RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

AJAX וקוראי מסך – צעד אחורה לנגישות?

שילוב הטכנולוגיות שנקרא בקיצור AJAX הוא אחד הסממנים הטכנולוגים המזוהים ביותר עם תופעת הווב 2.0 . מדובר במעבר מהמודל הקלאסי של אתר אינטרנט בו כל שינוי הכי קטן מצריך לעיתים טעינה מחדש של כל העמוד למצב בו השינויים ממוקדים ומוגבלים לאיזור ספציפי בדף. השינוי התפיסתי הזה מעודד חווית השימוש רצופה יותר וכזאת שלא מותירה את המשתמש בוהה במסך לבן. עד כאן הכל טוב ויפה. אך כיצד כל זה משפיע על משתמשים הנעזרים בקוראי מסך? לפי התיאור של ג'יימס אדווארדס מלפני שנה המצב די בעייתי.

קוראי מסך נמצאים בשימוש יום יומי על ידי משתמשים עיוורים הנעזרים בהם על מנת להשתמש באינטרנט. גם משתמשים דיסלקטים מעדיפים לעיתים להשתמש בקורא מסך במקום לקרוא טקסט. ההמלצות המתיישנות של ה-WAI נועדו ליידע בוני אתרים כיצד להנגיש את התכנים שלהם על ידי התחשבות בין השאר בקוראי מסך. ההנחיה הקלאסית היא להוסיף מאפיין alt לתמונות שיכלול תואר קצר וקולע של התמונה, וישנם עוד אחרים שדורשים התייחסות על מנת להבטיח שהאתר עומד בדרישות בכדי להיחשב נגיש על פי חוק (ע"ע The Disability Discrimination Act בבריטניה ו-Section 508 בארצות הברית). ההנחיות פורסמו ב-1999 ומאז קרו המון דברים בכל הקשור לבניית אתרים, החל מהשימוש הנרחב (יחסית) בפלאש והפרדת תוכן מעיצוב על ידי שימוש ב-CSS בבניית אתרי HTML.

מזה מספר שנים מפתחי אתרים מחכים בכיליון עיניים להנחיות המעודכנות והנה נראה שעד שהן יצאו גם אותן יאלצו לעדכן כי בינתיים AJAX הגיע לשכונה ופתאום עושים את הדברים קצת אחרת – עוד פעם. היישום הנרחב של AJAX החל עם יישומים חדשניים בעלי אופי אפליקטיבי מצד חברות כמו גוגל. התגובות הראשונות היו: "ואוו! איך הם עשו את זה? זה זורם! זה כאילו לא אתר אינטרנט! אני רוצה גם!" והשאר היסטוריה (וגם לא מעט היסטריה). מבחינת שמישות מדובר בצעד חיובי היות והמודל הישן של רענון דף בגלל כל שטיק היה בעייתי. לבהות במסך לבן כל פעם שלוחצים על קישור או כפתור לא בדיוק מעודד תחושת שליטה ונוחות. לפני שנה וחצי פרסמתי פה מאמר בנושא AJAX ושמישות והפעם אני רוצה להתייחס לֹֹ-AJAX ונגישות.

הפארדוקס הוא שמה שהופך ממשק AJAX ליותר שמיש יכול להפוך אותו לפחות נגיש. הבעיה נעוצה בכך שקוראי מסך נבנו על פי המודל הקלאסי בו הסרבר מחזיר תמיד דפים שלמים. עדכון מהבחינה הזאת הוא טעינה של דף כתוצאה מלחיצה על כפתור ניווט למשל. כעת, העדכונים מתרחשים בדפדפן תוך שילוב הסרבר מאחורי הקלעים, בצורה אסינכרונית כך שהם הרבה פחות מורגשים ממסך לבן. הניסויים של ג'יימס אדווארדס נועדו לבדוק דרכים שונות כיצד קוראי מסך יכולים לקלוט עדכונים מקומיים בדף. הוא בחן מספר גישות והגיע למסקנה (במאי 2006) שאין פתרון משביע רצון. קוראי מסך מבוססים על קריאה לינארית של אתר, כאשר המעבר למודל אפליקטיבי יוצר מציאות של מסך בו דברים מתרחשים בכל מיני מקומות, בלי סדר מסויים. חיפשתי עדויות ורשמים יותר עדכניים בנושא הזה אך לא מצאתי משהו שסותר את הממצאים הללו. אשמח לשמוע על התפתחויות ועדכונים בנושא ממישהו שיודע.

בהיבט הזה, ממשקי AJAX סובלים מאותה בעיה כמו ממשקי פלאש. הגישה האפליקטיבית שלהם היתה מההתחלה יתרון משמעותי על ממשקי ה-HTML שהרגישו לעיתים מיושנים עם טעינות דפים בלתי פוסקות. אם לפני שנתיים הם היו בגדר מיעוט היום אנו רואים שהם נהיים כמעט סטנדרט בפיתוח אתרים. יכול להיות שזה יחייב את יצרני קוראי המסכים לשקול שינויים אפשריים או אולי שינוי יותר מהותי ברמת הדפדפנים עצמם. אדווארדס עצמו מעלה את האפשרות שאולי מי שמשתמש בקוראי מסך "אינם אמורים" להשתמש בממשקים אפליקטיבים וצריכים אולי גרסה שמתאימה לקוראי מסך. זה כמובן סותר את כל הרעיון של נגישות ועיצוב אוניברסאלי.

זה אינו נושא פשוט, ונראה שבכל ההייפ של ווב 2.0 קל לשכוח את כל מה שנלמד עד כה בתחום של נגישות אתרים. אני בספק אם ההנחיות המעודכנות של ה-WAI יכללו התייחסות ל-AJAX אך אולי אני טועה. אני לא טוען כמובן שלא צריך לעשות שימוש בטכנולוגיות כי יש להן יתרונות ברורים מבחינת שמישות (וגם בעיות שמישות חדשות מן הסתם). אני כן חושב שמפתחי אתרים ששואפים לבנות ממשקים נגישים צריכים להיות מודעים לבעייתיות הטמונה ב-AJAX וקוראי מסך ולעשות את השיקולים שלהם. זה נכון לגבי טכנולוגיות אחרות וישנות יותר שאינן אידיאליות מבחינת נגישות כמו פלאש וג'אווה. מהבחינה הזאת זה באמת לא משהו חדש.

11.04.07 עדכון

במאמר הזה שפורסם שלשום, מסביר מרטין קליהן כיצד תוספות ל-XHTML מאפשרות לקוראי מסך לעבוד בצורה טובה יותר עם אפליקציות AJAX. מסתבר שבצורה מפתיעה, התהליך של יישום ההמלצות הואץ בכדי לענות על הצרכים החדשים והן ככל הנראה יכנסו לתוקף בקרוב מאוד.

2 תגובות על “AJAX וקוראי מסך – צעד אחורה לנגישות?”

  1. 28/03/2007 בשעה 17:11 talyaav

    יש כבר התחלה של פתרון ע"י ה- Roadmap for Accessible Rich Internet Applications (WAI-ARIA)

    http://www.w3.org/2006/09/aria-pressrelease.html.en

  2. 28/03/2007 בשעה 17:32 אמיר דותן

    תודה. תארתי לעצמי שמן הסתם התחילה עבודה בנושא. אני עדיין לא חושב שמשהו מזה יספיק להכנס להנחיות החדשות שאמורות להתפרסם השנה ואז למעשה נוצר מצב מגוחך אך משום מה בלתי נמנע בו יש דיליי של כמה שנים בין ההמלצות של ה-W3C לבין מה שקורה בשטח. עד שהם מצמצמים את הפערים כבר יש להיט חדש.

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה