RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

פתרונות טכנולוגים פשוטים יכולים לפתור בעיות ממשק מורכבות

בסוף חודש שעבר הוסיפו ב-YouTube פיצ'ר מאוד פשוט הן מבחינה טכנית והן מבחינה רעיונית המאפשר ליצור לינק לקטע ספציפי בקטע וידאו. כך למשל לא צריך לכתוב במייל או פוסט "תעבירו ל-03:45 בשביל לראות את הקוף רוקד" והלינק כולל בתוכו את נקודת הזמן ממנה הסרט יתחיל להתנגן. מה שמעניין אותי יותר הוא כיצד השכילו ב-YouTube להפוך כל נקודת זמן שאנשים כוללים בתגובה לקישור ומה אפשר ללמוד מזה על האופן בו לפעמים פתרון טכנולוגי פשוט יכול לחסוך ממשק מסורבל.

זה טבעי לשתף

כל מי שמעלעל מידי פעם בתגובות לסרטים ביו-טיוב נתקל לעיתים קרובות בתגובות המכילות הפנייה לנקודת זמן מסויימת בסרט. אנשים מרגישים צורך לשתף אחרים ולחלוק איתם רגעים מסויימים בסרט. זה טבעי ומתבקש במדיום חברתי ולאנשים ישנו צורך טבעי לשתף אחרים באותה מידה שיש להם צורך לסנן תוכן ולפעמים לקפוץ לעיקר על סמך המלצה של אחרים.

זה רק הגיוני שב-YouTube הבחינו בהמלצות שאנשים כוללים בתגובות תוך ציון נקודות זמן ספציפיות ותהו אולי כיצד ניתן לייעל את התהליך עבור הצופים כך שלא יצטרכו לגלול בחזרה לקטע הוידאו בכדי למקם את נגן הוידאו המהתל בנקודת הזמן הספציפית. מי שאי פעם ניסה למקם את נגן הוידאו על נקודה ספציפית יודע שהתהליך משול לנסיון הכנסת חוט תפירה לקוף מחט. הוא לא ממש מדוייק ואלא אם אתם מיומנים או שהאלים מחייכים אליכם באותו יום, אתם תמיד מפספסים בכמה שניות אחרי או לפני הנקודה אליה כיוונתם. לא סוף העולם אבל יכול לעצבן קלות.

מהו הפתרון?

כאשר הבעיה הניצבת בפנינו כמאפיינים היא להגדיר את הממשק שיאפשר לאנשים לקשר לנקודת זמן ספציפית ישנם המון פתרונות ברמת הממשק שאפשר לשקול. אולי המשתמש שכותב את התגובה ימקם את נגן הוידאו בנקודה הרצויה ואז ילחץ על כפתור מיוחד שנקרא לו "כתוב תגובה בקשר לנקודה הזאת"? אולי נוסיף לתיבת כתיבת התגובה הרגילה כמה תפריטים נפתחים שיאפשרו להגדיר את נקודת הזמן אליה רוצים להתייחס בתגובה? סיעור המוחות יכול להמשיך כאשר בסופו של דבר מערכת השיקולים תתבסס על היבטים כמו הפראקטיות הטכנית, ההשלכות שיהיו לה וחווית השימוש.

הבעיה העיקרית בשתי האפשרויות שתיארתי היא שהן דורשות מהמשתמש לעשות משהו חדש שהוא כנראה לא מכיר וכתוצאה מכך יחייבו שינוי של הממשק, תוך הוספה של אלמנטים כמו כפתורים ותפריטים. כל זה כאשר למשתמש ישנו כבר הרגל מאוד פשוט ואינטואיטיבי שכולל ציון נקודת הזמן בתגובה. זה לא משהו שצריך להסביר לו איך לעשות ואם מישהו רוצה להסב את תשומת לב הצופים לקטע בסרט הוא פשוט עושה את זה על ידי הקלדה של שתי ספרות, נקודתיים ושתי ספרות נוספות.

הפתרון לפעמים נמצא ממש מולנו

הפתרון שהוחלט עליו הוא מסוג הפתרונות הפשוטים להחריד שגוררים את התגובה האינסטנקטיבית "איך לא חשבו על זה קודם?" יכול להיות שהוא קיים באתרים אחרים, אך הוא חדש ב-YouTube ובמקומו ניתן היה ליישם משהו אחר. הפשטות והאלגנטיות באים לידי בכך שההרגל הקיים אינו נפגע והוא מועשר בצורה שהיא שקופה לגמרי למשתמש. ברגע שמישהו מציין נקודת זמן בתגובה כגון "תריצו ל- 03:23 בשביל הסולו גיטרה" המספרים הופכים אוטומטית ללינק לאותה נקודה. המשתמש אינו נדרש לסגל דפוס חדש ולעשות שום דבר אחר מעבר למה שהוא כבר רגיל לעשות או יחשוב לעשות בפעם הראשונה בעתיד.

ברמת המשתמש מדובר בפתרון לא פולשני שלא הוסיף פיקסל אחד לממשק הקיים ולא עימת אותו עם אפשרות חדשה ואלמנטים ממשקיים שהיו יכולים אולי להרתיע, לסרבל ולבלבל. מבחינה טכנית מדובר בפתרון מאוד פשוט של זיהוי רצף התווים המופרד על ידי נקודתיים וכולל מספר קבוע של מספרים. המשתמש עושה את מה שנראה לו טבעי והמערכת חכמה מספיק בכדי להבין למה הוא התכוון אחרי שהסברנו לה וכך היא חוסכת ממנו מאמץ מיותר, ולו מינימאלי הכרוך בהתמודדות עם שידרוג של הממשק.

מאוד פשוט לסבך

אפשר כמובן להתווכח עם הנחיצות של הפיצ'ר אך מבחינתי זה לא רלוונטי ופחות מעניין. מה שכן מעניין זהו האופן בו איפיון פיצ'ר יכול להיות מאוד פשוט ומבוסס על פתרון טכנולוגי שלאו דווקא דורש אלגוריתם מסובך. המטרה שלנו היא להציע פתרונות פשוטים ואלגנטים שעושים את העבודה ודורשים מינימום עבודה מאנשים. המחשבה על קישור אוטומטי של נקודת הזמן בתגובה נראית אולי מתבקשת וטבעית אך אני סבור שאם היינו מעניקים לקבוצת אנשי מקצוע מטלה לאפיין ממשק המאפשר תגובה על נקודת זמן ספציפית בסרט וידאו, חלק מהפתרונות היו יותר מסורבלים ואולי אף מתחכמים ללא כל הצדקה.

אני מאמין שהפתרונות שנראים לנו בדיעבד כפשוטים הם בדרך כלל אלה שהדרך אליהם אינה פשוטה. דווקא בגלל שהם לכאורה כה טבעיים ונמצאים מול הפרצוף שלנו קל לפספס אותם והתוצאה היא מורכבות מיותרת שאפשר להמנע ממנה.

10 תגובות על “פתרונות טכנולוגים פשוטים יכולים לפתור בעיות ממשק מורכבות”

 1. 09/11/2008 בשעה 21:05 ויטלי

  מצחיק, בדיוק כתבנו על זה לפני כמה ימים:
  http://blogs.microsoft.co.il/blogs/ui/archive/2008/11/05/162008.aspx.

  אחלה פיצ'ר.

 2. 09/11/2008 בשעה 21:24 אמיר דותן

  מוזר. הייתי בטוח שאני רשום על עדכוני RSS לבלוג שלכם ומסתבר שלא. תודה על התזכורת :-)

  התחלתי לחשוב שיכול להיות אולי מעניין במצבים מסויימים לסנן את התגובות של אנשים רק לפי התגובות שכוללות נקודות ציון. אם מדובר למשל בהרצאה באורך שעה וחצי כפי שגוגל מעלים למשל מידי פעם, אז יכול להיות שימושי לקרוא בצורה מרוכזת את ההמלצות של אנשים ואולי אף לחשב את החלקים בסרט שזכו לכמות התייחסויות רבה. זאת התפתחות קלאסית של דירוג תוכן על ידי גולשים שמתבצע ברמה מפורטת יותר.

  אני יכול לדמיין כיצד metadata כזה אולי יחלחל בעתיד לתוצאות חיפוש, כך שהן יכללו גם נקודות ציון שאנשים קישרו למילות המפתח. יכול להיות ששם הסרטון או התיאור שלו אינם כוללים את מילת החיפוש או הרעיון אך מישהו כתב בתגובה "שימו לב איך ב-06:32 יש דוגמא טובה לדרך הנכונה לבצע X" ואני בדיוק מחפש את X.

 3. 09/11/2008 בשעה 22:13 חנן כהן

  לפני יותר משנתיים, הפיצ'ר הזה עלה בגוגל וידאו.

  http://blogoscoped.com/archive/2006-07-20-n71.html

  אז כן חשבו על זה קודם.

  עכשיו צריך לחשוב למה לקח כל כך הרבה זמן לפיצ'ר הזה לזלוג מחלק אחד של גוגל לחלק אחר של אותה חברה.

 4. 09/11/2008 בשעה 22:22 אמיר דותן

  תודה חנן. ההתייחסות שלי היתה יותר לנושא הזיהוי האוטומטי של נקודת הזמן בתגובות של אנשים, למרות שהרעיון של הלינק עצמו הוא גם מעניין ומהווה הרי את הבסיס לכל הסיפור. ממה שזכור לי בגוגל וידאו ממה שזכור לי אין אפשרות תגובה. זה אכן מעניין שלינק ישיר לנקודת זמן כבר היה קיים בגוגל ואפשר להניח שזה שכב באיזו רשימת To do כשהם רכשו את יו-טיוב או שהם שכחו בכלל את הדבר הזה שנקרא Google Video.

 5. 11/11/2008 בשעה 16:53 ד"ר נדב דפני

  אני חושב שהעיכוב בהוספת הפיצ'ר הכל כך מתבקש הזה הוא חלק מהתופעה של "כבדות המוביל" שהיא חלק מהתופעה היותר רחבה של ארגונים שהופכים מרכזיים ומאבדים בכך את קלות התגובה והשינוי וההתחדשות, לא שזה גורף כי ביוטיוב זה באמת פחות מזה.
  הנכונות לבחון שינויים משמעותיים יותר ופחות כשאתה מוביל היא קטנה יותר, מעצם העובדה ש"כשמשהו עובד – לא נוגעים!" והמשמעות הפסיכולוגית של הקלישאה הזו היא גדולה הרבה יותר ממה שנראה.
  לי בסטיפס (www.stips.co.il), אתר גדול בטראפיק והחשיבות שלו בישראל, אבל קטן בכל פרמטר אחר, קל יותר לחדש ולשנות ולנסות פיצ'רים דווקא משום שכל דבר הוא פונקציה של החלטה של שניים ולא של "ועדות" ולכן יכולנו להמציא את הקונספט של "ענן תגיות תלת מימדי", שלדעת רבים הוא חידוש מדהים (מהסוג של "איך לא חשבו על זה קודם"), וזאת מבלי להתעכב ולבלות חודשים באיפיון, ויכוח וטירחון העניין אלא פשוט בגישת "גומרים – הולכים (על זה)"..

  למתעניינים, הנה פוסט על ענן התגיות התלת מימדי:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=650448

 6. 19/11/2008 בשעה 21:44 שלומי אסף

  מישהו שם לב גם ליכולת להוסיף כתוביות בשפות שונות לסרטי וידאו בdailymotion.com.
  יישום מדהים שעוזר כלכך להעביר סרטים לא בשפת הייעד.
  כך למשל תרגמתי את החתונה שלי מפורטוגזית/אנגלית לעברית, בשביל כל המשפחה והחברים .

 7. 19/11/2008 בשעה 21:48 אמיר דותן

  קיים גם ביו-טיוב http://uk.youtube.com/t/annotations_about :-) אתה מפתיע אותי. לדעתי אחד היתרונות טמון בהנגשת קטעי וידאו לחירשים, כבדי שמיעה ואנשים שלא מבינים את שפת המקור.

 8. 19/11/2008 בשעה 22:00 שלומי אסף

  בוא ואספר לך סיפור שהיה, כך היה.

  באתי לYouTube. התחלתי להעלות את קטע הוידאו שלי, ששקל משהו כמו 70 מגה. אולי פחות (לא זוכר).
  עמוד העלאת הקובץ פשוט לא הגיב. גם בIE וגם בFF. התייאשתי.

  במהלך מחשבות התסכול, בין ריפרוש מתוסכל אחד לעצבני שני, שמו של dailyMotion עלה במחשבתי.
  "היי- אני מת על האתר הזה, הרבה יותר מאשר UT. למה שלא אעלה את הסרט שם?"
  ———–

  כנראה שפיצ'ר הכתוביות קיים בUT. לי פשוט לא היתה שום דרך לזהות אותו, עקב ממשק העלאת סרטים נטול כל חיווי, או, בעל פונקציות JS שזרקו לי שגיאות לFireBug שלי ומנעו מבר טעינת הסרט להתמלא לו לאט לאט ולשחרר אותי מתסכוליי.

  ובלי שום קשר לכלום, daily motion rules :). המשתמשים שם הרבה יותר איכותיים. לעיתים אני מוצא עמוד של משתמש, ואני שוהה בו שעות, עם כל הסרטים האיכותיים המעניינים שהוא העלה לשם.

 9. [...] את חבריהם לצפות בנקודת זמן ספציפית בתוך הסרטונים, והטמיעו קישורים עמוקים לאותן נקודות זמן. פייסבוק ראו שהמשתמשים מתייחסים [...]

 10. [...] הפתרון של Currencies Direct הוא פשוט ואלגנטי לדעתי והוא מאפשר בסימון פשוט לראות רק את הנטו ולנקות את כל מה שאנו לא חייבים למלא. ההשפעה על אורך הטופס במקרה הזה היא דראסטית ומשימה שנראתה לפני שנייה מעיקה נהייתה לפתע יותר נסבלת. הטופס התקצר בחצי ויש לכך השפעה ישירה על הזמן וכפועל יוצא מזה על חוויית השימוש באתר. מבחינה טכנית מדובר בפתרון מאוד פשוט שלא דורש צוות מתכנתים, והתחכום טמון בחשיבה מכוונת המשתמש. זאת דוגמא טובה מאוד לכך ששיפור שמישות של ממשק יכול להיות כתוצאה מכמה שורות של קוד וזהו נושא שהתייחסתי אליו בעבר. [...]

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה