RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,976 תגובות עד כה מאז 2005

סיכום ויזואלי של ממצאי מחקר משתמשים

בתחילת 2008, חקרו ב-BBC כיצד אנשים מוצאים, מנגנים ומשתמשים בקבצי וידאו בעזרת מכשירים ושירותים שונים כגון יוטיוב בכדי להבין מהו התפקיד שוידאו משחק בחיי אנשים, ולתכנן מוצרים בהתאם. מדובר במחקר משתמשים מרשים שחשף היבטים שונים של צפייה בוידאו ושם את הפעולה הפשוטה הזאת לכאורה בהקשר רחב יותר של חיי אנשים. מעבר לתוצאות שמעניינות כשלעצמן, משך את תשומת ליבי הפוסטר הצבעוני שהופק בסוף התהליך ומסכם את הממצאים.

נתקלתי בפוסטר לראשונה לפני מספר שבועות כאשר אדם הצ'ינסון, שעובד במחלקת חווית המשתמש ב-BBC, הציג אותו במפגש של איגוד השמישות הלונדוני והוא משך תשומת לב בצורה מיידית גם מבחינה ויזואלית וגם מבחינת התוכן. [קישור לפוסטר בגודל מלא – 7.3 מגה]

מחקר משתמשים מניב הרבה מידע איכותני וכמותי שכמעט בצורה אוטומטית מתורגם לטבלאות, גרפים ותרשימי אקסל מגוונים שיכולים לגרום בקלות לכאב ראש, ומקשים על היכולת לקבל תמונה כוללת של התוצאות והמסקנות. גישות קלאסיות להמחשה ויזואלית של מידע מקשות על שילוב וסיכום של מידע עשיר ובאקדמיה נהוג להשתמש בפוסטרים בכנסים בכדי לסכם מחקרים בצורה ויזואלית, אם כי התוצאה הסופית כפי שניתן לראות בדוגמא הבאה, תהיה לרוב יותר מסודרת ופחות צעקנית מהפוסטר של ה-BBC.

מדובר בפתרון שמצליח ליצור תמונת מצב צבעונית שמושכת את העין ויכולה להוות בסיס לדיונים ורעיונות. ברגע שמסקנות המחקר מוצגות באופן כזה ומכירים אותן לעומק מעבר לפוסטר, ניתן בקלות להציץ בפוסטר לאורך התהליך בכדי להיזכר ולבדוק כיצד העיצובים הנרקמים מתאימים למציאות בה חיים אנשים.

במפגש תיאר הצ'ינסון כיצד הם הציבו את הפוסטר במקומות שונים בבניין וגילו שאנשים נעצרו והתחילו לדבר עליו. היה לו ערך מוסף והוא עורר שיחות שעזרו לזהות מידע נוסף. אני אוהב את הרעיון שממצאי מחקר הופכים לחפץ וכלי עיצובי בפני עצמו. יש משהו מאוד לא מאיים בממצאים שמוצגים בצורה מאויירת והומוריסטית, ולאור הנושא המתואר בפוסטר הגישה שנבחרה לתיאור המידע עובדת טוב מאוד לדעתי ומתאימה יותר מגישה יותר מקובלת לסיכום מידע בפוסטרים אקדמאיים היות והוא לא נועד לקהל אקדמאי – הוא נועד לאנשי מקצוע וקהל אינטרנטי.

הפקת הפוסטר ותיאור הממצאים בצורה ויזואלית היא החלק הקל יותר בתהליך שכלל יומני משתמשים וראיונות שנועדו לגלות מה אנשים עושים לפני, אחרי ותוך כדי צפייה בוידאו. איסוף מידע הוא תהליך לא פשוט שבעקבותיו מגיע תהליך מאתגר של ניתוח ואחריו גיבוש ממצאים ומסקנות. במבט ראשון, הפוסטר נראה אולי פשטני אך הוא מתאר מידע מגוון שנאסף לאורך זמן המתאר את הסביבה העשירה מבחינה טכנולוגית וחברתית בה אנשים צורכים כיום וידאו.

הפוסטר מעמת אותנו בצורה פשוטה עם העובדה שצריכת וידאו נעשית לעיתים בהקשר מאוד חברתי (Social viewing) כחלק מהשיגרה היומיומית של אנשים מסויימים. הם משתמשים במגוון מכשירים ושירותים, כאשר חלקם אינו רק צורך אלא גם אוסף ומשתף. הפוסטר נועד בראש ובראשונה ליידע ולעמת את צוות הפיתוח עם המציאות בה אנשים חיים כי המוצרים אותם הוא יפתח יצטרכו להשתלב בסביבה הזאת ולענות על צרכים שונים תוך התחשבות בהרגלים שלעיתים אנו לא מספיק מודעים להם או כלל לא מכירים אותם.

מבחינה מתודולוגית, אני סבור שמדובר פה בפתרון מעניין שיכול להתאים במצבים מסויימים כאשר אנו מעוניינים לרכז מסקנות מחקר לכדי תמונה אחת כוללת שתעזור גם ללקוח וגם לצוות הפיתוח להבין מהי המציאות בה הם פועלים. לא מן הנמנע להציג פוסטר שכזה לצד תרשימים "מסורתיים" אם הלקוח חפץ בהם או אם מגיעים למסקנה שהוא שמרן מידי בכדי לעכל תצוגה בעלת אופי אלטרנטיבי יותר. מעבר לאופן הויזואלי בו מוצגים הממצאים, מדובר פה בדוגמא מצויינת לדעתי לחשיבה מכוונת משתמשים ששואפת ללמוד ולהבין בכדי להבטיח התאמה אופטימאלית בין התוצר הסופי, קהל היעד והסביבה.

5 תגובות על “סיכום ויזואלי של ממצאי מחקר משתמשים”

 1. 28/10/2008 בשעה 19:46 אדוה

  מעניין מאוד, תודה.

 2. 28/10/2008 בשעה 20:05 אריק

  למען האמת, לא הבנתי כלום מהפוסטר הזה. תקרא לי old-fasion אבל אין כמו גרפים, תרשימים או סתם מספרים בשביל להציג תוצאות, ואין כמו כמה פסקאות מסכמות בשביל להבין מה השורה התחתונה של המחקר.

 3. 28/10/2008 בשעה 20:57 אמיר דותן

  אריק, הפוסטר מבחינתי אינו עומד בפני עצמו והוא מלווה בהסבר טקסטואלי שמסוכם בפוסט של ה-BBC ובפוסטר הנוסף הזה (זהירות. קובץ תמונה מאוד גדול) http://tinyurl.com/56ej6b

  למרות שניתן לפרש אותו בצורה ויזואלית בלבד במידה מסויימת, טקסט חשוב כפי שכתבת בכדי לחדד את ההבנה והתוצאה הויזואלית היא חלק ממכלול. הפוסטר הספציפי הזה די מבולגן ופוסטרים אקדמאים שנועדו לסכם מחקרים נוטים להיות יותר מסודרים. אין לי ספק שהמחקר מתואר בצורה מפורטת במסמך ארוך וגדוש גרפים אך הפריט הזה נועד להציג סיכום בצורה קלילה ונגישה יותר. כפי שכתבתי, אני לא רואה סיבה מדוע פוסטר שכזה אינו יכול במקרים מסויימים לבוא במקביל לגרפים ותרשימים שכבודם במקומם מונח, אך בשביל לתאר בצורה כוללת תמונת מצב עשירה הם לא אידיאלים. הייתי אף אומר שבעוד תרשימים מעולים בשביל להציג מידע כמותי, פוסטר שכזה מציג מידע איכותני ופשוט מספר סיפור (או כמה סיפורים במקביל).

  אני יכול לדמיין פוסטר כזה תלוי במשרד וחדר ישיבות לאורך תהליך הפיתוח מאשר גרפים ותרשימי עוגה שנועדו בראש ובראשונה לתת מידע בצורה מדוייקת, כאשר כאן מדובר בתיאור כללי בכדי ליצור יותר אווירה ותמונת מצב מאשר הצגת מספרים מדוייקים. השניים יכולים להתקיים במקביל כאשר השאלה המרכזית היא מהו הייעוד שלהם. מבחינתי, פוסטר כזה שתלוי במשרד מהווה סיכום ויזואלי ותזכורת ולא מידע מסודר אותו אני אחפש בתרשימים קונבנציונאלים.

 4. 29/10/2008 בשעה 11:44 רן יניב הרטשטיין

  אני תוהה אם מישהו עשה מחקר משתמשים על הפוסטר

 5. 29/10/2008 בשעה 11:50 אמיר דותן

  :)

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה