RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

RSS, שמישות וחברותיות בפורומים

לוגו אר אס אס

RSS הוא כיום הסטנדרט להפצת תכנים באינטרנט ומציע לאנשים דרך פשוטה (יחסית) להיות עם יד על הדופק של תכני אתרים המעניינים אותם. הצורך להיות מעודכנים קיים גם בפורומים כאשר מועלות הודעות חדשות ו-RSS מיושם גם בהקשר הזה בשביל לספק מענה פשוט ונח יותר מהתראה באימייל. אין ספק שיש פה הצדקה מבחינת משתמש, אך כיצד זה משפיע על הקהילה?

עבודת הגמר שלי בלימודי התואר הראשון נקראה "דילמת השמישות החברתית" ובה בחנתי את המתח הקיים בין שמישות וחברותיות, כאשר גישה מונחת משתמש מתנגשת בגישה מונחת קהילה ומשהו שמיטיב עם היחיד יכול להרע לכלל. הרבה יותר קל לחשוב על פיצ'רים מנקודת מבט של משתמש יחיד מבלי לשקול את ההשפעה שלהם על חיי החברה בקהילה כי זהו פן שקשה לחזות ולהעריך.

אחד המקרים הקלאסים אליהם התייחסתי בפרוייקט היה התראות אימייל כאשר ישנה תגובה להודעה שמשתמש פרסם. מבחינת המשתמש מדובר באפשרות מאוד נחה מפני שהיא חוסכת ביקורים "מיותרים" לפורום בשביל לבדוק האם מישהו הגיב. הנקודה היא שהביקורים הללו אינם מיותרים כלל, כי הם מאפשרים למשתמש להיחשף לתכנים חדשים בצורה אקראית ויכול להיות שאחד מהם יהיה מאוד מעניין.

לעומת זאת, RSS פחות בעייתי מכיוון שברמה הראשונית הוא אינו מציע סינון ועדיין חושף את המשתמש לכל ההודעות החדשות שמועלות בפורום. אני חושב שהוא נח להודעות חדשות אך לא לתגובות כי אלה נטולות כל הקשר ואין אפשרות לקשר אותן לתגובות קודמות או להודעה המקורית. הממשק של הפורום בניגוד לקורא RSS מציע תצוגה הגיונית וברורה בין אם מדובר בתצוגת עץ קלאסית או רצץ הודעות. מהסיבה הזאת יישום RSS צריך להתפס יותר כמנגנון עדכון עם לינק ישיר לתגובה בפורום מאשר ממשק חלופי ולעיון בתכנים.

חשוב לקחת בחשבון את ההשפעות נשליליות שיכולות להיות ל-RSS על הקהילה ולשקול בזהירות כיצד הוא מיושם והיכן עובר הגבול בין עדכון תמים לאלטרנטיבה בעייתית. יכול להיות שיהיה צורך לדלל פיצ'רים שיש להם הצדקה מבחינת המשתמש כאשר מילת המפתח היא סינון. ככל שה-RSS יתפקד כפילטר הוא יכול להוות בעיה עבור הקהילה. הסינון יכול להתחיל מזה שרואים רק הודעות שפורסמו בפורום ספציפי (אם מדובר במערכת עם מספר פורומים באתר מתמחה) או רק הודעות שפורסמו על ידי משתמשים ספציפים. בשני המקרים אין ספק שמדובר במשהו שיטיב עם המשתמש ויחסוך עומס תכנים מיותר.

בניגוד לאתר תוכן שבדרך כלל נטול כל הקשר חברתי משמעותי, פורום הוא קהילה וככזה הוא מתקיים תודות להשתתפות פעילה ואיכותית של אנשים שמתדיינים ומעלים נושאי שיחה. ברגע שאנו מציעים לאנשים מבט מסונן של התכנים אנו מצמצמים למעשה את ההזדמנויות בהן הם יכולים להגיב ולקחת חלק בנעשה. איך אני אחשף למשתמשים חדשים ומעניינים אם אני רק מקבל עדכון על הודעות ותגובות של אנשים שאני מכיר ונרשמתי לפיד שלהם? יכול בהחלט להיות שאני אתקל בהם ברצף התגובות בפורום, אך הסיכוי לכך נמוך יותר לדעתי וזאת הבעיה.

זה לא פשוט לאזן בין הצורך של המשתמש לקבל תוכן מותאם אישית והצורך של מנהלי הקהילה לחשוף אנשים לתכנים ואנשים חדשים. זה מקרה קלאסי של התנגשות בין דרישות מערכת בין שתי קבוצות של בעלי אינטרסים (Stakeholders). הפתרון במקרים כאלו הוא פשרה כלשהי שתאפשר לאנשים להתעדכן בתכני הפורום אך לא בצורה שתבוא על חשבון הקהילתיות. זהו גם אינטרס של כל משתמש, גם אם הוא לא בא לידי ביטוי בצורה ישירה. הפורום חסר ערך עבור המשתמש אם הוא לא פעיל ומייצר תכנים, וסינון התכנים על ידי המשתמש יכול לגרוע מהפעילות הזאת גם אם הוא לא מודע לזה. דילמה כבר אמרנו?

הפורום היחיד בו השתמשתי ב-RSS היה אחד הפורומים בנענע אך ויתרתי על הרעיון מהר מאוד מסיבה פשוטה – הייתי בפורום יותר ממה שהייתי בקורא RSS. מי שחבר קבוע בפורום יודע שדף הפורום הופך להיות חלון קבוע במשך היום שמרעננים מתוך הרגל כל כמה דקות בשביל לראות מה התחדש, בעיקר אם משעמם ומנסים לעשות הכל חוץ ממה שבאמת חייבים לעשות באותו יום. מהבחינה הזאת, הייתי יותר יעיל מהקורא RSS ועד שההודעות הגיעו לשם אני כבר הספקתי להגיב והיתה תחושה של דיליי מיותר, וכל זה בלי להתייחס לעובדה שלא היה נח לקרוא הודעות מחוץ להקשר הפורומי.

כחבר קבוע היה לי חשוב להיות נוכח בפורום ה"פיזי" ולהרגיש את המקום, לא רק לקבל את התוכן בצורה מסונטזת. מאידך, את הפורום הלא ממש פעיל של קונספציה לא היתה לי בעיה לקבל כעדכוני RSS כי זה חסך לי ביקורים מיותרים. לא היתה בפורום אווירה והוא הרגיש יותר כמו אתר תוכן שמתעדכן עם מאמר או ידיעה חדשותית אחת לכמה ימים. בהקשר הזה להירשם ל-RSS היה רק מתבקש אך עדיין היה די בלתי אפשרי לעקוב אחר השתלשלות דיונים.

לסיכום, לפני שמיישמים אפשרות במערכת חברתית שתשפר את החוויה של היחיד צריך לבחון דוגמאות קודמות ולקחת בחשבון את ההשפעה על הקהילה מתוך כוונה להגיע לאיזון. הטמעת פיצ'ר זה או אחר כאילו מדובר בממשק שאינו חברתי יכולה להיות בעייתית ואף הרסנית בטווח הארוך. מבחינת איפיון ושידרוג הראייה צריכה תמיד להיות "איך זה ישפיע על הפן החברתי?" ולא רק "איך זה ישפיע על המשתמש?". בסופו של דבר, חווית המשתמש היא הרי גם פועל יוצא של חוויית הקהילה.

9 תגובות על “RSS, שמישות וחברותיות בפורומים”

 1. 16/06/2007 בשעה 14:17 xslf

  מעניין.
  עוד זווית של ה-rss בפורומים: שיתוף התכנים במקומות חיצוניים.

  יש פורומים בעלי traffic גבוה שאני קוראת ב-rss, יחד עם תכנים אחרים באותו הנושא.

  פורומים אחרים אני קוראת ב-rss מכיוון שיש שם תכנים שאני רוצה לשתף עם אחרים, ועם ה-rss reader בו אני משתמשת, אני יכולה לסמן אייטם כלשהו כ-shared כך שלאחרים תהיה גישה אליו. ככה לפעמים תחת המדור "דיאטת קריאה" באתר שלי ( http://www.xslf.com/archives/000743.html ) מופיעים קישורים להודעות פורומים שונות (מה-rss).

 2. 16/06/2007 בשעה 14:28 אמיר דותן

  שיתוף התכנים הוא אספקט מעניין ובהחלט יכול לעזור לקדם את הפורום ולמשוך אליו חברים חדשים. מהבחינה הזאת מדובר בהחלט בפלוס.

 3. 16/06/2007 בשעה 15:00 xslf

  מצד שני יש פורומים שלא רוצים "זרים" מחוץ לקהילה- ואז זה מינוס.

  (אגב, למה אני כל הזמן מקבלת את אותה captcha?)

 4. 16/06/2007 בשעה 15:04 אמיר דותן

  (כי זה מספיק בשביל לסנן ספאם. מתנצל על הרוטיניות וחוסר האיתגור שוש :-) )

  פורום שלא רוצה זרים צריך לשקול את מדיניות שיתוף התכנים שהוא מציע. אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה הרי. שיקולי רווח הפסד, כמו כל דבר.

 5. 16/06/2007 בשעה 15:58 lior

  אמיר האם נתקלת באתרים שכל מטרתם היא לאפשר שיתוף RSS אונליין על גבי הממשק של האתר?

 6. 16/06/2007 בשעה 16:01 אמיר דותן

  אני לא בטוח שהבנתי את השאלה ליאור. שיתוף RSS אצלי מתקשר עם ממשקים ייעודיים כמו זה של גוגל רידר http://tinyurl.com/yrt7f3 . למה אתה מתכוון ב-"על גבי הממשק באתר"? אם אתה מדבר על אתר שכל מטרתו היא להציג פידים אז מדובר באגרגטור ציבורי כמו האתר שלך, blogish.co.il ורבים אחרים. אני מעדיף שהדיון יתייחס להיבטים החברתיים של RSS בהקשר של פורומים ולא יגלוש לדיון כללי על RSS בכל מיני ורסיות.

 7. 16/06/2007 בשעה 22:09 Yellow

  האמת מעבר לטובת הקהילה טובתי חשובה יותר מכל ואני לא מוצא את השימוש ב RSS לפורומים, זה הרבה בלאגן בלי שום מבנה היררכי שיש בפורום שנותן במבט חדש מה התרדים החדשים, הפופולארים וכו'

  מזכיר לי קצת את chaty fig או איך שלא קוראים לזה, הפורום הידוע של פלאש שהדיונים בו היו מגיעים אלי למייל, כל תגובה מייל, כל שטות, בכל יום מקבלים מאות מיילים שנאספים ונאספים עד שנמחקים.

 8. 16/06/2007 בשעה 22:19 אמיר דותן

  אני אף פעם לא הסתדרתי עם רשימות תפוצה. אולי במבנה של ג'ימייל שמתעד שיחות בצורה ויזואלית זה נהיה יותר נח אבל לא נראה לי שאני אחזור לנסות. הבעיה היא שניסו להשתמש באימייל שנועד למשהו אחד בשביל יישום שלדעתי לא עובד. אותו דבר אפשר להגיד לגבי RSS שאכן נועד להקל על קבלת עדכונים, אבל בהקשר של שיחות פורום זה די נהיה חסר ערך בקלות.

 9. 19/06/2007 בשעה 21:07 ספלינטור

  משתמשים מתוחכמים יכולים לעבוד על אתרים ופורומים שלא מספקים RSS כדי לבנות קהילה ע"י יצירת RSS בעזרת ניתוח תוכן האתר ע"י שימוש באתרים כמו:
  http://feed43.com/
  http://feeds2.be/
  http://feedity.com/
  http://pipes.yahoo.com
  http://www.dapper.net/

  וראה גם
  http://en.wikipedia.org/wiki/Page_scraper
  http://nrg.co.il/online/10/ART1/421/706.html

  נראה לי שלזה lior התכוון.

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה