RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

מדוע אני לא אתחיל להשתמש בממשק החדש של ג'ימייל לאייפון

גוגל השיקה היום ממשק משודרג של ג'ימייל לאייפון וטלפונים עם מערכת ההפעלה אנדרויד המציע מקצה שיפורים מרשים ומתבקש. למרות שאני משתמש אייפון וג'ימייל אני לא חושב שאני אשתמש בו במקום יישום המייל של האייפון מסיבה אחת פשוטה – היעדר חיווי חיוני למשתמש.

יישום המייל המקומי של אייפון, כפי שניתן לראות בצילום המסך המצורף, הוא בסיסי ביותר אך עושה את העבודה. כמשתמש ג'מייל אחד הדברים שמציקים לי הוא שתגובות להודעות אינן נערמות בתוך הודעה אחת כמו בג'ימייל אלא מופיעות כהודעות נפרדות. במסך קטן זה יכול מהר מאוד להיות חשוב בשביל לצמצם את השטח שההודעות תופסות וכמובן בשביל לשמור 'שיחת מייל' בהקשר ברור.


יישום המייל של האייפון

הממשק הוובי של ג'ימייל עד היום לא היה נורא אך השידרוג של הממשק כולל פונקיונאליות מבורכת שהיתה חסרה בגרסה הקודמת וזה רק טבעי שעם הזמן מתכנני הממשק יגבשו לאט לאט את גרסת הטלפון הנייד לשירות המייל הפופלארי. חלק מהשיפורים כוללים לדוגמא שימוש בתפריט צף בשביל ביצוע פעולה על מספר פריטים במקביל והחסכון בזמן תגובה על ידי שמירת מידע על המכשיר. כל אלה לוקחים בחשבון את האילוצים הטכנולוגים וצרכי המשתמש ולא לחינם התגובה הראשונית שלי היתה מאוד חיובית ומהר מאוד שמרתי קיצור דרך על הדסקטופ של האייפון וברגע שהאייקון ננעץ לצד האייקונים האחרים הבנתי שמשהו לא בסדר.

ברגע שראיתי את הקיצור דרך לצד האייקון של יישום המייל הבנתי לפתע שברגע שיתקבל מייל חדש, בניגוד ליישום המייל בו אני משתמש כרגע, אני לא אזכה לשום חיווי. אני לא אראה בפינת האייקון את מספר ההודעות, אני לא אשמע צליל או ארגיש רטט. בכל יישום אחר בעולם זה משהו שהייתי מוכן לקבל אך כשמדובר באימייל לא ברור לי איך אני אתרגל למצב של חוסר וודאות תמידי בו אצטרך לבדוק באופן ידני האם התקבל מייל חדש.


הממשק החדש של ג'ימייל לאייפון

ברגע שהבנתי שהממשק החדש לעולם לא יאותת לי שישנו מייל חדש תהיתי האם שאר הפונקיונאליות החדשה תוכל לפצות על כך והגעתי למסקנה שלא. למרות שממשק המייל של האייפון מוגבל מבחינה פונקיונאלית הוא מיידע אותי בצורה מאוד ברורה על ידי קול, מגע ושינוי ויזואלי שהתקבל מייל חדש וזה מבחינתי לפחות הדבר הכי חשוב שבשבילו אני מוכן לוותר על השידרוג של הממשק הוובי. כמובן שמדובר פה בעניין של העדפה אישית ואולי רוב האנשים בכלל לא משתמשים ביישום המייל של האייפון ובודקים מיילים באמצעות הדפדפן. אני די בטוח שהם יקבלו בברכה את השידרוג אך כנראה שהוא לא בשבילי. ברור לי גם שבניגוד אליי, להרבה משתמשי מייל ישנו הר של הודעות שלא נקראו באינבוקס ולכן התרעה על הודעה חדשה אינה רק לא חשובה, היא אפילו יכולה להוות מטרד. אני מתאר את המקרה הפרטי שלי.

אינני בא בטענות לגוגל כי במגבלות האילוצים הטכנים, קרי יישום שרץ בתוך הדפדפן, הם עשו כל מה שהם היו יכולים לעשות מבחינת חיווי עד כמה שאני יכול להעריך. תכנון הוא תהליך שכולל פשרות ובמקרה הזה אפילו לא היה על מה להתפשר כי לא קיימת אפשרות טכנית לאותת למשתמש על הודעה חדשה כפי שניתן לעשות ביישום עצמאי. עם זאת, אני חושב שלאור היעדר החיווי הכה חשוב זה מתבקש שיהיה יישום ג'ימייל נפרד שירוץ מחוץ לדפדפן, ולו רק בשביל אותו משוב. קשה לי לדמיין ממשק מייל נטול אפשרות להתריע !You've got mail.


"יש לך מייל!" – חיווי כה פשוט וכה חשוב

חיווי (System feedback) הוא קריטי בממשק בכדי ליידע את המשתמש מה קורה ולהעניק לו תחושת שליטה על ידי צמצום אי וודאות. זה נכון שבעתיים במקרה של אימייל עבור חלק מהמשתמשים. אני לא יכול לאמוד עד כמה אותם משתמשים שעוקבים כמוני אחר כל הודעה חדשה מהווים חלק נכבד מכלל משתמשי המייל בעולם, אך יש לי הרגשה שאני לא היחיד וגם לא נציג של קבוצה המונה אלף איש. כמשתמש ג'ימייל נאלצתי להחליט מה יותר חשוב לי – פונקיונאליות חדשה ומוערכת או משוב. אני החלטתי שהחיווי יותר חשוב לי. פשרה אפשרית היא להשתמש ביישום המייל של האייפון בשביל ההתרעה ובממשק הוובי של ג'ימייל בשביל הגישה אך יש בזה משהו קצת מסורבל שאני לא רואה את עצמי מתרגל אליו. לא כרגע לפחות.

10 תגובות על “מדוע אני לא אתחיל להשתמש בממשק החדש של ג'ימייל לאייפון”

 1. 08/04/2009 בשעה 6:51 גיל

  גם אני לא אתחיל להשתמש בממשק החדש של ג'ימייל לאייפון.

  אבל זה בגלל שבכלל אין לי אייפון :)

 2. 08/04/2009 בשעה 8:47 ארז

  זו לא אשמת גוגל. אחת הבעיות של ה-iphone היא שאפל לא מאפשרים לישומי צד שלישי לרוץ ברקע. אפילו אם גוגל היו בונים ישום מייל נפרד הוא לא היה יכול לתת חיווי אלא אם הוא היה רץ ופתוח כל הזמן על המסך.
  מהיום הראשון שיצא המכשיר אפל דיברו על הוספת יכולות push שיתנו לבעיה הזו מענה אבל נכון להיום עדיין אין לזה תמיכה במערכת ההפעלה, מדברים על זה שב-OS 3.0 זה ישתנה.

 3. 08/04/2009 בשעה 8:48 אסף

  הי אמיר, כל נושא ה Push Mail הוא נושא מאוד קריטי לאנשים שמשתמשים תכופות במייל על המכשיר הסלולרי שלהם.
  אני חושב שנושא זה היה אחד הסיבות העיקריות להצלחת ה Black Berry, בניגוד לשאר המתחרים באותה תקופה (אך אני לא זוכר בדיוק).
  יש משהו טכני שלא כל כך ברור לי בנוגע ליישום של האייפון, הרי, שבשביל לקבל חיווי על המיילים הנכנסים, אתה צריך להיות מחובר לאינטרנט (על ידי wifi או 3g). פה יכולות להיות 2 אפשריות
  1. האם הגדרות היישום האייפוני, הם כאלה שכל זמן מסויים, למשל כל שעה, המכשיר יתחבר לאינטרנט וימשוך הודעות ?
  2. כאשר אתה מתחבר לאינטרנט, המכשיר יודע שאתה מחובר ואז אוטומטית מושך מיילים ?

  נ.ב
  התחדשתי לאחרונה בנוקיה 5800 מכשיר המסך מגע הראשון של נוקיה.

 4. 08/04/2009 בשעה 9:53 אמיר דותן

  ארז – תודה על ההארה. אני מסכים שזאת לא אשמת גוגל אך זה עדיין מצב קיים. אני יודע שיישומים לא יכולים לרוץ ברקע אך לא הייתי מודע לנושא ה-Push ביישומי צד שלישי. סוג של Google Notifier לצד ממשק וובי מעודכן היה יכול להיות פתרון מעניין איך לא אפשרי טכנית כרגע. הנקודה העיקרית שלי היא שבמקרה של מייל אני אישית מתקשה לוותר על החיווי ולא רוצה למצוא את עצמי מרפרפש בנוירוטיות את הממשק הוובי בכדי לנסות למשוך הודעות.

  אסף – בהגדרות המייל ניתן להגדיר את הגדרות ה-Push ובמקרה שלי הבדיקה מתבצעת כל 15 דקות. אם אין wifi או 3g אז מן הסתם זה לא ממש עוזר. האייפוד טאץ' שהיה לי לפני האייפון היה מושך מיילים ברגע שהוא היה מתחבר עם wifi. אני לא בטוח לגבי האייפון בגלל שקיימת אצלו גם אופציית ה-3g.

  תתחדש על הנוקיה 5800 :-) מצפה לקרוא על חווית השימוש מתישהו.

 5. 08/04/2009 בשעה 14:59 לאה צחור

  באותו הקשר משהו שמפריע לי בממשק הרגיל של ג'מייל זה שלרוב החיוויים (בכותרת בדף כשהוא ממוזער ועוד) מתייחסים רק לאינבוקס בעוד שבד"כ מה שחשוב זה אלו שמגיעים באופן אוטומטי לאחת התגיות (ע"י פילטר). אותי אישית לא ממש מעניין להיות מעודכנת קבוע על האינבוקס כמו שמעניין אותי להתעדכן קבוע על חלק מהתגיות.

 6. 08/04/2009 בשעה 15:04 אמיר דותן

  אני מניח שיקח עוד יותר זמן עד שיציעו פתרון לכך (אם בכלל) לגרסת הטלפון :-)

 7. 09/04/2009 בשעה 21:55 לאה צחור

  דווקא דיברתי על הגרסה הרגילה…

 8. 10/04/2009 בשעה 13:38 אמיר דותן

  אני יודע. התכוונתי שליישם את אותה אפשרות, אם היא תיושם, בגרסת הנייד יקח אפילו עוד יותר זמן. הניסוח שלי לא היה ברור במיוחד בקריאה חוזרת.

 9. 13/04/2009 בשעה 21:10 מורד שטרן

  אמיר, פעם הבאה בשביל להביא תמונות של תוכנות הרצות באייפון תלחץ באותו זמן על כפתור HOME פלוס הכפתור העליון, זה טריק באייפון לצילום המסך. (התמונה תשמר בתוך תיקיית התמונות)

 10. 14/04/2009 בשעה 12:10 אמיר דותן

  תודה על הטיפ מורד! :-) עכשיו אני יכול לכתוב את הפוסט הבא על אחת האפליקציות שקניתי לאייפון.

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה