RSS לפוסטים RSS לתגובות 228 מאמרים ו- 1,989 תגובות עד כה מאז 2005

באיחור אופנתי: Microsoft Surface

חיכיתי קצת שהסערה תשקוט ושהאבק יתפזר לפני שאני מתייחס למוצר המעניין הזה של מייקרוסופט שלשבריר שנייה נראה שהפך את החברה לחדשנית ורעננה כמעט כמו אפל וגוגל. מדובר ביישום של טכנולוגיה וקונספט שקיימים מאז שנות השמונים ורק עכשיו מתחילים להופיע בשוק כמוצר צריכה לכל דבר. זהו תהליך טבעי והעניין שנוצר הוא לאו דווקא מהטכנולוגיה עצמה שאינה חדשה, אלא מעצם העובדה שאותה טכנולוגיה נהיית זמינה לאנשים שלאו דווקא לובשים חלוק לבן וקבורים במעבדה מתחת לאדמה.

כמעט בכל הסקירות של Microsoft Surface תשמעו את המושגים Multi-touch interface, ubiquitous computing ו-Paradigm shift כאשר שלושתם, למרות הניחוח האקדמאי הכבד, מבטאים בצורה טובה את מה שמתרחש בתחום (או בעברית: מחשוב מבוזר, ממשק רב-מגע ושינוי תפיסתי). מדובר בשינוי מבורך ומרתק שממשיך לקדם את התפיסה שמחשב הוא לא קופסא גדולה ואפורה בחדר העבודה שמשמש לביצוע חישובים, כי אם אוסף של מכשירים בצורות וגדלים שונים שמוטמעים בסביבה באופן טבעי, כך שתוך כדי השימוש בהם אנו כבר לא חושבים על כך ש"אנחנו משתמשים במחשב".

פירוש המילה ubiquitous הוא "בכל מקום" וזה בדיוק מה שקורה. אנחנו מוקפים במחשבים והם מתמוססים ברקע ומלווים אותנו כל הזמן ובכל מקום. אלן קיי, אחת הדמויות החשובות בתחום של ממשק המשתמש תיאר את שלב המחשוב המבוזר כתפיסה השלישית בהתפתחות של מחשבים.

התפיסה הראשונה, מחשב אחד-הרבה משתמשים, היתה של מחשב Mainframe אליו היו מחוברים מספר משתמשים שהשתמשו במסך תצוגה ומקלדת. זה היה המצב בעשורים הראשונים של המחשוב עד שהגיע המחשב האישי בסוף שנות השבעים וכך באה לידי ביטוי התפיסה השניה: מחשב אחד-משתמש אחד (מחשב בכל בית). התפיסה השלישית שאנו רואים כיום היא מצב של משתמש אחד-הרבה מחשבים, כאשר במחשבים אנו מתכוונים למוצרים ממוחשבים בכלל.

במצב הזה אנו מוקפים במחשבים שמסוגלים לתקשר אחד עם השני ולהבין את הסביבה בה הם ממוקמים. המחשבים מתחילים להופיע בכל דבר, על הקירות ובכל מקום תודות להתפתחויות בתחום המזעור והתצוגה. השינויים הטכנולוגים הללו מאפשרים בין השאר לעצב מחשבים כך שהם לא נראים כמו מכונות חישוב גדולות וכך הם מקבלים צורה של חפצים יום-יומיים לא מאיימים כמו למשל שולחן קפה.

זה לא מפתיע שה-Surface הוא מחשב שמעוצב כמו שולחן קפה עתידני ומרשים כי זהו חפץ שמשדר נינוחות, חברתיות ופנאי במקום מכתבה עמוסה בניירות שמסמלת בדיוק את ההפך. הבחירה ללכת על שולחן קפה היא דוגמא קלאסית לתפיסה של מחשוב מבוזר. המעבר לממשק רב-מגע מעצימה את תחושת הטבעיות מכיוון שהאינטראקציה עם הממשק נעשית עם שתי ידיים ומספר אצבעות תוך שימוש בתנועות המוכרות לנו מהעולם הפיזי. אנו מסובבים צילומים כאילו היו מודפסים על נייר במקום לסמן כפתור עם סמן העכבר או להזין נתונים בשדה טקסט. ההתנהגות הרבה יותר נינוחה ורגועה. המניפולציה וההשפעה שלה מיידית (Direct manipulation) והחוויה יותר עשירה, כיפית והכי חשוב – לא מרגישה כמו עבודה עם מחשב.

זהו השינוי התפיסתי שנוצר ומשפיע רבות על האופן בו אנשים באים במגע עם מיחשוב. השינוי הזה מתבטא בכל ההיבטים של אינטראקציית אדם-מחשב כגון אמצעי קלט ופלט, ארכיטקטורת מידע, תצוגת מידע, ניווט והתמצאות ועוד. כמובן שמוצר כמו Surface אינו יכול לספק את כל הצרכים שלנו ותחנות עבודה שיציגו לנו טבלאות אקסל לא יעלמו מהעולם כל כך מהר. היתרון הברור של Surface בא לידי ביטוי בתצוגת ותמרון מידע ויזואלי אך לא רק. היכולות שלו לזהות מכשירים ולקשר בינהם מאפשרת לעבוד גם עם מידע לא ויזואלי כמו רשימת כתובות או קבצי מידע למשל. אתם אולי לא תקלידו עליו את קורות החיים שלכם אבל ברגע שהקובץ יהיה שמור בטלפון שלכם ותרצו להעביר אותו למישהו בהינף יד, תרתי משמע, תוכלו לעשות זאת.

עוד מוקדם להספיד את המחשבים האישיים כמו שאנו מכירים אותם היום, וצריך לראות בהתפתחויות הללו תוספת שתקל עלינו במקרים מסויימים. החזון הוא שכל משטח כמעט יהיה ממוחשב ויוכל להציג מידע ולהתממשק עם מכשירים שנמצאים לידו. זה אולי נשמע עתידני אבל זה כבר קורה ועוד עשרים שנה אנשים יזכרו במשטח הממוחשב הציבורי הראשון באותה ערגה בה אנו נזכרים במחשב האישי הראשון שראינו.

לסיום, אני ממליץ בחום לשוטט במצגת Future Vision של חברת Vodafone המתארת בצורה מרשימה העתיד בו מחשבים נמצאים איתנו בגרסאות שונות בכל מקום.

4 תגובות על “באיחור אופנתי: Microsoft Surface”

 1. 26/06/2007 בשעה 16:38 gyuval

  הינה הביקורת הראשונה על הסרפייס:
  http://www.youtube.com/watch?v=CZrr7AZ9nCY

 2. 26/06/2007 בשעה 16:42 אמיר דותן

  נראה שאפילו לקחו את הקריין המקורי. יפה להם.

 3. 26/06/2007 בשעה 21:43 אפי פוקס

  מעניין ונכון.
  חוצמזה, להעשרה:

  א. את הצחוקים על השולחן של מיקרוסופט כבר התחילו להפיץ ביו טיוב (אצל יובל):
  http://geek.blogli.co.il/archives/132

  ב. מחשוב מבוזר, היה הפוסט הראשון שלי (!) לפני 7 חודשים, ונושא שאני לומד באופן אישי
  http://effifuks.blogli.co.il/archives/3
  http://effifuks.blogli.co.il/archives/129

  ג. גם את דעתי על הסורפייס ביום השקתו , והרשר שלו למחשוב מבוזר תוכל אפשר לקרוא פה
  http://effifuks.blogli.co.il/archives/294

 4. 26/06/2007 בשעה 23:28 אמיר דותן

  תודה על הלינקים אפי. מאוד מעניינים ואני מודה שעד שלא קראתי לפני כמה שבועות את הלינק האחרון שצרפת, לא הייתי בטוח אם בכלל יש תרגום עברי ל-ubiquitous computing. הניתוח שלך לגבי ההצמדות למכשירים סלולארים נראה לי בעייתי משום שהוא לא לוקח בחשבון את נושא המשטחים שמהווה נדבך חשוב בתפיסה. חרף כל הטיעונים שהעלאת, המכשיר הוא עדיין דבר קטן ואישי שאינו חלק מהמרחב כמו חלון תצוגה או שולחן. הוא פריט אחד במכלול שיש לו הרבה יתרונות והמגמה היא שילוב של מכשירים אישיים עם מכשירים ציבוריים. חברת Vodafone יצרה את המצגת המרשימה הזאת http://tinyurl.com/2q5dp3 המציגה את חזון המחשוב המבוזר בצורה מעניינת תוך התייחסות מוצדקת להיבטים שונים של החיים (עסקים, פנאי, ילדים). אשמח לקרוא מה אתה (ואחרים כמובן) חושבים עליה.

RSS לתגובות לפוסט זה

הוספת תגובה