RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

מייקרוסופט מציגה – נגישות

מדובר בסרטוני וידאו תדמיתיים קצרים המציגים בצורה קולעת כיצד משתמשים עם מגבלות שונות עושים שימוש בטכנולוגיה מסייעת של מייקרוסופט במקום עבודתם. חרף העובדה שהם טבולים בעיסת יחסי ציבור דביקה במיוחד הם נותנים סקירה מרשימה של משתמשים עם צרכים מיוחדים (שיתוק, עיוורון, כבדות שמיעה, דיסלקסיה). זהו לדעתי אמצעי המחשה חשוב ואיכותי בייחוד עבור אנשים העוסקים בהוראה ומלמדים נגישות.

a screenshot from one of the videos linked in the post

כל אחד מהקטעים הבאים הוא באורך שלוש דקות בערך ומתמקד במשתמש המתאר בקצרה את המגבלה שלו ומסביר כיצד הוא משתמש בטכנולוגיה מסייעת בכדי לבצע את עבודתו היומיומית. ההפקה איכותית וסוקרת בצורה טובה את אופן השימוש בכלים שונים והצרכים המיוחדים של כל משתמש.

ד"ר גלן היגינס – משותק
ג'ים קוטש – עיוור
כריסטופר לי – דיסלקט
ריק בורגוס – כבד שמיעה
ג'ון טרזסלסקי – משותק
ווילי ג'ונס – עיוור

דף מקור

עוד כמה ידיעות בנושא נגישות שהצטברו במשך השבוע

"כובע חכם" שמזהה תנועה בעזרת ארבעה חיישנים ומאפשר לילדים עם מגבלות תנועה לשלוט במכוניות בשלט רחוק וסוני פלייסטיישן. הטכנולוגיה הנקראת Dream Racer כוללת כובע ומשדר רדיו קטן עם בטרייה שניתן לענוד על היד או לשים בכיס. זאת דוגמא לממשק מחוותי (Gestural interface) שמגיב לתנועות גוף ומתרגם אותן לפקודות מחשב. ממשק מחוותי מהסוג הזה יכול להיות שימושי במגוון מקרים אחרים בהם תנועת הגפיים של המשתמש מוגבלת כתוצאה מפעולה אחרת המתבצעת באותו רגע.

עדיין בנושא של תנועות משתמש כאמצעי הנגשה, הלפטופ הזה שנראה יותר כמו טבלט, מאפשר לנווט בתוכן באמצעות הטיית המסך לכל אחד מארבעת הכיוונים. זהו רעיון מעניין שעלה באחד הפרוייקטים עליהם עבדתי בלימודים כאשר שקלנו לפתח כרטיס דיגיטאלי שיציג מפה ויאפשר ניווט ללא שימוש במקלדת או מגע משתמש. זהו בדיוק הרציונאל מאחורי הפיתוח הזה.

היתרון שלו על פני מסך מגע נעוץ לדעתי בעובדה שהטייה יכולה להיות מאוד עדינה ויוצרת האצה, כך שאין צורך בפעולה ממושכת. אפשר לחשוב על זה כעל סקרול על פי הטייה. נראה שזה פיתוח שיכול להיות רלוונטי במקרים בהם לחיצות אינן אפשרויות מכל מיני סיבות. עדיין, נראה שגם הטייה דורשת יכולת דיוק בשביל שתהיה אפקטיבית ולא תגרום למשתמש סחרחורת. מעבר לזה, ההרגשה שלי היא שזהו ממשק שדורש מיומנות בשביל שתהיה למשתמש שליטה משביעת רצון.

ממשק המגע המעוגל של האייפוד זכה לשבחים רבים אך החסרון הגדול שלו נעוץ בעובדה שהוא דורש הסתכלות אחרת תנועת האצבע חסרות משמעות. זאת יכולה להיות בעיה באין ספור מצבים כמו נהיגה למשל בהם אין אפשרות נחה ובטוחה להפנות מבט ולהסתכל על המכשיר. גם מי שמסוגל טכנית להתבונן במכשיר לא תמיד יכול להבין מה מופיע על הצג בגלל כבדות ראייה או עיוורון.

סיבות אלו הביאו חוקרים לבדוק אפשרות של גרסה קולית בשם earPod המקריאה את בחירות התפריט. צריך לקחת בחשבון שהפתרון הזה לא יהיה נגיש במיוחד במקומות רועשים. בהקשר של האייפוד ונגישות יש מקום גם לציין את העובדה שה-Click wheel המרשים מערים קשיים על משתמשים עם תנועת אצבעות ותחושת מגע מוגבלת (רעידות, חוסר תנועה). אני בספק אם ניתן יהיה למצוא פתרון ברמת האייפוד עצמו אך אני בהחלט יכול לראות איזשהו שלט עם כפתורים גדולים שמתחבר לאייפוד ומאפשר התממשקות אלטרנטיבית.

הערת מערכת לסיום

ניתן להגיב מהיום ללא הרשמה מוקדמת לידיעות בבלוג. הוספתי מנגנון פשוט שדורש מהמגיב לרשום בשדה טקסט מיוחד את תוצאת חישוב חשבונית פשוטה. זה הכל. יכול להיות שאחשוב על פתרון שקוף שלא חשוב למשתמש. כרגעי היה לי חשוב להעלות משהו מהר ופשוט שיחסוך הרשמה אך גם יחסום סקריפטים של ספאמרים.

היה לי חשוב לא להשתמש בתמונה עם מספרים כי פתרון כזה לא יהיה נגיש למי שמשתמש בקורא מסך ועד כה ידוע לי לפחות על קורא אחד קבוע כזה. בהנחה שהבוטים שמפיצים תגובות ספאם אוטומטיות לא קוראים עברית אני מאמין שזה יהיה בסדר. נמנעתי עד כה מלפתוח את מנגנון התגובות מכיוון שלא מצאתי דרך מספקת להתמודד עם הודעות הספאם היומיות. ניסיתי מספר פלאגינים אך תמיד היתה איזשהי בעיה אז החלטתי לנסות משהו בעצמי בהשראת מקגייוור. אשמח לשמוע פידבק בנושא אם ישנן בעיות וכו'. תודה.

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה