RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

קומפוננט נגישות לפלאש שפיתחתי לפני מספר שנים

זהו פרוייקט שעבדתי עליו בזמן לימודי התואר הראשון במולטימדיה בשנת 2002 כחלק מקורס שכלל שמישות ונגישות. מדובר בקומפוננט פלאש שמסייע לאנשים עם מגבלות מוטוריות (אוכלוסיה מבוגרת, אנשים הסובלים מפרקינסון, Cerebral Palsy) שמקשות עליהם להתמקד ביעילות עם העכבר על קישורים וכפתורים, עקב רעידות לא רצוניות.

זה היה פרוייקט שמאוד נהנתי לעבוד עליו והמטרה היתה להשתמש ביכולות של פלאש בשביל לתמוך במשתמשים המתקשים להתמקד על קישורים עקב רעידות בידיים. הרעיון היה פשוט אך היישום שלו היה מאתגר. ברגע שמוסיפים את הקומפוננט לכל סרט פלאש, הוא מזהה את כל האלמנטים הלחיצים בסרט ופועל כך שברגע שסמן העכבר מתקרב אל אחד מהם הוא נצמד אליו. מפתח האתר מגדיר את תחום הרגישות ואפשר לקבוע גם האם הוא יראה באופן ויזואלי על המסך תוך התאמת צבעים בכדי לצמצם פגיעה במראה הכללי של האתר.

בלי להכנס יותר מידי להיבטים טכנים אציין רק שאין אפשרות לשלוט במיקום של עכבר המערכת כך שברגע שקובץ הפלאש נטען העכבר האמיתי מוחבא ומוחלף באלמנט פלאש שעוקב אחר העכבר ונראה כמו חץ לכל דבר. למרות שהוא עוקב אחר מיקום העכבר האמיתי, עדיין ישנה אפשרות לשלוט על המיקום והתצוגה שלו בעזרת קוד וזה מה שקורה במקרה הזה. זהו קובץ הדגמה שיצרתי על מנת להמחיש את התוצאה הסופית. ישנם עדיין כמה באגים ולו היה לי יותר זמן אני מאמין שהייתי מצליח להתגבר עליהם. עדיין, היה מדובר בפרוייקט לימודי מאוד מעשיר שאני שמח שיצא לי לעבוד עליו. עד כמה שידוע לי זה היה קומפוננט הנגישות הראשון שנכתב בפלאש. מעבר לפונקציונאליות, הוא הדגים מבחינתי כיצד ניתן לעשות שימוש ביכולות המולטימדיה של פלאש על מנת לעודד נגישות ולבחון דרכים להקל על משתמשים עם צרכים מיוחדים.

הפיתוח והמחקר שהוביל אליו מתוארים במסמך הקצר הזה שהגשתי ביחד עם הגרסה הסופית למי שמתעניין לקרוא מעבר.

6 תגובות על “קומפוננט נגישות לפלאש שפיתחתי לפני מספר שנים”

 1. 18/03/2007 בשעה 18:02 יאמיר

  לפני שקראתי את רעיון הפיתרון שלך לבעיה, חשבתי על פיתרון בכיוון של אלגוריתם מייצב תנועה, כמו בכמה דגמי מצלמות דיגיטליות קומפקטיות עם אולטרה-זום.
  האתגר העיקרי ביישום פתרון כזה הוא בפיתוח האלגוריתם שידע להתעלם מהרעידות הלא רצוניות, ויזיז את הסמן רק בתגובה לתנועה יציבה.
  הפתרון עצמו, לכשיפותח, יוכל להשתלב ישירות במערכת ההפעלה (דרייבר לעכבר) ובכך לשרת את כל היישומים מבלי הצורך להתאים כל יישום בנפרד.

 2. 18/03/2007 בשעה 19:00 אמיר דותן

  זה בהחלט כיוון אפשרי, אך ממה שיצא לי לראות בפועל, במקרה של מישהו עם רעידות, אין ממש מקרה של תנועה יציבה ומדובר ברעד תמידי שמקשה מאוד על התבייתות עם הסמן. הייתי אומר שהפתרון צריך לבוא דווקא מכיוון של אמצעי קלט שונה שלא מצריך דיוק על ידי תנועה. מקלדת היא האפשרות הטבעית למשל כאשר המגבלה העיקרית, שהיא היתרון של העכבר כמובן, היא יכולת התמרון. עדיין, שילוב נכון של מקשי גישה וטאב יכולים מאמין להוות תחליף ראוי.

 3. 19/03/2007 בשעה 8:46 talyaav

  כשמדברים על נגישות, מדברים על נגישות לכל המוגבלויות ולא רק למוגבלות אחת מסוימת. הרעיון שמובא כאן הוא מענין, אך היישום שלו יכול להפריע לאנשים עם מוגבלויות אחרות כגון הפרעות קשב וריכוז שיוצאים מריכוז מכל תנועה חריגה במסך.
  טליה.

 4. 19/03/2007 בשעה 10:48 אמיר דותן

  שלום טליה,

  אני מודע ומסכים בהחלט עם התיאור שלך. זאת נקודה שאני מודה שלא הדגשתי בזמן העבודה על הפרוייקט. אין טעם בהנגשה שמקלה על קהל אחד ובאותו זמן מקשה על קהל אחר. לא התייחסתי לזה בפיתוח, אך בקלות אפשר היה להדליק ולכבות את האפקט כך שרק מי שזקוק לו יהנה ממנו, באותה מידה שניתן לשנות את הצבעוניות של אתר או לכבות את העיצוב לגמרי בשביל לצפות בגרסה טקסטואלית.

 5. 07/04/2009 בשעה 21:47 רני

  הי
  זה לא כל כך נגיש, כי זה לא עובד עם טאבים.
  הנגשה לא עובדת עם הדלק וכבה. זה אמור לעבוד לכולם אותו דבר.
  אבל באמת הגיע הזמן שאדובי יבנו פלאש נגיש.

 6. 07/04/2009 בשעה 21:58 אמיר דותן

  היי רני. הדגש היה על משתמשים עם בעיות מוטוריות שעושים שימוש בעכבר ולכן הקומפוננטה מגדילה את שטח הכפתור ומציגה אותו באופן ויזואלי. מי שמשתמש בטאב מכל סיבה שהיא לא זקוק לעזרה ברמת הדיוק והשימוש בטאב פותר בדיוק את הבעיה הזאת רק מכיוון אחר לגמרי שמתאים לחלק מהאנשים עם בעיות מוטוריות. אם הקומפוננטה היתה תומכת גם בטאבינג אני מדמיין שהיא היתה פשוט מציגה חיווי ויזואלי אך לא היה צורך בהגדלת איזור הרגישות כי הוא לא רלוונטי. במגבלות פרוייקט לימודי והרבה שורות קוד ניסיתי לקלוע כמה שיותר :) אין ספק שאפשר לשפר והיו לי בזמנו רעיונות נוספים.

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה