RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

משחקים נגישים לעיוורים

כשמדברים על נגישות למשתמשים עיורים, משחקים הם ככל הנראה הדבר האחרון שחושבים עליו, אם בכלל. חושבים קודם כל ובצדק על קריאת חדשות, מידע כללי, הזמנת מוצרים, שמיעת מוזיקה ושאר פעילויות אינטרנט בסיסיות ומשחק נראה כפעילות שהיא כבר "יותר מידי" עבור עיוורים, ובכלל, "זה מעניין אותם??". סביר מאוד להניח שכן.

רק בגלל שמישהו אינו רואה אין סיבה להניח שהוא פחות תחרותי, פחות נהנה מאתגרים או פחות משתעמם מכל אחד אחר ומחפש דרכים מעניינות להעביר את הזמן. בהיבט הזה של מוטיבציה לשחק, אני יכול לשער שלא קיים הבדל מהותי בין עיוור למישהו שאינו עיוור. נהפוכו. אם כבר אפשר להעלות את האפשרות שמישהו עם מגבלה כלשהי כמו עיוורון יהיה בעל מוטיבציה גבוהה יותר להוכיח את עצמו ולהתחרות נגד מחשב או נגד אחרים. הרצון הזה להצליח ולהתגבר על מכשולים פיזים ומנטאלים נראה היטב באולימפיאדת הנכים למשל. מהבחינה הזאת אני טוען שאין בעיה של מוטיבציה מבחינת משתמשים עיוורים. הפעילות מעניינת אותם בדיוק כשם שהיא מעניינת כל אחד אחר.

מבחינת אמצעים, משתמש עיוור המשחק משחק ישתמש בדרך כלל בקורא מסך כמו JAWS. חיפוש "משחקים נגישים" מניב מספר רב של תוצאות אך הייתי רוצה להתמקד במשחק ההכרויות שנבנה על ידי חברת Nomensa עבור ה-Royal National Institute of the Blind בבריטניה. המטרה המוצהרת של הפרוייקט היתה לפתח משחק נגיש שיעשה בין השאר שימוש ביכולות ההנגשה של פלאש. הם הצליחו. הבעיה היא שלדעתי הוא פשוט לא מעניין ולכן גם אם הוא נגיש לא ממש מעביר את המסר הנכון.

אני מקבל את הטענה שמה שאולי נחשב בעיניי מאתגר כמישהו שרואה לאו דווקא עולה בקנה אחד עם מישהו עיוור ולהפך. עדיין, לדעתי התפספס משהו בפרוייקט הזה משום שלמרות שהמוצר הסופי נגיש טכנולוגית, הוא לא מרתק. זאת טעות לחשוב שמשחק שמעוצב עבור מישהו עם מגבלה צריך להיות קל ופשוט ("משחק לילדים"). הוא אולי יראה קל ופשוט לאנשים ללא מגבלה, אך מבחינת משתמש היעד הוא צריך להיות מאתגר ומעניין כמו כל משחק אחר אחרת אין סיבה להשקיע בו זמן. מאוד פשוט. אם הוא יתפס כיותר מידי פשוט הוא בקלות יכול להראות מתנשא אם לא מעליב.

משחק ההכרויות המדובר מאפשר למשתמש לבחור דמות (גבר או אשה) איתה הוא היה רוצה לצאת לדייט. הדייט עצמו בנוי כמו סיפור אינטראקטיבי כאשר המשתמש מתבקש לבחור בין מקום בילוי ולאחר מכן סוג שתייה בבר לדוגמא. The end. יכול להיות שזה רק אני, אך אני חושב שאפשר למצוא יותר אתגר במילוי טופס הרשמה. האתגר המנטאלי מבחינת המשתמש הוא מינימאלי אם הוא קיים בכלל. אין אפשרות שלא להגיע ליעד הסופי בהצלחה והמשחק כביכול הוא לא יותר מאשר סדרה של בחירות מונוטוניות. בלי קשר למגבלה זו או אחרת, הוא פשוט לא מציע אתגר וכאן הוא נכשל. משחק שהוא לא מאתגר הוא לא משחק. הוא מטלה. אם אני מבקש ממישהו למיין ארגז של תפוחים ותפוזים במשך יום שלם זאת מטלה, אך אם אני נותן את המשימה הזאת לשני אנשים העושים זאת במקביל תוך הקצבת זמן ואולי אף מתן גמול למנצח זה כבר סיפור אחר לגמרי.

יכולות להיות שתי סיבות מדוע המשחק הזה שנועד להוות דוגמא מרעננת למשחק נגיש לא ממש מספק את הסחורה:
1) ליקוי בתכנון – מי שתכנן את המשחק אכן חשב שלנווט בין מספר מסכים ולבחור אפשרויות יהווה גירוי מספק
2) מגבלות טכנולוגיות – השילוב של פלאש, דפדפנים וקורא המסך יצר תנאים מגבילים שחייבו התפשרות על הפתרון הסופי

משחק טוב יכול להיות משחק מוצלח כתוצאה מהקונספט או העושר האינטראקטיבי שהוא מציע, כזה שמפעיל את החושים וגורם לנו לדפוק את השולחן בחוזקה כשאנו נכשלים תוך פליטת קללה עסיסית. אני מאמין שזה תופס בצורה שווה גם במשחקים שנועדו לעיוורים ובמקרה של משחק ההכרויות לא מדובר בקונספט מבריק או אתגר אינטאקטיבי. משיטוט מהיר במשחקים נגישים אחרים אני מתרשם שהטכנולוגיה קיימת ושכנראה אפשר היה לייצר יישום עם יותר ערך משחקי. ברגע שהמשחק יותר מידי פשוט, קל ואפילו משעמם הוא יוצר את הרושם המוטעה שזה סוג המשחקים שעיוורים נהנים לשחק ושזה סוג המשחקים שניתן לספק במגבלות הטכנולוגיה. בשני המקרים זה לא נכון לדעתי.

4 תגובות על “משחקים נגישים לעיוורים”

 1. 16/04/2007 בשעה 7:18 giditull

  בתור עיוור שקרא את המאמר יש באמת מבחר רב של משחקי מחשב מעניינים ומגובנים מאד לדוגמא
  http://www.bavisoft.com
  מאד נהנתי מהמאמר
  גידי

 2. 18/04/2007 בשעה 0:51 אמיר דותן

  היי גידי,

  תודה על התגובה. אני שמח לקרוא שהאתר נגיש. לא יצא לי לבדוק עד היום למען האמת. אשמח לקרוא על חווית השימוש בו באמצעות קורא מסך אני מתאר לעצמי. תודה על הקישור.

 3. 27/12/2007 בשעה 3:11 הדס

  שלום
  אני סטודנטית לעיצוב תעשייתי ואני רוצה לעשות פרוייקט גמר בנושא משחקים לילדים עיורים עם ילדים רואים כמו בשחמט, אני צריכה מישהו שאוכל להיתייעץ עימו ואשמח לקבל תגובות
  האימייל שלי הוא
  hadasitz@gmail.com

  תודה על העזרה
  הדס

 4. 22/01/2009 בשעה 12:36 שמשון

  כתבה מעניינת

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה