שימוש בחיישנים שמזהים מתי מושלכת אשפה לפח וגורמים לפח להגיד בקול: "תודה רבה". זה אולי נשמע מעט טיפשי אך האנשת הפח והשמעת הקול (אולי אפילו בטון או מבטא מבדרים) מעודדת אנשים להשליך את האשפה לפח מפני שהם רוצים לראות את זה עובד. אולי אפילו להראות לחברים שמגלים ספקנות. היישום אינו עובד בלילה על מנת לא להפחיד אנשים, מה שמראה שההיבט האנושי נלמד ונחקר היטב.

קפטולוגיה קשורה קשר חזק מאוד לעיצוב אינטראקטיבי מפני שכל התכלית שלה הוא תיכנון עבור התנהגות של אנשים. התנהגות שאנו רוצים לשנות, לכוון או לעודד. דרושה רמה גבוהה של יצירתיות לצד יכולות טכנולוגיות על מנת לממש יישומים כאלה והדוגמא של פחי האשפה לדעתי היא דוגמא מצויינת. יישום קפטולוגי חייב כמובן להיות שמיש אחרת הוא יכשל. אם פחי האשפה "החכמים" היו בנויים בצורה כזאת שלא היתה מאפשרת לאנשים להשליך את הפסולת בקלות (היה להם חריץ צר כמו לתיבת דואר) אז סביר להניח שאנשים לא היו מתאמצים יותר מידי וכל הרעיון היה מתפספס. כפי שתיארתי בהודעת המבוא, B.J. Fogg מחלק יישומים קפטולוגים לשלוש קטגוריות: כלי, מדיה ושחקן חברתי. במקרה המדובר נעשה שמוש בשחקן חברתי (Social actor) היות ומתבצעת האנשה של פחי השאפה שבאה לידי ביטוי ביכולת שלהם לדבר ולהגיד "תודה רבה".

6 תגובות על “פחי אשפה מדברים”

 1. 04/10/2005 בשעה 17:39 רתם

  אני לא מבינה גדולה בהיסטוריה של הקפטולוגיה, אבל כבר ב-1996 נהגו הפחים בפארק השעשועים "אפטלינג" (הולנד) לומר בקול רם "papier hier" (נייר לכאן). הייתי בת 12, ואני עדיין זוכרת את ההתלהבות והפליאה…

  אז אמנם זה לא חלק אינטגרלי מחוויה יומיומית, אלא עוד משחק בפארק השעשועים התיירותי עבור קהל היעד הצעיר, אבל השורה התחתונה היתה זהה: השימוש בפח מהנה/מפתה יותר, והשטח הציבורי נקי יותר.

 2. 04/10/2005 בשעה 17:40 ofer

  הרעיון חביב אבל לא חדש. בפארק האפטלינג בהולנד יש מספר פחים שכאלה המשמשים כמקור אטרקציה לילדים המתרוצצים בפארק.

 3. 04/10/2005 בשעה 17:59 אמיר דותן

  היי רתם, עופר

  ציינתי את הפחים הגרמנים כדוגמא ליישום קפטולוגי מפני שבדיוק יצא לי לקרוא על כך את הכתבה ב-CNN. לא טענתי שמדובר במשהו חדש והגיוני מאוד שמשהו כזה קיים כבר כמה זמן. יישומים טכנולוגים שנוצרו במטרה לשכנע קיימים הרבה לפני קפטולוגיה וכל הרעיון של קפטולוגיה הוא לתת איזשהו בסיס תאורטי לניתוח והבנה של יישומים כאלה. לפי מה שרתם תיארה נשמע שרעיון הפחים המדברים עובד לא רע בכלל :) אולי בקרוב בתל-אביב.

 4. 07/10/2005 בשעה 10:08 דימה מוטל

  מאמר מעולה.
  רק רציתי להגיד שחייבים להכניס את הרעיון הזה גם לפארק השעשועים החדש באילת. "עיר המלכים" – http://www.kingscity.co.il

 5. 09/10/2005 בשעה 20:20 אמיר דותן

  אתה תמיד יכול להציע להם דימה :)

 6. 02/12/2005 בשעה 22:30 נמרוד ברנע

  את הפפיר היר שיש באפטלינג במשפחה שלי זוכרים ואף אומרים למרות שעברו 4 שנים מאז שהיינו שם.

  בהחלט כיפי ונחמד,
  גם כל פח מעוצב בצורה שונה – פעם זה מכשפה, פעם זה ליצן, כל מיני דמויות ייחודיות של אפטלינג. מאוד נחמד.

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה