RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

ה-iPhone – מכשיר שלא תוכנן על ידי מהנדסים

אפל שיחררה סרטון באורך 20 דקות (320 מגה להורדה) המציע סקירה מקיפה של הממשק החדשני ואופן התפעול שלו. ניתן לראות את מגוון היישומים המותקנים במכשיר וכיצד הם עובדים ביחד. נותר עוד שבוע להשקת המכשיר ואפל דואגת לתדלק את הבאזז ביעילות אופיינית.

הסרטון שחולק ביו-טיוב לשלושה קטעים (מוטמעים בהמשך), בנוי מתרחישים המציגים את המכשיר בצורה מפורטת. ישנה התייחסות לזמן הלמידה והסתגלות, המוערך כשבוע במקרה של מקלדת האותיות, אך זה סביר וצריך לזכור שלדברים טובים קל להתרגל (בהנחה שאכן מדובר במשהו טוב במקרה הזה). לאפל אין אשליות שאנשים יצטרכו להתרגל למכשיר החדש אך אין להם בעיה עם זה כל עוד התוצאה תהיה לקוח מרוצה ונאמן. מה שבא לידי ביטוי בצורה הכי ברורה היא העובדה שהתפעול נעשה עם אצבע או שתיים ובלי שום כפתורים ואמצעי עזר אחרים. ההחלקות, ההזזות והצביטות מראות שממשק אינטואיטיבי הוא משהו בר ביצוע ולא רק דרישה אמורפית שמגדירים בתחילת הפרוייקט מתוך הרגל.

הצגת התכתבות SMS כרצף הודעות המזכיר שיחות אימייל בג'ימייל ותצוגה כוללת של הודעות קוליות לגישה מהירה מראות כיצד עיצוב חכם יכול לחסוך שלבים מיותרים ולספק תמונה כוללת חשובה במקום מבט מאוד צר שיכול בקלות לעודד תחושת חוסר התמצאות. כאשר למשתמש יש ראייה כוללת הוא מרגיש יותר בשליטה וצריך פחות לעלות למעלה ולמטה עם חצים וגו'יסטיקים. הכל נמצא מולו ומוצג בצורה הגיונית. זאת דוגמא מצוינת לעיצוב שמבטא את האופן בו אנשים עובדים והיו רוצים שדברים יהיו, לעומת עיצוב שהוא בעיקר פועל יוצא של הטכנולוגיה.

זהו בדיוק ההבדל בין עיצוב מכוון משתמש בו קודם כותבים את ההוראות על סמך מחקר ואז מעבירים אותן כאוסף דרישות למהנדסים במקום שהמהנדסים יבנו את המכשיר איך שנראה להם או איך שנח להם ואז יסבירו לכותב ההסברים איך אנשים אמורים לתפעל אותו. אין ספק שחייב להיות אינפוט טכנולוגי בשלב התכנון בכדי שהתכנון יהיה בר-ביצוע אך האינפוט הזה לא צריך לבלוע את התכנון. הוא יכול לכוון אותו אך התפיסה הכוללת צריכה להיות מכוונת משתמש ולא מכוונת מהנדס. האינטרסים והתובנות של מהנדסים תמיד יהיו מכוונים טכנולוגיה כי זאת העבודה שלהם וזה העולם שהם מכירים. הם משתמשי-על שתוך כדי עבודה לא יכולים שלא לחשוב על מה שנח להם לבנות ומה שהם כבר מכירים במקום לשים את המשתמש במרכז ולשקול את ציפיות ורמת הנסיון שלו, בעיקר ברגע שזה אומר שהם יצטרכו לעשות דברים אחרת.

הגישה הנכונה היא שאלה הם המהנדסים שצריכים לשבור את הראש איך לבנות משהו שבאמת יהיה מוצר מנצח ולא שהמשתמשים יהיו אלה שישברו את הראש כי "ככה בנו את זה". זה לא נעשה מתוך זלזול או חוסר הערכה, אלא פשוט בגלל שמהנדסים יודעים איך עובדת הטכנולוגיה ולא איך אנשים עובדים. במיוחד אלה שלא שוחים בטכנולוגיה.

בספר The inmates are running the asylum מציג אלן קופר בצורה מרתקת כיצד אחת הסיבות שמכשירים אלקטרונים נוטים להיות לא שמישים היא פשוט בגלל שנותנים למהנדסים להגדיר את המוצר על ידי כך שהם בונים אותו על סמך דרישות בלי לקחת בחשבון איך אנשים עושים דברים, מה הם יכולים לעשות ומה הם יצפו לעשות. לראייה, כמה פעמים ביקרתם אצל מישהו והשעון של הוידאו הבהב 00:00 במשך חודשים כי היתה הפסקת חשמל? האם כיוון של מכשיר הוידאו היה חייב להיות מטלה שהצריכה תואר במדעי המחשב? התהליך ללא ספק היה סביר אם לא פשוט עבור המהנדס שהגדיר את הצעדים לכיוון השעון.

ה-iPhone כמו מוצרים מנצחים אחרים של אפל נראה בדיוק כמו מכשיר שסותת ולוטש בכדי להתאים לאנשים גם אם זה אומר שצוות המהנדסים יעבוד שעות נוספות ויצטרך להמציא דברים חדשים בשביל להגשים את החזון של מעצבי האינטראקציה. זה בדיוק מה שמפריד מוצר חדשני שעובד ויוצר סטנדרט במקום עוד מוצר שמשכפל את המגבלות והבעיות של שאר המוצרים הזהים בשוק. האייפון מן הסתם לא מושלם ונושא סימני האצבעות המשומנות למשל עלה פה בעבר ויכול להוות בעיה. השאלה היא האם החבילה הכוללת תפצה על המריחות ותגרום למשתמשים המרוצים להתעלם מהן. אם לשפוט לפי המקינטוש והאייפוד, ברגע שמשתמשים מתאהבים במוצר ומפתחים נאמנות עיוורת הם יצטרכו יותר מסימני אצבעות על מסך מגע בשביל לגרום להם להגיד מילה רעה על ה"בייבי שלהם".

דרך: מחשבות, מחשבים, ושאר דברי בלע

12 תגובות על “ה-iPhone – מכשיר שלא תוכנן על ידי מהנדסים”

 1. 24/06/2007 בשעה 16:24 הירנוט

  בדיוק ניהלתי דיון, מכיוון קצת שונה – לגבי טענה שההייפ שיש מסביב לאיפון גדול ממה שיש באייפון נבחינה טכנולוגית (מסך מגע כבר יש, אין מקלדת פיסית, הרשך הסללולארית היא 2.5 ושאר שטויות ברמת המפרט הטכני שאנשים טכנים אוהבים לשנן)

 2. 24/06/2007 בשעה 16:35 אמיר דותן

  אני כמובן שותף לאבחנה הבאה שלך: "העניין עם האייפון (כמו האיפוד וICQ) זה שהוא המכשיר הראשון מסוגו שמאפשר שימוש בפיצ’רים מתקדמים יחסית בקלות על ידי 80% מהאוכלוסיה."

  קלות השימוש הוא פקטור קריטי שעושה שירות מצוין לתחום השמישות וחווית משתמש כי הוא מתרגם את השם היבש Usability להרבה מאוד דולרים וביסוס מוצר כמוביל בשוק. כפי שתיארתי בפוסטים קודמים, המוצרים של אפל עובדים לא פחות על הרגש מאשר על השכל בניגוד לרוב המוצרים בשוק ואי אפשר להתעלם מזה כשבאים לנתח מוצר כמו האייפון, במיוחד בגלל שהוא לא נטול בעיות. אפל עושה את החישוב שהרגש ינצח על השכל במקרה הזה.

  כפי שכתבת, אי אפשר להעמיד את האייפון מול טלפונים אחרים ולשפוט אותו בקריטריונים טכנים קרים כי הוא יותר מזה. הוא לא מכשיר, הוא פריט. הוא לא מוצר, הוא חוויה. מאוד קל לנפנף בביטול הייפים וגם אני סקפטי ולא מוכן לחתום שהאייפון יהיה להיט כמו האייפוד אבל נראה שזה הכיוון. חשוב לזכור שגם האייפוד עבר תהפוכות וגלגולים מאז הגרסה הראשונה ואפל ידועה ביכולת שלה לבצע הערכות מצב ולשפר היכן שצריך.

 3. 25/06/2007 בשעה 1:12 effifuks.blogli.co.il

  הסברתי עוד בשלב הפרה-באזזי של האיי פון שהוא לא יהיה האיי פוד. ושמתי את זה בתחזית הנוכחית שלי לחצי השנה הקרובה.

  הולך להיות סביבו באזז של נובורישים, אבל עד מהרה יתגלה שהוא לא יכבוש את השוק, ומכשירים אחרים יהדפו אותו הן בארכיטקטורה, והן בממשוק…

  ימים יגידו. אני מבטיח להוריד את הכובע אם אני אטעה.

 4. 25/06/2007 בשעה 1:19 אמיר דותן

  היי אפי, יכול מאוד להיות. בשלב זה גם המהללים וגם המספידים המוקדמים יכולים רק להשמיע ספקולציות. המוצר בינתיים הוכיח את עצמו רק בפרסומות והדגמות. מבחינתי, גם אם המוצר יכשל לגמרי הוא עדיין מעניין מבחינת עיצוב ממשק וחשיבה אחרת וזה מה שמעניין ומושך אותי. לא מטרידים אותי הפרטים היבשים כי על הנייר כי הנקודה שאני מציג היא שיכול להיות שהמוצר יהיה כה נחשק שאנשים יתעלמו מהם באותו אופן שהם מתעלמים מהיתרונות של נגנים אחרים בשוק שיותר טובים מהאייפוד. בשורה התחתונה, מוצר הוא יותר מסך הפיצ'רים והארכיטקטורה שלו. אם הוא קל ונח לתפעול וסקסי כמו האייפוד אנשים יקדישו פחות תשומת לב לכך שלא כל מפתח יכול לכתוב אפליקציות למכשיר בחדר שינה.

  אשמח לקרוא את הנימוקים שלך. יש קישור?

 5. 25/06/2007 בשעה 1:30 אפי פוקס

  הממ… כן. זה פוסט שלי מלפני כמה וכמה חודשים. אני מחפש…

  אגב, אני לא יודע אם שמת לב בקמפיין האחרון של אפל היד שאוחזת את המכשיר הפכה להיות גדולה יותר בצורה מוזרה?

  http://www.popup.co.il/?p=2400

  לגבי הפרסומים שלי. תשים לב לתאריכים. יותר מחצי שנה אחורה:
  כאן:
  http://effifuks.blogli.co.il/archives/68
  וכאן:
  http://effifuks.blogli.co.il/archives/67

 6. 25/06/2007 בשעה 1:38 אמיר דותן

  תודה. אתה מעלה בצדק את הטיעונים הקלאסים שנשמעים מהרגע הראשון שהמכשיר נחשף לעולם והם לגטימים אך פחות רלוונטים לנקודות אליהן אני מתייחס כאן. אין ספק שהמגבלות שאתה מתאר ברמת המכשיר יכולות לגרוע מחווית השימוש וכאן זה כבר נהיה יותר מעניין אך אפל לקחה סיכון וחרף כל המגבלות (מחיר, מערכת סגורה, מסך מגע מרוח בשומן וכו') סטיב ג'ובס מאמין שהערך הרגשי של המכשיר ונוחות השימוש יפצו על כל אלה. אפשר להניח שהחברה' באפל מודעים לכל הנקודות שציינת ועשו את שיקולי הרווח הפסד שלהם. בין אם המוצר יצליח או לא, הוא סימן לחדשנות ותפיסה חדשה בעיצוב ממשק של מכשיר נייד ואת זה אי אפשר לקחת ממנו. גם עם יד ממש גדולה :-)

 7. 25/06/2007 בשעה 1:44 אפי פוקס

  תודה. אני מסכים איתך חוץ מהמסקנה
  אם חושבים על חדשות. אין בו כלום חדשני, כל הטכנולוגיות שהוא מיישם הן עתיקות ולא רלוונטיות למילה חדשנות. אני מסכים שהתעוזה של אפל ליישם אותן ביחד על סלולארי היא מעניינת. אבל לא יותר מזה.

  לדעתי, העתיד נמצא ובגדול בממשק המהפכני שמייקרוספט מתחילה ליישם בקרוב והוא הmulti touch point.

  זה גאוני, זה חדשני, וזה הולך לשנות את פני הצורה שאנחנו הולכים לתקשר מהיום מול מחשבים. ועל זה אני מוכן לשים את הכסף שלי.

 8. 25/06/2007 בשעה 1:50 אמיר דותן

  החדשנות של האייפון באה לידי ביטוי ביישום של טכנולוגיות קיימות במוצר צריכה להמונים (זה התכנון לפחות) בניגוד למכשירים שהיו שמורים למעבדות מחקר ולמעטים שיכלו להרשות אותם. זה מה שאפל יודעת לעשות טוב מאוד. לא התכוונתי לרמוז שאפל המציאה את הטאץ' סקרין. היא פשוט הופכת את את הטכנולוגיה לנגישה וזאת הגדולה שלה. התעוזה להוציא קונספטים כמו הממשק הגרפי והעכבר אל העולם. לדעתי זאת בהחלט חדשנות. בעיקר כשהמתחרים לועסים את אותם דברים ומעתיקים אחד מהשני את אותם כשלונות בצורה מאוד שיטתית.

  שאלת תם: מה ההבדל בין multi touch point ל-multi touch?

 9. 25/06/2007 בשעה 1:56 אפי פוקס

  מסכים.

  לגבי שאלת התם: אם המושג הראשון שלך (בלי הפוינט) הוא זה: http://www.youtube.com/watch?v=UcKqyn-gUbY

  אז אנחנו על אותו הגל :).

  אגב, הדבר הולך להיות מיושם בSurface של מיקרוסופט. שאני לא יודע אם הוא יהיה הצלחה מסחררת כמו שאני מקווה לו (יש לי גם קצת ביקורת עליו) אבל הוא הולך להיות פיוניר בתחום של יישומי מולטי טאצ' להמונים (יש את זה כבר במערכות צבאיות… אבל אל תספר לאף אחד :) )

  לילה טוב

 10. 25/06/2007 בשעה 2:01 אמיר דותן

  אה, כמובן. מופע הלהטוטים של ג'ף האן :-) התכוונתי לכתוב על surface לפני שבועיים אבל העדפתי לחכות עד שיעבור גל הדיווחים בבלוגים ובאתרים. אולי הגיע הזמן באמת לנקות את האבק מעל הטיוטה ולהתייחס למוצר המרשים הזה. כמו עם האייפון, הטכנולוגיות הללו מבשילות ומגיחות במוצרי צריכה. בשני המקרים אפשר לשמוע אנשים אומרים: "אני חייב אחד כזה!" ו-"אני מת כבר לראות אחד במציאות!" וזה מה שעושה את ההבדל בין עוד מוצר למוצר נחשק.

 11. 25/06/2007 בשעה 12:22 רמי

  הכל מתחיל ונגמר אצל הבוס הגדול.
  ככל שהמודעות לחווית המשתמש בקרב ההנהלה הבכירה גדלה כך המוצרים מוצלחים יותר ולצערנו מעט מאוד מעצבים (יחסית למהנדסים) מגיעים לעמדות מפתח בחברות טכנולוגיה (וזה כבר נושא למחקר בפנה עצמו).

 12. 25/06/2007 בשעה 12:37 אמיר דותן

  אני מסכים רמי. לא מזמן קראתי כתבה המתארת את אתוס העיצוב של אפל ותואר בה בין השאר כיצד ג'ובס שולח מעצבים למפעלים שונים בשביל להתקרב לטכנולוגיה ולראות מה ניתן לעשות, כאשר במקרים לא מעטים הם חוזרים למפעלים עם דרישות מיוחדות בשביל העיצובים שלהם. זאת דוגמא טובה למשקל הכבד שהם שמים על העיצוב שבסופו של דבר יוצר מוצרים שהופכים לסימני תרבות פופ ומושא הערצה.

  לעיתים קרובות מידי נראה שאנשים עושים חלוקה שטחית, בין מעצבים שנתפסים כאלה ש"רוצים לעשות דברים יפים" ומהנדסים שרק"רוצים לבנות דברים מתוחכמים שעובדים". הראשונים מנותקים כביכול מהטכנולוגיה והשניים מנותקים מקהל היעד. אני מאמין שכמו שאלן קופר מתאר בספר שציינתי, אנשים בתפקיד מעצבי אינטראקציה שלומדים את הסביבה, הגורמים המעורבים, מנתחים יעדים, ידע ומסוגלים לקחת את כל אלה ביחד עם הבנה טכנולוגית בשביל לאפיין מוצר בצורה חדשנית שרואה בטכנולוגיה אמצעי ולא המטרה עצמה.

  במקרים רבים מידי מוצרים מיוצרים ומשווקים כמילה הטכנולוגית האחרונה מטעמי תחרותיות ("המגה פיקסל שלי גדול יותר!") עסקית נטו. תחרות עסקית תמיד תניע חידושים והמצאות אך השאלה היא מה האסטרטגיה שעומדת מאחוריה. במקרה של אפל זאת החתירה לספק לאנשים מוצרים שהם לא חשבו שהם צריכים עד כדי כך שהם מפתחים כלפיהם רגשות עזים ברמות מפחידות לפעמים.

טראקבק לפוסט זה | RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה