RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

מדוע כל כך קל להוסיף שגיאת כתיב למילון בפיירפוקס?

המילון המובנה בפיירפוקס מאוד שימושי ובדרך כלל עושה את החיים קלים. הבעיה שאני נתקל בה לעיתים קרובות נעוצה בכך שכתוצאה מתכנון לקוי, יותר מידי קל לטעות ולהוסיף איות לא נכון למילון במקום לבחור את האיות הנכון. זאתי דוגמא טובה לאופן בו טעות אנוש נגרמת כתוצאה מתקלה בממשק וכיצד מהירות עבודה יכולה להיות בעייתית כשהיא באה על חשבון שיקול דעת ותשומת לב.

התסריט מאוד פשוט ומתסכל כל פעם מחדש. אני מקליד מילה באיזור תגובה או אימייל וטועה באיות. חיש מהר מופיע מתחתיה הקו האדום המקווקו ומסב את תשומת ליבי לשגיאה. תוך כדי הקלדה מהירה אני לוחץ על המילה בכדי לבחון את האלטרנטיבות שמציע המילון, מתחיל לגלול עם העכבר בשביל לסמן את אחת המילים ולפני שאני מספיק להבין מה קורה, התפריט נסגר ואני עדיין תקוע עם האיות המקורי. מסתבר שבמקום לבחור את המילה בחרתי את האופציה Add to dictionary שמופיעה בתחתית הרשימה. הטעות הזאת חוזרת על עצמה כל כמה זמן וזה לא משנה בכלל שאני מודע לה. אני רגיל לפתוח את התפריט ולבחור את האיות הנכון שבדרך כלל מופיע ראשון שאני לא ממש מתמקד וקורא מה שכתוב. אני פשוט רץ לסמן. כנראה שאני רץ מהר מידי.

צילום מסך של תפריט האיות הנפתח בפיירפוקס

תשובה אוטומטית שאינה מקובלת עלי בכלל היא "תזהר ותסתכל מה אתה מסמן". היא לא מקובלת עלי כי ישנה אלטרנטיבה עיצובית מאוד פשוטה שלא תאלץ אותי להוריד הילוך תוך כדי עבודה ולהשקיע מאמץ חשיבתי מיותר. אין שום סיבה שמשימה כל כך שגרתית תהפוך לשלט "זהירות! ילדים לפניך!" שתצריך שינוי במהירות העבודה והסתכלות לשני הצדדים. לא מדובר בשמירת קובץ או יציאה מתוכנה. בסך הכל מדובר באיות. בכל תוכנה אופציית היציאה נמצאת בסוף התפריט בדיוק בשביל למנוע מאנשים לבחור אותה בטעות כשהם באים לפתוח, לשמור או להדפיס מסמך. הסיכוי שמישהו ירד עם העכבר עד תחתית התפריט בטעות הוא הרבה יותר נמוך. במקרה של המילון בפיירפוקס, הוספת מילה חדשה יכולה להיות פעולה רצויה ובלתי רצויה מאוד, תלוי בהקשר.

צילום מסך של תפריט היציאה מתוכנה בוורד

עיקרון שמישות בשם Error prevention מתייחס לכך שלפני ה-Undo ותיבות אישור צריך לבחון כיצד הממשק מונע טעויות לפני שהן קורות. זאת בדיוק הסיבה מדוע ה-Quit נמצא בתחתית התפריט ומדוע בטפסים, שדות החובה מסומנים עם כוכבית כדי לחסוך את משחק הלוך וחזור שזכור לנו מהמאה שעברה כאשר מילוי טופס היה כמו משחק פינג פונג עם הסרבר. מדובר בתקלות עיצוביות שגוררת טעויות אנוש שיכולות וצריכות להמנע. ברגע שמשתמשים חוזרים על אותה טעות הפתרון אינו פשוט להגיד "טוב נו, הם צריכים ללמוד" אלא "מה בממשק גורם לטעות הזאת?".

במקרה הזה, לא רק שקל מאוד לשגות ולהוסיף את האיות השגוי למילון, גם אי אפשר לבטל את הפעולה ברגע שמבינים מה קרה. אין שום Undo מה שרק מגביר את התסכול. זה מתקשר לעיקרון שמישות נוסף המתייחס לחופש הפעולה והשליטה של המשתמש. היעדר שליטה הוא מתכון בטוח לחוויה שלילית. ממשק צריך לאפשר למשתמש לבטל את ההשפעה של פעולות לא רצויות. דוגמא מצויינת היא פלטת ההיסטוריה בפוטושופ המציגה בצורה ברורה כל פעולה שנעשתה כאשר בקלות רבה אפשר לחזור אחורה בזמן ולמחוק את כל מה שקרה מאותה נקודה והלאה.

פלטת ההיסטוריה בפוטושופ

אחרי שהבנתי מה קרה והספקתי לפלוט "דווווו!" הומר סימפסוני, רצתי מהר לתיבת ה-Preferences בשביל לחפש את המילון ולעקור מתוכו את המילה שהוספתי בטעות. התחלתי לחשוב כמה מעצבן ומביך זה יהיה אם אני אשכח מה המילה הזאת והאיות הקלוקל יתחיל להסתנן לאימיילים. מה יקרה אם זה יקרה עוד פעם עם מילה אחרת? האם אני אצטרך לשנן את כל המילים שהוספתי בטעות? בדיוק לזה יש לי מקום בזכרון בין כל הססמאות לאתרים וצירופי מספרים לדלתות בעבודה.

סרקתי את ה-Preferences ולא מצאתי זכר למילון. זה היה מפתיע והרגשתי יותר חסר אונים. גיגול מהיר עבור firefox dictionary misspell הראה לי שאני לא היחיד ושהיו לפני ויהיו בטח אחרי אנשים שמצאו את עצמם עם איותים שגויים במילון של פיירפוקס. איותים שהם שמו שם בעצמם. זה רק מוכיח שמדובר בטעות חוזרת המעידה על עיצוב לקוי של התפריט. בנוסף לכל, הקובץ שנקרא במק persdict.dat קבור תחת שבע תיקיות כאילו נעשה הכל כדי שיהיה בלתי אפשרי למצוא אותו.

המענה העיצובי לבעיה הזאת די פשוט ולא דורש סיעור מוחות של שבוע. בתור התחלה האופציה להוסיף מילה למילון צריכה להופיע בתחתית התפריט או במקום המופרד בצורה ברורה מהאיותים הפוטנציאלים. אנשים עוברים עליהם בשבריר שנייה בשביל לזהות מיד את האיות הנכון בניגוד לפקודות אחרות שדורשות התייחסות יותר מעמיקה. צעד נוסף יהיה להוסיף אפשרות בשם Undo add word לתפריט הנפתח כל פעם שמוסיפים מילה מתוך הבנה שלפעמים ההוספה מתבצעת בלי כוונה. לבסוף, למשתמש צריכה להיות גישה נחה אל התוכן של אותו קובץ טקסט המכיל את התוספות הידניות למילון. כרגע צריך לגשת אליו על ידי חפירה בתיקיות של פיירפוקס. הגישה יכולה להיות דרך התפריט הנפתח תחת השם View added words או דרך תיבת ה-Preferences תחת Advanced אם לא רוצים להעמיס פרטים על התפריט הנפתח.

הנקודה היא שהעיצוב צריך להיות חכם מספיק בשביל למנוע טעויות ויעיל מספיק בשביל להתמודד איתן אם וכאשר הן קורות. במקרים רבים מדובר בפתרונות פשוטים יחסית שנראה תמוה שאף אחד לא חשב עליהם קודם. במקרה הסציפי הזה, אין לי ספק שמי שמיקם את האופציה להוסיף מילה בסוף רשימת האיותים לא חשב שאנשים יעבירו את העכבר כל כך מהר כל פעם ויוסיפו את השגיאת כתיב שלהם בלי כוונה למילון. זה מסוג הדברים שקורים בשטח ברגע שאנשים מפתחים מיומנות ומתפעלים את את הממשק ביעילות.

עבודה מהירה מיתקשרת בדרך כלל עם חריצות ותפוקה אך היא יכולה גם להיות בעייתית ברגע שמדובר בפעולות אוטומטיות בהן אנו לא מפעילים שיקול דעת. הרגל ופעולה אינסטנקטיבית הם לא תמיד דברים חיוביים. הם קורים בלי שנחשוב ופעמים רבות אנו מגלים את הטעות שנייה אחרי שביצענו את הפעולה ומקווים שאפשר לבטל את מה שקרה. לעיתים אפשר ולפעמים זה לא מתאפשר. אפליקציות של גוגל כגון Gmail הן דוגמא טובה לממשקים שאחרי כל פעולה מסמנים למשתמש בצורה מאוד ברורה וצבעונית בראש הדף שניתן להתחרט ולחזור אחורה. כפי שציינתי, זהו היבט חשוב של ממשק אך לא פחות חשוב לבחון כיצד באמצעות העיצוב אנו מונעים טעויות ומסירים מוקשים פוטנציאלים מהסוג שתיארתי.

8 תגובות על “מדוע כל כך קל להוסיף שגיאת כתיב למילון בפיירפוקס?”

 1. 12/06/2007 בשעה 9:11 חזי

  נראה לי שהביקורת שלך מוצדקת. ניסית להעביר את זה הלאה אל מי שמטפל בזה במוזילה? העבודה על פיירפוקס 3 בעיצומה וחבל שלא יתקנו את זה בזמן.

 2. 12/06/2007 בשעה 10:34 אמיר דותן

  Thank you for your feedback, and for using our software.

  בוצע ;-)

 3. 13/06/2007 בשעה 0:41 תומר

  אמיר: אולי אפשר יהיה לקצר תהליכים. אפשר בבקשה את נתוני הפנייה שלך?

  כפתרון ראשוני, אפשר לפתור את הבעיה עם המילון באמצעות הרחבה. אם תגיד לי איך היית מתכנן את הממשק, זו תהיה נקודת התחלה טובה, וממנה נוכל להתקדם עד שיהיה ברשותנו פתרון מושלם.

 4. 13/06/2007 בשעה 0:45 אמיר דותן

  היי תומר,

  אחרי שהגשתי את הפנייה קיבלתי את ההודעה שהעתקתי. לא זכור לי משהו מעבר לזה שנראה שהייתי צריך לשמור. תיארתי את הפתרון בפוסט. האופציה להוסיף מילה לא צריכה להיות צמודה לאפשרויות שמוצגות והמקום האידיאלי בשבילה הוא בתחתית התפריט הנפתח. יהיה מאוד נח אם תהיה גישה יותר נחה למילים שהמשתמש מוסיף בכדי להסיר איותים שגויים שנכנסו לשם בטעות. לדעתי אפשר יהיה לוותר על זה אם הדרישה הראשונה תמומש בצורה מספקת.

 5. 13/06/2007 בשעה 1:07 תומר

  אוקיי, מצאתי את הפנייה שלך. אני ממליץ שתעתיק אותה ל־bugzilla.mozilla.org, למודול Firefox/General עם Severity:Enhancement, זה יגרום לבקשה שלך להגיע ישר לאנשים הנכונים בלי שתאבד בדרך, וכבונוס גם תוכל לעקוב אחר ההתייחסות שלהם בנושא.

  אם אתה פותח על זה פנייה, בבקשה שים אותי ב־CC, עם כתובת הדוא"ל שמופיעה עבור תגובה זו.

 6. 13/06/2007 בשעה 1:13 אמיר דותן

  אין בעיה. אני בדרך לשם.

 7. 23/06/2007 בשעה 19:27 אורן

  יש הרחבה לפיירפוקס בשם Menu Editor שיכולה להיות פתרון ביניים טוב.

 8. 23/06/2007 בשעה 20:01 אמיר דותן

  http://tinyurl.com/3xsq98

  מצוין. תודה.

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה