RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

בעיות שמישות בסיסיות באתר myspace.com

אתר הקשרים החברתיים myspace.com הוא אתר פופלארי. כל כך פופלארי שיש לו למעלה מארבעים מיליון משתמשים רשומים וטייקון התקשורת רופרט מורדק קנה אותו ב-850 מיליון דולר ביולי 2005. כמשתמש קבוע באתר אני סובל ממספר באגי שמישות מאוד בסיסיים שגורמים לי לתהות האם ומתי מישהו שם יעלה עליהם ויטרח לתקן אותם.

myspace.com הוא אתר אמריקאי המאפשר לכל אדם לפתוח דף בית בו הוא יכול לנהל בלוג, לספר על עצמו והכי חשוב – לצרף משתמשים אחרים באתר לרשימת החברים שלו. מי שחבר שלך יכול להשאיר לך הודעה פרטית או פומבית ואתה תמיד יכול להציץ ברשימת החברים שלו ואולי לדוג שם חבר חדש או שניים לעצמך. הרעיון פשוט, לא חדש וכנראה שארבעים מיליון חברים לא טועים. זה מפתיע שאתר כל כך פופלארי ומצליח עושה כמה טעויות בסיסיות הן מבחינת שמישות והן מבחינת חברותיות.

1. סטטוס לוג אין למערכת

אחד הכללים המנחים הבסיסיים באיבחון שמישות ממשק הוא שהמערכת אמורה תמיד לחשוף למשתמש את המצב בו היא נמצאת. היעדר סטטוס ברור ועדכני יוצר תחושת אי וודאות, בלבול וחוסר בטחון אצל המשתמש. תיאור קצב ההורדה או ההעתקה של קבצים הוא דוגמא מצויינת למימוש הכלל המנחה הזה. כאשר משתמש רשום נכנס לאתר הקישור בפינה הימנית העליונה משתנה מ-Sign in ל-Sign out. עד כאן הכל בסדר ותואם את הציפיות. הבעיה מתעוררת כאשר למשתמש יש יותר מחשבון אחד והוא רוצה למשל להשאיר הודעה פומבית למשתמש אחר. המערכת אינה מספקת שום אינדיקציה לגבי איזה חשבון מחובר בכל רגע נתון וקל מאוד לשלוח הודעה ולצפות שהיא תופיע מחשבון X כאשר למעשה היא מופיעה כהודעה מחשבון Y. אפשר לטעון שאם המשתמש הרגע נכנס לאתר הוא אמור לדעת עם איזה חשבון הוא מחובר, אך כאשר המערכת זוכרת את המשתמש על ידי cookie אי אפשר לצפות ממנו לזכור מאיזה חשבון הוא התחבר פעם אחרונה.

התוצאה בשטח היא שלא פעם ולא פעמיים יוצא לי לעשות טעות שמאלצת אותי למחוק את ההודעה, להתחבר מחדש ולהעלות את ההודעה מחדש. יש לי הרגשה שאני לא היחיד והפתרון הוא מאוד פשוט. כאשר משתמש מתחבר עם חשבון מסויים הוא צריך לראות בצורה ברורה את שם המשתמש המחובר וזה משהו שמוכר לרבים מאיתנו משירותי דואר כמו יאהו! למשל. Signed in as Amir Dotan זה כל מה שצריך להופיע לצד הקישור Sign out. זה כל כך פשוט, נכון? אז מדוע זה לא שם? ככל הנראה בגלל שמי שתכנן את המערכת לא ציפה שאנשים ישתמשו ביותר מחשבון אחד והתופעה הזאת בעיקר נפוצה אצל אמנים שמחזיקים חשבון אחד ללהקה ואחד לעצמם או חשבון ללהקה וחשבון לעצמם כיוצרים עצמאיים כמו במקרה של כותב שורות אלה.

זאת דוגמא למשהו שבקלות יכול ליפול בין הכסאות בשלב התכנון ורק אחרי תקופת שימוש מסויימת והערכת הממשק אפשר לאבחן פגם מסוג זה. לדעתי אפשר לטעון שתיאור שם המשתמש המחובר למערכת היא קונבנציה שחייבת להיות כלולה בממשק. גם אם נניח שלא היתה אופציה מאיזשהי סיבה לאותו אדם לפתוח יותר מחשבון אחד, יכול מאוד להיות שאני אכנס לאתר אחרי שמישהו אחר נכנס לחשבון שלו ושכח לעשות log out. גם במקרה כזה לא תהיה לי אפשרות להבחין בטעות עד שאני אעלה את ההודעה ואז ישנו גם סיכון שאנשים יבינו שהם משתמשים בחשבון של מישהו אחר וינצלו את המצב בצורה שלילית. גם אם משתמש לא שם לב שהוא מחובר עם חשבון אחר אפשר לנסות ולמנוע את הטעות גם על ידי הוספת משפט פשוט בעת כתיבת ההודעה: "מעלה הודעה כמשתמש Amir Dotan". זאת תהיה דוגמא לכלל המנחה Help users recognize, diagnose, and recover from errors מפני שאנו מאפשרים למשתמש להבחין בטעות אפשרית לפני שהיא נעשתה.

2. עריכה פשוטה של הודעה

כאשר שולחים הודעה פומבית למישהו דף הביניים המופיע הוא דף בו ניתן לקרוא את ההודעה עם כפתור אחד בודד Post comment. הרי כל הרעיון של דף הביניים הוא לאפשר למשתמש לערוך את ההודעה אם הוא הבחין בטעות כתיב למשל. כיצד הוא אמור לעשות את זה? האופציה היחידה היא בעזרת כפתור ה-Back המובנה בדפדפן ותודה לאל שההודעה אכן מופיעה בתיבת הטקסט אך מדוע לא להקל ולכסות את כל האופציות על ידי הוספת כפתור Edit כפי שאנו מכירים מעשרות אתרים אחרים? זאת דוגמא לאי עמידה בכלל User control and freedom ו-Help users recognize, diagnose, and recover from errors כאשר הדגש הוא על ה-recover במקרה הזה. דף הביניים נועד לתמוך בחלק של ה-diagnose היות והוא מאפשר למשתמש לאשר את ההודעה לפני שהיא מופיעה. לדעתי אי אפשר לסמוך רק על כפתור ה-Back במקרה כזה ובהחלט יש מקום לשקול כפתור נוסף שיבטא בצורה ברורה יותר את האופציה לערוך את ההודעה.

3. תגובה להודעה פומבית

זה מפתיע שאתר שמושתת על הרעיון של קשרים חברתיים וערך חברתי מוסף לא מאפשר לחברים לנהל שיחה פשוטה. כאשר חבר שולח הודעה פומבית המופיע בדף הבית שלך ואתה רוצה להשיב לו על ידי לחיצה על הקישור Add comment מופיעה הודעת השגיאה Error: You must be someone's friend to make comments about them. כל מה שרציתי לעשות הוא להגיב לחבר בדף הבית שלי. האופציה היחידה היא לשלוח לו הודעה פרטית או להעלות הודעה פומבית בדף הבית שלו. התוצאה המתקבלת בשטח היא שיחות מפוזרות שמתנהלות על פני מספר אתרי בית כאשר אין פתיל אחד כפי שהתרגלנו לראות בתגובות למאמרים באתרים ובפורומים. זהו פגם חמור שפוגע ברמת החברותיות של המערכת היות והוא אינו מאפשר לשני אנשים לנהל שיחה נורמאלית בצורה הכי בסיסית ומתבקשת. מערכת מהסוג הזה אמורה לעודד חברותיות ולא להכשיל אותה.

בראייתי, דף הבית באתר מהסוג הזה הוא מקום בו אפשר לשוחח עם חברים. הצורך להגיב על הודעה של מישהו בדף הבית שלו הופכת את ההודעה שלך אצלו למשהו שרק הוא יכול להבין. יכול להיות שזאת היתה החשיבה מאחורי התכנון של המערכת אך הפגם הוא שיישום כזה אינו מעודד אנשים אחרים להצטרף לשיחה מכיוון שהם לא מבינים את ההקשר של התגובה. מה שנוצר הוא אוסף מבולבל וחסר משמעות של תגובות שנראות כמעט רנדומאליות.

לעיתים בעיות שמישות נראות במבט ראשון הגיון בריא וכאשר מצביעים עליהן התגובה היא: "איך הם לא חשבו ליישם את זה? זה כל כך מתבקש ושקוף!". עובדה שהרבה מאוד פעמים אנשים פשוט לא חושבים מספיק ולא מתכננים ממשקים עם אותם דברים כל כך ברורים ומתבקשים. זאת פשוט המציאות. אם זה לא היה המקרה אז יועצי שמישות ברחבי העולם היו מובטלים ועושים הסבה מקצועית. אני חושב שהדוגמא הראשונה שציינתי היתה יכולה בקלות לחמוק מידי המתכננים למרות שהייתי מצפה מכל מערכת שמשתמש מתחבר אליה להציג את שם המשתמש המחובר בכל עת מטעמי פרטיות אם לא נוחות. הדוגמא השנייה מריחה יותר כאילו אחד המתכנתים נרדם בשמירה ושכח כפתור בעוד לדוגמא השלישית אני מתקשה למצוא הסבר מספק. myspace.com הוא דוגמא למערכת מורכבת הסובלת מבעיות שמישות, מי יותר חמורות ומי פחות, וכמוה ישנן עוד המון. בעיות שמישות מובנות בכל מערכת ברמות שונות וההבנה הזאת צריכה לעודד תכנון נכון ובדיקות חוזרות לאורך תהליך הפיתוח ואחרי שהמערכת הושקה לקהל המשתמשים ונעשה בה שימוש לאורך זמן.

8 תגובות על “בעיות שמישות בסיסיות באתר myspace.com”

 1. 21/04/2006 בשעה 1:20 גיא

  מה עם שוקס של NRG?

 2. 22/04/2006 בשעה 13:16 nabash

  אמיר שלום,
  אין לי תענה לנכונות הדברים והטענות לגבי השימושיות של האתר אבל בכתבה אתה מפנה לרשימת היורסטיקות של נילסן שהיא מ 1994 ואם אני לא טועה נילסן עצמו יצא נגדה בזמן האחרון. הערכה יוריסטית של ממשקים (לדעתי) דורשת בחינה של התאמת היורסטיקות למושא הבחינה לפני תחילת ההערכה.

 3. 25/04/2006 בשעה 15:53 אמיר דותן

  היי,

  אתה צודק ואכן נילסן עצמו הסכים שהעקרונות המקוריים שלו דורשים ריענון רציני היות והם נכתבו לפני המפץ הגדול של האינטרנט. עדיין, במהות שלהם, חלקם הגדול לדעתי עדיין תופס ורלוונטי מאוד מפני שמדובר בדברים מאוד בסיסיים לכל ממשק כמו הכרה במגבלות הזכרון האנושי, פנייה למשתמש בשפה שלו ועוד. אלה העקרונות אליהם כיוונתי במאמר בהקשר של האתר. אולי הגיע הזמן באמת למצוא רשימה עם תאריך יותר עדכני :)

 4. 25/04/2006 בשעה 15:57 אמיר דותן

  "מה עם שוקס של NRG?"

  מה איתו באמת? :) מן הסתם אתר בסגנון מאיי-ספייס. לא יצא לי להתעמק בו יותר מידי מעבר למבט חטוף. אולי באחד הימים אני אקדיש לו מאמר.

 5. 23/05/2007 בשעה 21:05 רומי

  לגבי הסעיף הראשון (ציון שם המשתמש ליד כפתור הלוג אאוט) – יש לזה גם צד אחר: שמירה על הפרטיות. במיוחד במחשבים שבהם יותר ממשתמש אחד, או במחשבים שבהם אנשים יכולים לחלוף ליד המסך שלך, אתה עשוי לרצות לגלוש בלי שהעמוד יצעק את הזהות שלך בצורה בולטת. השיקול הזה רלבנטי דווקא בגלל הזיהוי שנשמר בקוקי, ואינו כתוצאה מפעולת הזדהות מכוונת שביצעת בכניסה הנוכחית לאתר.

 6. 23/05/2007 בשעה 22:52 אמיר דותן

  הו שלום :-)

  כמעט בכל אתר בו עושים לוג-אין שם המשתמש תמיד מופיע בפינה הימנית העליונה. יאהו!, גוגל, אמזון וכל אתר אחר שאני יכול לחשוב עליו. אני לא רואה כל כך מה הקשר לפרטיות. מדובר סה"כ בשם המשתמש ולא בססמא שגלויה לכל. האתר צריך ליידע את המשתמש באיזה מצב הוא מחובר. זה אלמנטארי. המשתמש לא צריך לנחש ולבדוק במיוחד. כפי שתיארתי, זה יותר רלוונטי למקרה בו למישהו יש יותר מחשבון אחד והוא צריך לדעת מה החשבון הפעיל ברגע נתון.

 7. 25/06/2008 בשעה 17:30 לירן

  שלום..
  אני נרשמתי לאתר בתור אמן ובדיוק איך שרשמת אני פותח לי מי ספייס עצמאי בנוסף ללהקה ואני רוצה לדעת איך אני יוכל לעשות אותו יותר מקצועי עם זה רקע שלי, לעלות את המוסיקה ופחות או יותר לשלוט בבלוג שלי…

 8. 25/06/2008 בשעה 17:33 אמיר דותן

  שלום לירן. ישנם הרבה אתרים שמלמדים ומאפשרים לך לעצב את הפרופיל שלך במאייספייס. תגגל customizing myspace profile ותגלה נפלאות. אני רחוק מלהיות מומחה בעיצוב פרופילים והפוסט שלי התייחס ללוח הבקרה של המשתמש עצמו. בהצלחה.

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה